Kurier Podlaski – V Memoriał Mariusza Gniadka

3 września w Mielniku odbył się V Memoriał Mariusza Gniadka – turniej piłki nożnej poświęcony pamięci funkcjonariusza Straży Granicznej. Mariusz Gniadek zmarł na zawał serca w czasie meczu piłkarskiego w 2016 roku, rozgrywanego w ramach obchodów 25-lecia Straży Granicznej i 20-lecia Placówki SG w Mielniku.

Udział wzięły drużyny: Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów z Mazowsza, Placówki SG w Janowie Podlaskim, Nadwiślańskiego Oddziału SG, Placówki SG w Bohukałach, KPP w Siemiatyczach, Gminy Mielnik i przyjaciół Mariusza, Nadleśnictwa Nurzec oraz TK Ubezpieczenia.

I miejsce zajęła drużyna NwOSG, II TK Ubezpieczenia, III Nadleśnictwo Nurzec, IV ZW NSZZ Policjantów z Mazowsza, IV SG w Janów Podlaski, IV SG Bohukały, IV KPP Siemiatycze, IV Gmina Mielnik i przyjaciele Mariusza. Najlepszą piłkarką turnieju została Katarzyna Marciszonek. Najlepszym piłkarzem Wojciech Niewiński, bramkarzem Dawid Sekuła. Puchar fair play przypadł drużynie z SG Janów.

Pogoda była idealna. Słonecznie, temp. 18 – 20 st. C, wiatr 1 m/s. Turniej to nie tylko rozgrywki, to przede wszystkim spotkanie towarzyskie piłkarzy, sponsorów, organizatorów. Z Pronaru gościem był Sławomir Zubrycki. Byli też wójt Marcin Urbański, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nurzec Artur Gacki ze współpracownikami, prezes MKS Mielnik Damian Sypek, dyrektor GOKSiR Michał Baranowski, przewodniczący ZO NSZZ FSG przy NwOSG Robert Lis wraz z przewodniczącą ZT NSZZ FSG w Łodzi Katarzyną Nowosielską, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów woj. mazowieckiego w Radomiu Dariusz Brzezicki oraz wiceprzewodniczący Tomasz Stopa, Alicja Cichawa z Centrum Reklamy nMEDIA, Tomasz Kotlimowski z TK Ubezpieczenia, Jacek Rzępołuch broker TLP, Bartosz Gałązka z Kancelarii Brokerskiej, Wojciech Lichański – były przewodniczący ZO w Białymstoku, Jarosław Szymański, reprezentujący Emerytów SG w Mielniku, inicjator i organizator.

Foto: J N, Kurier Podlaski

Ulga podatkowa dla związkowców. Sejm zajmie się zmianami

Pracownicy odliczą nawet 300 zł od dochodu, ale tylko ci, którzy należą do związku zawodowego. Ulga dla związkowców została zatwierdzona przez rząd i trafi do Sejmu – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

W projekcie Polskiego ładu , do którego dotarli dziennikarze “Dziennika Gazety Prawnej” , jest ulga od dochodu, która pozwala na odliczenie zapłaconej składki członkowskiej na rzecz związku zawodowego, do wysokości 300 zł rocznie.

Czytaj więcej, źródło: https://www.money.pl/podatki/ulga-podatkowa-dla-zwiazkowcow-sejm-zajmie-sie-zmianami-6683784839125984a.html?

Foto: Internet

Za mało, by powstrzymać “psią grypę”?

Podwyżki, które proponuje mundurowym MSWiA, to na razie za mało, żeby powstrzymać podjęcie przez nich działań protestacyjnych. Związkowcy oczekują, że będą one nie mniejsze, niż te, które otrzymali funkcjonariusze w trakcie trwania programu modernizacji na lata 2017-2020. Minister Maciej Wąsik miał zapewniać jednak, że to “nie jest jeszcze ostatnie zdanie” resortu. Co to oznacza, przekonamy się za parę dni.

Zgodnie z zapowiedziami, 16 września w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, którego głównym tematem były propozycje złożone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a dotyczące podwyżek. Jak ocenili związkowcy, nie spełniają one oczekiwań funkcjonariuszy. Przypomnijmy, że resort zaproponował, by ich uposażenia zwiększyły się o, łącznie, 714 złotych. Część z tej kwoty to wzrost, który miałby nastąpić w styczniu 2022 roku, a część dotyczy już roku 2023. To jednak, w ocenie związkowców, za mało. Jak piszą, wysokość podwyżek w trakcie obowiązywania nowego programu modernizacji (ruszyć ma w styczniu 2022 roku i potrwać 4 lata) nie powinna być niższa niż 1155 złotych. O taką kwotę bowiem wzrosły uposażenia mundurowych w trakcie trwania poprzedniej “edycji” tego programu.

Jak przekazał niedawno resort, budżet nowej ustawy modernizacyjnej wyniesie 10,030 mld złotych. Na te kwotę składają się dwie części. Pierwsza z nich dotyczy inwestycji, a druga przeznaczona ma zostać na wzmocnienie etatowe formacji podlegających MSWiA, a także “wzmocnienie motywacyjne systemu uposażeń” funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych. Na tę drugą “wyłożono” 5,666 mld złotych. Jak podkreślają związkowcy, kwota ta jest niewystarczająca i należy ją zwiększyć kosztem środków przeznaczonych na inwestycje. Co więcej, jak czytamy w komunikacie FZZSM, rozdział środków przeznaczonych na podwyżki powinien w głównej mierze objąć stałe elementy uposażenia funkcjonariuszy, a w przypadku waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej powinny być one objęte takim samym wskaźnikiem.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/za-malo-by-powstrzymac-psia-grype?

Foto: Adam Ostrowski

Podwyżki dla funkcjonariuszy częścią mundurowej modernizacji. Służby dostaną ponad 10 mld złotych

Strona rządowa przedstawiła dzisiaj propozycje dotyczące nowej ustawy modernizacyjnej, której budżet – na cztery lata – wyniesie 10 miliardów 30 milionów złotych. Resort poinformował również, ile środków przeznaczy na podwyżki. Od 1 stycznia 2022 r. średnie uposażenie funkcjonariusza służb mundurowych MSWiA wzrosnąć ma – wraz z nagrodą roczną – o 488 złotych. Natomiast 1 stycznia 2023 roku czekać ma ich zwiększenie dodatku. Wiemy już jednak, że to nie koniec rozmów o pieniądzach.

W resorcie spraw wewnętrznych i administracji odbyło się 13 września spotkanie ze związkowcami, reprezentującymi formacje podległe MSWiA. Miało to być finalne spotkanie, którego celem było ostateczne zamknięcie sprawy porozumienia z 2018 roku. Chodziło dokładnie o te punkty, których do tej pory nie udało się zrealizować. W MSWiA rozmawiano więc m.in. o opóźnionym programie modernizacji oraz podwyżkach, które on zakłada. Nie jest tajemnicą, że największe emocje budził temat podwyżek, na które czekają funkcjonariusze, zaznaczając że muszą być one satysfakcjonujące.

Jak poinformowało MSWiA w komunikacie, strona rządowa przedstawiła propozycje dotyczące nowej ustawy modernizacyjnej, której budżet – na cztery lata – wyniesie 10 miliardów 30 milionów złotych. Na tę kwotę składają się dwie części. Pierwszy segment to cześć inwestycyjna, czyli m.in. nowy sprzęt, wyposażenie osobiste funkcjonariuszy czy inwestycje budowlane. W sumie na inwestycje przeznaczone mają zostać 4 miliardy 364 miliony złotych. Drugi segment nowej ustawy modernizacyjnej to wzmocnienie etatowe służb mundurowych oraz wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych. Łącznie na tę część zaproponowano 5 miliardów 666 milionów złotych. Będą to kwoty dodatkowe, jak podkreśla MSWiA, poza waloryzacją płac w sferze budżetowej. Minister Maciej Wasik informował niedawno, że ma nadzieję, iż ustawę modernizacyjną uda się zaprezentować jeszcze we wrześniu br.

Strona rządowa zaproponowała, aby w 2022 r., w pierwszym roku obowiązywania nowej ustawy, wzmocnić motywacyjny system uposażeń w służbach mundurowych średnio o 200 zł na etat (217 złotych z nagrodą roczną). Do tego wzrostu uposażenia funkcjonariusze mogą doliczyć średnio na etat kolejne 271 złotych (z nagrodą roczną), które otrzymają od początku 2022 r. w ramach waloryzacji płac w sferze budżetowej (o czym resort informował po spotkaniu, które odbyło się 7 września). Oznacza to, że zgodnie z propozycją rządową od 1 stycznia 2022 r. średnie uposażenie funkcjonariusza służb mundurowych MSWiA wzrośnie – wraz z nagrodą roczną – o 488 złotych.

Co więcej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji proponuje, by w kolejnym roku obowiązywania ustawy, czyli od 1 stycznia 2023 r., dodatek dla wszystkich funkcjonariuszy wzrósł o średnio 209 złotych (226 złotych z nagrodą roczną). Czyli po 1 stycznia 2023 r., jak pisze MSWiA, funkcjonariusz będzie zarabiał średnio o 714 złotych więcej niż obecnie. “Dodatkowo strona związkowa podniosła w tym aspekcie kwestie konieczności waloryzacji uposażeń również w 2023 r.” – czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/podwyzki-dla-funkcjonariuszy-czescia-mundurowej-modernizacji-sluzby-dostana-ponad-10-mld-zlotych?

Foto: RL

Projekt ustawy modernizacyjnej zobaczymy jeszcze we wrześniu?

“Mam nadzieję, że uda się to zrobić we wrześniu” – tak na pytanie dotyczące tego, kiedy MSWiA zaprezentuje projekt nowej ustawy modernizacyjnej, odpowiedział podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji. “Postaramy się jak najszybciej” – dodał Wąsik. Podkreślił też, że ustawa jest w zasadzie gotowa, a obecnie trwają “ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów”.

“Sama ustawa (modernizacyjna – przyp. red.) jest gotowa i tak naprawdę w kilku miejscach ma wykropkowane miejsca na kwoty” – mówił dziś podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA, odpowiadając na pytania dotyczące tego, kiedy projekt zostanie zaprezentowany stronie społecznej. Jak zaznaczył, obecnie prowadzone są “ostatnie negocjacje w Ministerstwie Finansów, co do wysokości środków i ich podziału”.

Będę dążył do tego i będę robił wszystko, tak jak cale kierownictwo resortu, żeby (ustawa – przyp. red.) zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 202 roku.

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA

Wiceszef MSWiA dodał też, że ma nadzieję, iż projekt ustawy modernizacyjnej uda się przedstawić jeszcze we wrześniu, po to żeby można było “spokojnie pracować”. “Najwyżej, jeżeli nie damy rady w tym roku, uchwalimy ją np. w lutym z obowiązywaniem od 1 stycznia”. “Postaramy się jak najszybciej” – zapewnił Wąsik. Jak mówił ustawa modernizacyjna “tworzy się w bólach i mękach” i gdyby nie pandemia koronawirusa pewnie już by obowiązywała.
Foto: MSWiA/Twitter

W mundurowych szeregach wrze. Protest rozleje się na całą Polskę?

Jak się okazuje, nie wszyscy mundurowi zadowoleni są z efektów spotkania przedstawicieli resortu spraw wewnętrznych i administracji i związkowców, do którego doszło 3 września. Zapewnienia dotyczące podwyżek i programu modernizacji nie dla całego środowiska okazały się satysfakcjonujące, w związku z czym część funkcjonariuszy zdecydowała się bez zwłoki ruszyć z zapowiadanym wcześniej protestem. Pytanie, jak szybko MSWiA uda się zatrzymać tę falę niezadowolenia, zanim przybierze ona poziom z 2018 roku?

Wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik spotkał się w piątek, 3 września ze związkowcami reprezentującymi formacje podległe resortowi. Można powiedzieć, że miało to być dla resortu spotkanie ostatniej szansy. Związkowcy zapowiedzieli bowiem, że jeśli nie usłyszą konkretów w sprawie podwyżek oraz programu modernizacji, to rozpoczną akcję protestacyjną. Jak dowiedzieliśmy się parę godzin po piątkowym spotkaniu, rozmowy przyniosły oczekiwany efekt – jak to ujął w wypowiedzi dla PAP Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów. Przewodniczący stwierdził nawet, że udało się “dobić do brzegu” z tym, na co mundurowi czekali “zbyt długo”. Czy faktycznie tak się stało?

Z oficjalnego komunikatu, który pojawił się na stronie MSWiA, dowiedzieliśmy się, że wzrost wynagrodzeń od 1 stycznia 2022 roku w sferze budżetowej, a w tym dla służb mundurowych, wyniesie 4,4 proc. Wraz z nagrodą roczną dawać to ma wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. Podwyżka ta wynika z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok. Nie jest więc związana z programem modernizacji, który był jednym z głównych tematów podczas piątkowego spotkania. W tym temacie nadal nie wiadomo za wiele. Co ważne jednak, po raz pierwszy kierownictwo MSWiA potwierdziło, że nowa ustawa modernizacyjna na lata 2022-2025 zakładać ma zwiększenie wzrostu uposażeń i wynagrodzeń dla mundurowych. Nadal nie znamy jednak konkretnych kwot – ani tych dotyczących podwyżek, ani ogólnie ile na cały program modernizacji środków przeznaczyć zamierza resort (wiadomo jedynie, że nie mniej niż na poprzednią edycję, zakończoną oficjalnie w 2020 roku).

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/w-mundurowych-szeregach-wrze-protest-rozleje-sie-na-cala-polske?

Foto: Internet

Podwyżki w służbach od stycznia. MSWiA podało kwoty

Zgodnie z zapowiedzią, związkowcy formacji podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji, spotkali się z przedstawicielami resortu, m.in. wiceministrem Maciejem Wąsikiem. Po miesiącach oczekiwania usłyszeli oni konkretne propozycje, dotyczące wzrostu uposażeń od 1 stycznia 2022 roku.

Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania – podaje resort. Parę dni temu związkowcy zapowiadali, że jeśli w ten piątek nie otrzymają konkretnych informacji na temat ruszającego w przyszłym roku programu oraz podwyżek, które według nich musi on zakładać, to rozpoczną akcję protestacyjną. Do tej, przynajmniej na razie, może jednak nie dojdzie. Ministerstwo podało bowiem konkretne kwoty. Strona rządowa uzgodniła, że wzrost wynagrodzeń (wynikający z zaprezentowanego niedawno projektu ustawy budżetowej na 2022 rok), od 1 stycznia 2022 roku, w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych, wyniesie 4,4 proc. Wraz z nagrodą roczną daje to wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat.

Ministerstwo pisze również, że “strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród”. Tak też wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022, potocznie zwany ustawą okołobudżetową.

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnić miał również, że resort kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Znaleźć ma się w niej część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń. Ale to tyle jeśli chodzi o informacje na temat samego programu. Nadal nie wiadomo ile resort zamierza dokładnie przeznaczyć środków na kontynuację modernizacji. Wiadomo jedynie, że ma to nie być mniej, niż w przy poprzedniej jej edycji, zakończonej w 2020 roku. To jednak nie koniec rozmów na ten temat. Kolejne spotkanie zaplanowano na 13 września br.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/podwyzki-w-sluzbach-od-stycznia-mswia-podalo-kwoty?

Foto: MSWiA/Twitter

Będzie spotkanie i będzie ultimatum!

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, w najbliższy piątek (3 września) o godz. 11:00, Minister Kamiński i wiceminister Wąsik spotkają się z Rafałem Jankowskim i pozostałymi sygnatariuszami Porozumienia z 8 listopada 2018 r. Spotkanie ma być poświęcone Programowi Rozwoju i podwyżkom, które powinny zostać uruchomione od 1 stycznia 2022 r.

Brak wyraźnych deklaracji Rządu w sprawie realizacji Programu zagwarantowanego Porozumieniem sprzed 3 lat oraz rosnące wśród policjantów zniecierpliwienie spowodowały, że szef NSZZ Policjantów postawi Ministrowi ultimatum – albo od przyszłego roku ruszy Program wraz z podwyżkami dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, albo dojdzie do powtórki protestu z roku 2018′.

Z konsultacji przeprowadzonych wewnątrz NSZZ Policjantów wynika, że jeśli piątkowe spotkanie nie przyniesie jednoznacznej odpowiedzi w sprawie Programu Rozwoju, NSZZ Policjantów uzna to za naruszenie zapisów Porozumienia z dnia 8 listopada 2018 r. i w trybie pilnym podejmie decyzje uruchamiające akcję protestacyjną.

Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

Źródło: https://nszzp.pl/aktualnosci/bedzie-spotkanie-i-bedzie-ultimatum/

Foto: Adam Ostrowski

ZO NSZZ FSG przy NwOSG i ZW NSZZP w Radomiu partnerami V Memoriału w piłce nożnej im. Śp. Mariusza Gniadka

W dniu 3 września 2021 r. w Mielniku odbędzie się V Memoriał w piłce nożnej im. Śp. Mariusza Gniadka.

Śp. Mariusz Gniadek funkcjonariusz i związkowiec z Placówki SG w Mielniku będzie zawsze w naszym sercu a Turniej Piłki Nożnej to wydarzenie, które ma na celu kultywowanie pamięci o nim.

Jarosław Szymański

Organizatorzy IV Memoriału w piłce nożnej im. Śp. Mariusza Gniadka:

Urząd Gminy w Mielniku, GOKSiR w Mielniku i Emeryci SG z Mielnika

Patronat honorowy:

Komendant Placówki Straży Granicznej w Mielniku

Patronat medialny:

Kurier Podlaski – Głos Siemiatycz

Sponsor strategiczny:

Firma Pronar

Sponsorzy: 

WDB S.A, TK Ubezpieczenia, PECTUR, Wierzbicki Finanse, Nmedia.pl, Broker TLP, Kancelaria Brokerska Bartosz Gałązka, Buzzy Paulina Usowicz – Baranowska, Mundmaster.

Partnerzy:

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów w Radomiu, Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy NwOSG

Plakat:

Problemy z udowodnieniem służby w warunkach szczególnie zagrażających zdrowiu i życiu. RPO pisze do szefa KPRM

“Funkcjonariusze wykonujący w trakcie swojej służby czynności operacyjno-rozpoznawcze, przechodzący następnie na zaopatrzenie emerytalne mają problemy z udowodnieniem okresu służby w warunkach szczególnie zagrażających zdrowiu i życiu” – informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się z pismem w tej sprawie do szefa KPRM Michała Dworczyka. RPO podkreśla, że problemy wynikają “z przepisów pragmatycznych (względnie archiwizacyjnych) oraz niejawnego charakteru realizowanych czynności służbowych (w tym zasad kamuflażu)”.

Jak informuje RPO, “sprawy, w których uczestniczyli zainteresowani są po pewnym czasie brakowane/niszczone, co uniemożliwia wykazanie tego okresu, jako szczególnie zagrażającego zdrowiu i życiu”. Istnieje – jak podkreśla – wprawdzie teoretyczna możliwość przesłuchania świadków, jednak “ograniczona grupa osób uczestniczących w takich czynnościach, związanie tajemnicą, a także długi upływ czasu powodują nierzadko, że świadkowie nie mogą ujawnić lub nie pamiętają szczegółów konkretnych spraw, albo nie żyją”. Co więcej, jak dodaje Rzecznik, próby dokumentowania takich czynności “na własną rękę”, mogą doprowadzić do ujawnienia informacji prawnie chronionych, a w konsekwencji do odpowiedzialności karnej samego zainteresowanego.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/problemy-z-udowodnieniem-sluzby-w-warunkach-szczegolnie-zagrazajacych-zdrowiu-i-zyciu-rpo-pisze-do-szefa-kprm?

Foto: bip.brpo.gov.pl