Jaka Policja w 2025 roku? Wśród propozycji zróżnicowanie uposażeń i kategoryzacja jednostek

Jakie plany na 2025 rok ma największa w Polsce służba mundurowa? Co dalej z programem modernizacji i uzupełnianiem wakatów? Na jakie zmiany w systemie uposażeń liczyć mogą funkcjonariusze? W poniedziałek w siedzibie MSWiA szef resortu Tomasz Siemoniak, jego zastępca Czesław Mroczek oraz komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń przedstawiali plan na 2025 rok oraz podsumowali to, co udało się zrobić przez ostanie 12 miesięcy. Problemów do rozwiązania nie brakuje i choć kierownictwo resortu oraz samej Policji ma pomysły, jak można niektóre rzeczy naprawić, wciąż otwarte pozostaje pytanie, jak wypadną one w zderzeniu z rzeczywistością. A ta – nie tylko w przypadku Policji – jak pokazuje doświadczenie, potrafi zaskakiwać.

Niewiele wskazuje na to, by w 2025 roku waloryzacja uposażeń wyniosła więcej niż zapisane w projekcie ustawy budżetowej 5 proc. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek, odpowiadając na pytanie redakcji InfoSecurity24.pl, powiedział wprost, że postulat większych podwyżek, „wykracza poza możliwości ministra spraw wewnętrznych i administracji”. „W tym zakresie mamy rozstrzygniecie całego rządu” – podkreślił wiceminister Mroczek. Jak jednak dodał, w ramach prac zespołu – poza kwestiami świadczenia mieszkaniowego, modernizacji i ochrony zdrowia – jest jeszcze jeden ważny obszar, na temat którego trwają rozmowy, „a mianowicie zmiana systemu uposażeń”. Jak mówił, liczy na to, że w bliskiej perspektywie uda się dojść do porozumienia także w tej kwestii.

Pewien pomysł na to, jak mogłyby wyglądać policyjne wynagrodzenia, ma Komenda Główna Policji. Z rekomendacji wypracowanych przez zespół powołany w formacji do opracowania koncepcji ścieżki rozwoju zawodowego policjantów i pracowników Policji wynika, że należy dokonać kategoryzacji stanowisk służbowych oraz samych jednostek Policji „z przypisaniem stanowisk i mnożników”. Oprócz tego zespół rekomenduje też m.in. wprowadzenie dodatku progresywnego oraz „zróżnicowania uposażeń w zależności od rodzaju służby”. Oprócz tego – zdaniem KGP – stanowiska służbowe powinny być dedykowane realizacji zadań czy pełnionych funkcji. Należy też rozważyć zmiany „w zakresie umiejscowienia KSC (Korpus Służby Cywilnej – przyp. red.) i pracowników Policji w strukturze formacji” oraz opracować „szybka ścieżkę ewentualnego przejścia do służby w Policji”.

Rozwiązania te mają na celu z jednej strony przekonanie policjantów do pozostawania w służbie z drugiej zachęcenie do zasilania szeregów formacji. Z informacji, jakie przekazał nadinsp. Marek Boroń wynika, że w przyszłym roku Policja zamierza przyjąć ponad 6,5 funkcjonariuszy, a na dziś odejście z formacji na początku przyszłego roku zapowiada ponad 2 tys. mundurowych.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA