Kierownictwo PSP w generalskim komplecie. Czterech strażaków z awansem na stopień nadbrygadiera

Już niebawem wszyscy członkowie kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej będą pełnić służbę w stopniu nadbrygadiera. Jak wynika z informacji, do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, prezydent Andrzej Duda awansował na pierwszy stopień generalski czterech oficerów PSP. Wśród nich znalazło się dwóch zastępców komendanta głównego, rektor-komendant Akademii Pożarniczej oraz podkarpacki komendant wojewódzki. Do wręczenia nominacji ma dojść 4 maja, podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka.

Jak ustaliła redakcja InfoSecurity24.pl, prezydent Andrzej Duda awansował na stopień nadbrygadiera czterech oficerów Państwowej Straży Pożarnej. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzymali dwaj zastępcy komendanta głównego PSP – st. bryg. Paweł Frysztak oraz st. bryg. Grzegorz Szyszko, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. Tomasz Klimczak oraz podkarpacki komendant wojewódzki st. bryg. Tomasz Baran. 

MF ZZSM  składa wszystkim awansowanym serdeczne gratulacje i życzy sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: KG PSP

Nominacje generalskie w Straży Granicznej. Dwóch komendantów z pierwszą gwiazdą [NEWS INFOSECURITY24]

Z okazji zbliżającego się w maju święta Straży Granicznej prezydent Andrzej Duda zdecydował się wręczyć nominacje generalskie. Z informacji, do jakich dotarł InfoSecurity24.pl awanse w formacji otrzyma dwóch funkcjonariuszy. Pierwszą gwiazdkę generalską dostanie komendant Nadodrzańskiego OSG płk SG Monika Musielak oraz komendant Nadwiślańskiego OSG płk SG Dariusz Lutyński.

Tradycyjnie Święto Straży Granicznej przypada na 16 maja. Jednak, jak ustaliła redakcja InfoSecurity24.pl już na początku maja prezydent Andrzej Duda wręczy dwie nominacje generalskie. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzyma komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Monika Musielak oraz komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Dariusz Lutyński.

Płk SG Monika Musielak służbę w Straży Granicznej pełni od ponad 20 lat. Od przyjęcia do służby zajmowała kolejne stanowiska służbowe w Wydziale Operacyjno-Śledczym Lubuskiego, a następnie w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej. W 2023 roku objęła stanowisko zastępcy komendanta.

Na komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej została powołana w połowie kwietnia 2024 roku. Na tym stanowisku zastąpiła gen. bryg. SG Tomasza Michalskiego, który w 2024 roku awansował na stanowisko zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej.

Z kolei płk SG Dariusz Lutyński służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1996 roku, wstępując do służby w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. W 1999 roku został przeniesiony do służby w Komendzie Głównej Straży Granicznej w istniejącym wtedy Zarządzie Ochrony Granicy Państwowej. W trakcie swojej służby sprawował funkcję m.in. zastępcy komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W 2017 roku został powołany na stanowisko zastępcy komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie.

Funkcję tę sprawował do stycznia 2024 roku, gdy powierzono mu pełnienie obowiązków na stanowisku Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego. Powołany na to stanowisko został w kwietniu 2024 roku. W fotelu szefa Nadwiślańskiego OSG zastąpił obecnego komendanta głównego SG gen. dyw. SG Roberta Bagana.

MF ZZSM składa nominowanym serdeczne gratulacje i życzy sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

źródło: infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/straz-graniczna/nominacje-generalskie-w-strazy-granicznej-dwoch-komendantow-z-pierwsza-gwiazda

Foto KG SG

Resort kalkuluje koszty modernizacji. Ile pieniędzy trafi na podwyżki w SW?

Nie jest tajemnicą, że podwyżki – w ramach ustawy modernizacyjnej – to jeden z tych elementów, na który liczą funkcjonariusze. Wiele wskazuje na to, że resort sprawiedliwości wyjdzie tym oczekiwaniom naprzeciw i zaplanuje środki na zwiększenie uposażeń w podległej sobie służbie. Z dokumentów, do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika, że tylko w 2026 roku na ten cel przeznaczone może zostać nawet ponad 300 mln złotych. Pytanie jednak, czy Ministerstwu Sprawiedliwości uda się przeforsować swoją wizję nowej więziennej modernizacji i czy ostatecznie znajdą się pieniądze na wszystkie zaplanowane wydatki?

O tym, że resort sprawiedliwości ma plan wprowadzenia podwyżki uposażeń w ramach nowej ustawy modernizacyjnej, związkowcy informowali już na początku kwietnia, po tym jak spotkali się z dyrektorem generalnym Służby Więziennej oraz dyrektorami biur Centralnego Zarządu SW. „W ramach projektu ustawy modernizacyjnej omówiono szereg kluczowych tematów, mających istotny wpływ na przyszłość naszej formacji” – mogliśmy przeczytać w komunikacie wydanym przez Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Jeden z owych kluczowych elementów nowego programu modernizacji, ma stanowić właśnie podwyżka uposażeń. „Planowana jest jedna podwyżka w 2026 roku, finansowana z ustawy modernizacyjnej” – poinformowali związkowcy. Jej wysokość ma „być spójna z ustaleniami międzyresortowymi, analogicznie do innych służb mundurowych”. Dodano też, że „nie wyklucza się jednak dodatkowych wzrostów płac ze środków budżetowych w kolejnych latach”. 

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: por. Agnieszka Dzimińska/sw.gov.pl

Spotkanie z dr. Arturem Bartoszewiczem – Kandydatem na Prezydenta RP

W dniu 8 kwietnia 2025 roku w siedzibie nadwiślańskiego Zarządu Oddziałowego odbyło się spotkanie z dr. Arturem Bartoszewiczem – Kandydatem na Prezydenta RP.

Poruszono wiodące problemy środowiska zawodowego formacji mundurowych. Nasz gość wyraził przekonanie, że państwo powinno czytelnie określić ścieżki rozwoju zawodowego funkcjonariuszy oraz zagwarantować godziwe uposażenie, tak aby mogli oni w pełni poświęcić się realizacji zadań, bez obaw o bezpieczeństwo socjalne swoich rodzin.

Jako jedną z podstaw działania państwa dr Bartoszewicz wskazał zapewnienie poszanowania godności służby Funkcjonariuszy i Żołnierzy. Kandydat zadeklarował pełne wsparcie dla służb mundurowych oraz gotowość do otwartej współpracy z naszym Zarządem.

Dziękujemy Panu Doktorowi za interesujące spotkanie i życzymy satysfakcjonującego werdyktu wyborców.

Źródło: zonadwislanski.pl

 

Karta Rodziny Mundurowej nie dla wszystkich? Znamy zapisy projektu ustawy

Nie tylko żołnierze i funkcjonariusze służb podległych MSWiA, ale też ich małżonkowie, rodzice i dzieci, w tym dzieci własne, małżonków, przysposobione czy przyjęte na wychowanie, będą mieli prawo do posiadania Karty Rodziny Mundurowej – wynika z projektu ustawy, do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl. Dokument określa też m.in. sposób przyznawania uprawnień oraz wprowadza znak identyfikujący „Tu honorujemy Kartę Rodziny Mundurowej”. Jednak nie wszyscy funkcjonariusze będą mogli skorzystać ze świadczenia. Jak na razie w dokumencie próżno szukać zapisów dotyczących Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej oraz funkcjonariuszy służb specjalnych.

O tym, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z resortem obrony narodowej pracuje nad projektem ustawy w sprawie Karty Rodziny Mundurowej, wiadomo nie od dziś. Postulat wprowadzenia tego świadczenia znalazł się m.in. w porozumieniu, jakie MSWiA podpisało ze stroną społeczną na początku marca.

Według założeń Karta będzie wprowadzała uprawnienia polegające na przyznaniu „korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ich rodzin”. W marcowym porozumieniu pomiędzy MSWiA a związkami zawodowymi zawarto zapis, że „minister dołoży wszelkich starań, aby przepisy zostały wdrożone od dnia 1 lipca 2025 roku”.

Redakcja InfoSecurity24.pl dotarła do wstępnej treści projektu ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej, jaki MSWiA przygotowała wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej. Dokument określa m.in. zasady przyznawania Karty Rodziny Mundurowej i uprawnień z nią związanych, sposób realizacji i finansowania zadań oraz wprowadza znak identyfikujący „Tu honorujemy Kartę Rodziny Mundurowej” i ustanawia Dzień Rodziny Mundurowej, który będzie przypadał na 15 maja.

W myśl dokumentu – do jakiego dotarła redakcja – karta będzie wydawana w dwóch formach: tradycyjną w formie dokumentu z tworzywa sztucznego oraz elektroniczną w aplikacji mObywatel.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA

Świadczenie mieszkaniowe, dojazdówka i nie tylko. Wiemy jakie zmiany planuje MSWiA

Resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował projekt wprowadzający do mundurowej rzeczywistości dodatek mieszkaniowy. Z dokumentu, do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika jednak, że zmian będzie więcej. Dotyczą one m.in. tzw. dojazdówki, ale też uposażenia zasadniczego w Straży Granicznej oraz świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy służb specjalnych. Wiemy też, według jakiego klucza MSWiA ma zamiar rozdzielać mieszkaniówkę.

Dodatek mieszkaniowy w służbach pojawi się – zgodnie z porozumieniem, jakie MSWiA zawarło ze związkowcami – od 1 lipca. Dotyczyć miał on funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa. Jak się jednak okazuje, mieszkaniówka „wkroczy” też do służb specjalnych. Z projektu zmian w przepisach, do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika, że nowe regulacje obejmą także mundurowych z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Jak czytamy, celem zmian „jest zapewnienie takich warunków finansowych oraz mieszkaniowych dla funkcjonariuszy, aby stały się one znaczącą motywacją do dalszego pozostawania w służbie oraz wykonywania obowiązków służbowych na najwyższym jakościowo poziomie, co jest szczególnie istotne w aktualnej sytuacji geopolitycznej (kryzysu migracyjnego, w tym na granicy z Białorusią, jak również wojny na Ukrainie oraz obowiązujących w Polsce podwyższonych stopni alarmowych), a także by przyczyniły się do pozyskania większej liczby kandydatów do służby”.

Po zmianach policjantom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, strażakom, funkcjonariuszom SKW, Służby Ochrony Państwa oraz ABW i AW będzie „przysługiwać prawo do zakwaterowania w miejscowości, w której pełni służbę (albo na jego uzasadnioną prośbę w innej miejscowości), realizowane w formie jednego z czterech dostępnych wariantów”. Obok przydziału lokalu mieszkalnego, przydziału kwatery tymczasowej, miejsca w internacie lub kwaterze internatowej, ustawodawca przewiduje też przyznanie świadczenia mieszkaniowego. Jego wysokość będzie zróżnicowana ze względu na miejsca pełnienia służby wskazane w rozkazie personalnym i wynikać ma z iloczynu stawki podstawowej oraz ustalonego mnożnika lokalizacyjnego.

……

Nowe przepisy wprowadzają też „prawo przejazdu na koszt Służby Ochrony Państwa, przysługujące funkcjonariuszowi i członkom jego rodziny raz w roku kalendarzowym, obejmuje przejazd do wybranej przez siebie miejscowości w kraju i z powrotem”. W razie niewykorzystania przejazdu osoba uprawniona otrzymać ma w zamian zryczałtowany równoważnik pieniężny.

Z informacji, do jakich dotarła redakcja, wynika, że projekt ustawy trafił do związkowców oraz szefów służb we wtorek 25 marca. Czas na wniesienie ewentualnych uwag mija 1 kwietnia. Jeśli tych nie będzie zbyt wiele, może się okazać, że już niebawem dokumentem zajmie się rząd, a następnie parlament. Tym samym uchwalenie przepisów jeszcze przed wakacjami jest całkiem realne. Co jednak ważne, nawet jeśli tak się nie stanie, mundurowi świadczenie mieszkaniowe – zgodnie z zapewnieniami – otrzymają z wyrównaniem od 1 lipca.

Przedstawiamy projekt zmian ustawy o Straży Granicznej w związku z określeniem zasad zakwaterowania funkcjonariuszy SG 2025_03_26_projekt ustawy _okreslenie zasad zakwaterowania funkcjonariuszy Policji_SG_PSP

źródło: infosecurity24.pl

foto: infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/dodatek-mieszkaniowy-dojazdowka-i-nie-tylko-wiemy-jakie-zmiany-planuje-mswia?fbclid=IwY2xjawJRP_5leHRuA2FlbQIxMQABHXiFIpim7JOUj0iDDlRnDVCjwtRpYDVVi8wmqfzKHbLlEv7oGTRTKLtm7A_aem_eyqPUS5BldF5tb-eyiIRqg#google_vignette

Podwyżki wkraczają do Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa

7,5 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej i 2808 funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa dostaną wyższe o 5 proc. wypłaty z wyrównaniem od 1 stycznia – zakładają projekty rozporządzeń skierowanych przez MSWiA do kilkudniowych uzgodnień międzyresortowych.

Z opublikowanych na stronach Rządowego Centrum Legislacji projektów wynika, że po podwyższeniu kwoty bazowej o 5 proc. w stosunku do 2024 r. wynosi ona obecnie 2 tys. 193 zł i 21 gr. Jej wzrost powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie funkcjonariusza Straży Granicznej wraz z nagrodą roczną wzrasta o tyle procent.

Podwyższone o 5 proc. zgodnie z rozporządzenia mają być też określane w stałej kwocie dodatki kontrterrorystyczny i graniczny – z obecnych 600 i 540 zł do 630 zł i 567 zł miesięcznie. Dodatek kontrterrorystyczny odbiera w SG 210 osób, a 7290 uprawnionych jest do dodatku granicznego – wynika z materiałów dołączonych do projektu rozporządzenia.

Łącznie na ten cel zagwarantowane w budżecie na 2025 r. są 2,8 mln zł. Ze środków na 2026 r. w SG zostaną wypłacone nagrody roczne dla funkcjonariuszy – w sumie 203 tys. zł – wynika z oceny skutków regulacji projektowanego rozporządzenia.

źródło: infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/podwyzki-wkraczaja-do-strazy-granicznej-i-sluzby-ochrony-panstwa?fbclid=IwY2xjawI8Lj9leHRuA2FlbQIxMQABHan77N4h_o5IIeCbJQPNUrsu9pfLGsxUK2UbXFUktylpZ2-Ns2vPrLrMjQ_aem_k2hIL_L_EPZZfpcAvOZnCw

foto: pixabay

Porozumienie podpisane. Na co MSWiA umówiło się z funkcjonariuszami?

Kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji podpisało z przedstawicielami związków zawodowych służb podległych MSWiA porozumienie w sprawie poprawy warunków służby. „Bardzo ważny dzień. Mamy porozumienie, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie miesiące” – powiedział szef resortu Tomasz Siemoniak. Porozumienie zakłada m.in. wprowadzenie dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy. „Jeśli chodzi o roczne koszty dodatków mieszkaniowych, to jest to między 1,8 a 2,2 miliarda złotych” – dodał minister.

W czwartek w gmachu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji doszło do podpisania porozumienia pomiędzy kierownictwem resortu a stroną społeczną. „Bardzo ważny dzień. Mamy porozumienie, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie miesiące” – ocenił szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Minister podkreślił, że wspólnie ze stroną społeczną wykonano „ogromną pracę”. „Zgodnie oceniliśmy, biorąc pod uwagę różne elementy, jak odejścia w ostatnich latach, ich powody, to jak wyglądają te sprawy w Wojsku Polskim, że rzeczą, którą chcemy wspólnie załatwić, jest sprawa dodatków mieszkaniowych. Po wsparciu premiera Donalda Tuska (…) otworzyło nam to drogę do dzisiejszego porozumienia” – zaznaczył Siemoniak.

Zapewnił też, że w podpisanym dokumencie „nie ma żadnego drugiego dna, nie ma żadnych innych ustaleń”. „Będziemy cały czas pracowali wspólnie nad tym, żeby status funkcjonariuszy się poprawiał. Będziemy szukać nowych rozwiązań. Nigdy nie pozwolimy na to, żeby w jakimkolwiek obszarze wynagrodzeń, rent, emerytur, czy innych kwestii ten status miał się pogarszać” – powiedział. Dodał przy tym, że „działając w sposób przejrzysty, wspólnie odpowiadając za to, jak te formacje działają, pełną odpowiedzialność przyjmujemy za to, że żadna rzecz, która pogorszy status funkcjonariuszy, nie ma prawa się zdarzać”.

Szef MSWiA podał także, że jeśli chodzi o koszty roczne dodatków mieszkaniowych, to wyniosą między 1,8 a 2,2 miliarda złotych. Dopytywany przez InfoSecurity24.pl, czy środki ten cel zostały już zabezpieczone w budżecie resortu, odpowiedział, że do podpisania porozumienia by nie doszło, „gdybyśmy nie mieli pewności, że te środki są”.

„Mamy świadomość, jakie to są kwoty. Bardzo starannie to wyliczaliśmy, bo podałem pewien przedział. Też ze świadomością taką, że trzeba uwzględniać to, że dotyczy to tysięcy ludzi w różnych sytuacjach” – powiedział szef MSWiA. Przypomniał również, że wysokość dodatku jest zróżnicowana. „To jest tak jak wojsku w zależności od wielkości miasta, czyli kosztów najęcia mieszkania. Natomiast oczywiście środki na to będą i jesteśmy na to absolutnie przygotowani” – dodał Tomasz Siemoniak.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA/www.facebook.com

Treść porozumienia: 

,,Honorowi Bez Granic” oddali ponad 11 litrów krwi podczas akcji HDK w NwOSG

6 lutego 2025 r. odbyła się pierwsza w tym roku zbiórka krwi przeprowadzona wśród funkcjonariuszy i pracowników Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Komendy Głównej SG, a także mieszkańców Warszawy w ramach akcji ,,Honorowi Bez Granic” zorganizowana przez Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG w NwOSG.

Specjalny autobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie stanął dzisiaj na terenie komendy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wszystkie osoby, które chciały oddać krew musiały przejść specjalne badania lekarskie i po uzyskaniu akceptacji personelu medycznego mogli oddać ten bezcenny lek, który ratuje ludzkie życie.

Podczas akcji zebrano ponad 11 litrów krwi od 25 dawców (chętnych do oddania krwi zgłosiło się 31 osób).

Wszystkim osobom uczestniczącym i wspierającym akcję zbiórki krwi serdecznie dziękujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych akcjach.

Serdeczne podziękowania za wsparcie akcji kierujemy do OKS SG w Otwocku oraz Wydziałowi Organizacji i Promocji NwOSG.

Dziękujemy partnerowi akcji: Alicja Cichawa – Nmedia.

Źródło: https://honorowi-bez-granic-oddali-ponad-11-litrow-krwi-podczas-akcji-hdk-w-nwosg-2/