Mamy to! 98/98 Senatorów za psimi emeryturami

“Nareszcie po latach zapewniliśmy psom służbowym 🐕 oraz koniom po zakończeniu służby 🐴 emeryturę na pokrycie kosztów leczenia. To ogromna satysfakcja @PolskiSenathttps://t.co/4E2M1RnINa“- poinformowała na Twitterze Gabriela Morawska-Stanecka Wicemarszałek Senatu.

98/98 Senatorów było za przyjęciem ustawy, która zapewni psom i koniom służącym w służbach mundurowych godne życie po zakończeniu służby.

Nasza pięcioletnia batalia dobiega końca. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP i mundurowe psy i konie mogą spać spokojnie.

Fot. Gabriela Morawska-Stanecka/Zakątek Weteranów
                                                                                                        ***
Senat wprowadził w piątek do ustawy regulującej status zwierząt w służbach poprawki legislacyjne. Ustawę z poprawkami poparli wszyscy głosujący senatorowie. Regulacja zapewni psom i koniom służbowym m.in. dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo. Teraz wróci do Sejmu.

Do nowelizacji ustawy o Policji i niektórych innych ustaw, która reguluje status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, Służbie Więziennej, Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej, Senat wprowadził w piątek piętnaście poprawek o charakterze legislacyjnym. Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 99 senatorów, jeden z senatorów nie głosował.

Przygotowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawa została uchwalona przez Sejm 24 czerwca. Wiceszef MSWiA Błażej Poboży podczas środowego wystąpienia w Senacie podkreślał, że na każdym etapie prac legislacyjnych dyskusja nad projektem tej ustawy odbyła się ponad podziałami politycznymi. Jak wskazywał, zwierzęta pełnią istotną rolę w służbach, ponieważ mimo rozwoju techniki nadal są potrzebne przy m.in. poszukiwaniu osób.

Poboży zwracał także uwagę, że “dotychczasowe regulacje dotyczące sytuacji zwierząt w formacjach mundurowych w ocenie kierownictwa MSWiA były i są niewystarczające”. “Dlatego zdecydowaliśmy o rozpoczęciu prac nad kompleksowym uregulowaniem statusu zwierząt wykorzystywanych w tych służbach” – powiedział. W jego ocenie przygotowana ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, w tym funkcjonariuszy i żołnierzy. Zmiany nie obejmą jednak psów Krajowej Administracji Skarbowej czy straży miejskich i gminnych. W przypadku tej pierwszej, jak tłumaczył jeszcze podczas dyskusji w Sejmie Poboży, sprawa uregulowana została odpowiednim rozporządzeniem i, jak podkreślił, zgodnie z wolą resortu rozwiązanie to zostało utrzymane. Dodał również, że finansowanie ustawy będzie w ramach limitów w poszczególnych formacjach.

Czas na aktualizację

Nowelizacja zakłada m.in., że zwierzę po wycofaniu ze służby pozostanie na stanie formacji, a pierwszeństwo do przejęcia nad nim opieki będzie miał jego dotychczasowy opiekun. W sytuacji, gdy nikt nie wyrazi woli zaopiekowania się zwierzęciem “na emeryturze”, opieka nad nim sprawowana będzie w ramach jednostki danej formacji. Będzie mogło też być przekazane pod opiekę właściwej organizacji społecznej.

Zgodnie z ustawą opiekun zwierzęcia – używanego do celów służbowych, jak również wycofanego ze służby – będzie otrzymywał wyżywienie w naturze albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia. Będzie on wypłacany co miesiąc z góry. Takie świadczenie otrzymywać będzie też organizacja społeczna, której powierzono zwierzę wycofane ze służby. Ponadto opiekunom zostaną zapewnione środki na zabiegi profilaktyczne i leczenie zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *