Tegoroczny budżet znowelizowany. Służby dostaną dodatkowe pieniądze

Służby mogą liczyć na dodatkowe finansowanie. Nowelizacja tegorocznej ustawy budżetowej – ostatecznie przyjęta dziś przez Sejm, po odniesieniu się do senackich poprawek – przewiduje bowiem zwiększenie budżetów służb mundurowych i specjalnych. Łącznie, tylko w przypadku formacji podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji, chodzi o kwotę około 1,6 mld złotych. Jak wynika z informacji przekazanych przez wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika, część z tych środków przeniesiona zostanie na kolejny rok budżetowy, w ramach tzw. wydatków niewygasających.

Sejm rozpatrzył dziś poprawki Senatu do nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 rok i tym samym zakończył proces zmiany tegorocznego budżetu. Posłowie nie zgodzili się m.in. na zabranie (co postulował Senat) trzem służbom specjalnym środków, które jeszcze na etapie prac w Sejmie, przesunięto ze zwiększanego budżetu policji. Chodzi o dodatkowe 14,6 mln złotych dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego, 10 mln złotych dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i 10 mln złotych dla Agencji Wywiadu.

Więcej na dłużej

Pierwsza na liście służb, które otrzymały najwięcej dodatkowych środków jest policja. Pierwotnie jej budżet na ten rok wynieść miał ponad 10,3 mld złotych. Zgodnie z propozycją nowelizacji kwota ta wzrosnąć ma do poziomu ponad 11,6 mld złotych, a więc o około 1,3 mld. Więcej pieniędzy otrzymają też Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna i SOP. PSP może liczyć dodatkowo na ponad 225 mln złotych (przed nowelizacją 3,3 mld złotych, po nowelizacji ponad 3,5 mld złotych). Straż Graniczna zanotuje wzrost z poziomu ponad 1,76 mld złotych do ponad 1,8 mld złotych, a SOP zwiększy budżet z ponad 338 mln złotych do ponad 348 mln złotych. Z noweli ustawy budżetowej na ten rok wynika też, że zmianie nie ulegnie budżet Służby Więziennej. Ta dysponować będzie pierwotnie przewidzianą kwotą 3,38 mld złotych.

Czytaj więcej, żródło: https://www.infosecurity24.pl/tegoroczny-budzet-znowelizowany-sluzby-dostana-dodatkowe-pieniadze?

Foto: Policja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *