Co czeka mundurowych w 2023 roku?

 

Patrząc na to co dzieje się w służbach mundurowych dziś wyraźnie widać, że kolejny rok może okazać się przełomowy. Nie tylko z uwagi na fakt, że kampania wyborcza wkroczy w decydującą fazę, z którą zawsze nieodłącznie związany jest festiwal obietnic i deklaracji (także tych składanych mundurowym), ale też dlatego, że dowiemy się, czy propozycje jakie MSWiA złożyło funkcjonariuszom do tej pory, przekonały ich do pozostania w służbie. Wyzwań przed jakimi w 2023 roku stać będą mundurowe formacje, będzie jednak z pewnością znacznie więcej, a sprostanie im nie będzie łatwym zadaniem.

Mówiąc o tym co trwale odbić może się na funkcjonowaniu służb mundurowych, nie sposób nie zacząć od sytuacji kadrowej, a ta w przyszłym roku może nie rysować się w przesadnie optymistycznych barwach. Już kilka miesięcy temu funkcjonariusze alarmowali, że pierwszy 2023 roku obfitować będzie w rekordową liczbę odejść. Kadrowy pesymizm wynikać ma z jednej strony z poziomu przyszłorocznej waloryzacji uposażeń (mundurowi oczekiwali 20 proc., rząd budżecie zapisał 7,8 proc.) ale też z faktu, że obowiązywać ma ona od marca a nie od stycznia. Jeśli z Policji, PSP, SG, SOP czy SW odejścia faktycznie okażą się większe niż zwykle, formacje mogą mieć poważny problem. I nawet jeżeli braki kadrowe uda się w miarę szybko uzupełnić, nowych funkcjonariuszy trzeba będzie wyszkolić, a zdobycie przez nich niezbędnego doświadczenia zajmie znacznie więcej czasu niż sama rekrutacja i ukończenie szkolenia podstawowego. To scenariusz mniej optymistyczny, którego spełniania rząd z pewnością by nie chciał. Ten bardziej optymistyczny zakłada, że propozycje jakie przedstawiono mundurowym spełnią pokładane w nich nadzieje i zapowiadanej fali odejść uda zapobiec. Problem jednak w tym, że jedynie część rozwiązań doczekało się do tej pory konkretnych projektów zmian w przepisach, a najważniejsza kwestia – czyli oferta dedykowana funkcjonariuszom po 15 latach służby – wciąż pozostaje w sferze zapowiedzi. A na projekt czeka cała rzesza mundurowych.

Przyszły rok przyniesie też dodatkowe pieniądze. Będą one wprawdzie mniejsze niż pierwotnie oczekiwano, ale biorąc pod uwagę pewne rozwiązania dodatkowe (dodatek stołeczny, terenowy, graniczny), niektórzy mogą mieć powody do zadowolenia. I choć np. dodatek stołeczny rzecz jasna nie będzie dotyczył wszystkich funkcjonariuszy, nie da się ukryć, że jego rozszerzenie oczekiwane było od lat (choć i w tym przypadku nie obyło się bez zgrzytów) . Warto jednak zdać sobie sprawę, że zarówno waloryzacja jak i nowe dodatki nie trafią fizycznie na konta policjantów, strażaków czy strażników granicznych w styczniu, a ich wypłat spodziewać można się raczej z marcowymi lub kwietniowymi uposażeniami – jeśli rzecz jasna ministerstwa zdążą wprowadzić odpowiednie nowelizacje. Część z nich jest już procedowana, więc szansa na sprawne “uruchomienie” dodatkowych pieniędzy jest dość spora.

Pewne, mniejsze zmiany czekają też poszczególne formacje. Strażacy “otrzymać” mają np. nowy przepis kwalifikacyjny, który wprowadzić ma do formacji małą wewnętrzną rewolucję. Prace nad nim trwają już dość długo, więc oczekiwania środowiska, że te niebawem dobiegną końca, nie są pozbawione podstaw. Policjanci z kolei od lat czekają na likwidację notatników służbowych i wydaje się, że w przyszłym roku owe oczekiwania mogą się ziścić. I choć to jedynie przykłady, a zmian z pewnością będzie więcej, jak niezmiennie mówi wielu mundurowych, to właśnie te małe “rzeczy” kształtują służbową codzienność i czasem oczekiwane są na równi z tymi “systemowymi” zmianami.

 

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: SG

Mundurowa akcja krwiodawstwa w Radomiu

Ostatnia w tym roku zbiórka krwi wśród służb mundurowych odbyła się dzisiaj w Radomiu. Krew oddali policjanci i pracownicy Policji oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Akcję wsparły też siatkarki drużyny Moya Radomka Lotnisko Warszawa-Radom. Świąteczną zbiórką krwi mundurowi zakończyli tegoroczną, 11. edycję ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi pod hasłem „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”. Mundurowi oddali dzisiaj prawie 10 litrów krwi.

Akcję, jak poprzednio zorganizował Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu. Tym razem w jej organizację włączył się też Zarząd Oddziałowy NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

A pomoc w ratowaniu życia i zdrowia to nadrzędny cel 11. edycji Akcji Honorowego Oddawania Krwi pod hasłem „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” prowadzonej w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, Policji, Służby Ochrony Państwa, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej. Wydarzeniu patronuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Minister Zdrowia i Krajowa Administracja Skarbowa.

Wydarzenie to jest dla służb mundurowych formą uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczna akcja, której po raz kolejny organizatorem jest Straż Graniczna będzie trwać do piątku 23 grudnia.

Jak podkreślali organizatorzy dzisiejszej zbiórki, „oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami. Taki prezent naprawdę warto podarować przed świętami”.

Krew oddali dzisiaj przedstawiciele wielu wydziałów KWP zs. w Radomiu, w tym m.in. policjanci Wydziału Ruchu Drogowego, Wydziału Prewencji, Wydziału Kadr i Szkolenia, czy też Wydziału Komunikacji Społecznej, w tym Naczelnik – podinsp. Radosław Cubala, który jest honorowym dawcą krwi od wielu lat. A w ostatnim czasie za swoje zaangażowanie w krwiodawstwo został uhonorowany Odznaką „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Wśród krwiodawców znalazł się też Robert Lis, Przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy SG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej oraz funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Radomiu.

Wielką niespodzianką dzisiejszej zbiórki był też w niej udział siatkarek drużyny Moya Radomka Lotnisko Warszawa-Radom. Małgorzata Jasek, Krystyna Strasz i Natalia Murek rozdawały krwiodawcom gadżety klubowe. Bank krwi wzbogacił się dzisiaj o prawie 10 litrów.

Zespół Prasowy KWP

Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl

Zobacz też: 

radioplus.com.pl

www.eska.pl

Foto: Policja Radom

Dodatek stołeczny także w ABW

Jak się okazuje nie tylko Straż Graniczna czy Państwowa Straż Pożarna, ale także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego staną się beneficjentami rozwiązania, o którego rozszerzenie od lat zabiegali funkcjonariusze. Chodzi o dodatek stołeczny, a jego wprowadzenie do ABW – jak wynika z projektu opublikowanego właśnie na stronach Rządowego Centrum Legislacji – to kwestia kilku najbliższych miesięcy. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dodatek stołeczny otrzymują jedynie policjanci pełniący służbę w stołecznym garnizonie. Resort spraw wewnętrznych i administracji, w odpowiedzi na wnioski funkcjonariuszy m.in. Straży Granicznej, postanowił rozszerzyć świadczenie (w Policji m.in. o KGP) na mundurowych właśnie z SG, a także PSP i SOP (zgodnie z zapowiedziami, świadczenie przysługiwać ma też funkcjonariuszom SW i SCS). I choć zasady przyznawania dodatku nie będą tożsame do tych, jakie obowiązują w Policji, to i tak spory krok naprzód, biorąc pod uwagę lata starań o zmiany w przepisach. Jak się okazuje, zyskają na nich też mundurowi z ABW. Zgodnie z projektem, dodatek stołeczny przysługiwać będzie także im.

Zmiany mają wychodzić – jak czytamy w uzasadnieniu – “naprzeciw potrzebie zniwelowania różnic w uposażeniu funkcjonariuszy różnych cywilnych służb mundurowych, w tym m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, co pozytywnie wpłynie na zatrzymanie funkcjonariuszy w służbie”. W związku z tym w ABW, oprócz dodatku stołecznego, pojawi się też dodatek terenowy.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: ABW

Mundurowi zawieszają protest

Jak widać, policjanci i strażnicy graniczni są zadowoleni z finansowych zmian, które zaproponował im resort spraw wewnętrznych i administracji. To, jak wyglądać będzie po modyfikacjach ich pensja, policjanci mogli sprawdzić w specjalnych kalkulatorze, udostępnionym w ostatnich dniach na stronie formacji. W związku z tym “pozytywnym odbiorem zapowiadanych na przyszły rok podwyżek”, jak piszą związkowcy, podjęto decyzję o zawieszeniu akcji protestacyjnej. Nie oznacza to jednak końca dialogu z MSWiA.“Pozytywny odbiór zapowiadanych na przyszły rok podwyżek i otwartość na kontynuowanie dialogu w sprawie mechanizmów zachęcających funkcjonariuszy do dłuższej służby pozwoliły Zarządowi Głównemu NSZZ Policjantów na zawieszenie akcji protestacyjnej do czasu wdrożenia rozwiązań zagwarantowanych przez resort Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podobną decyzję podjął w ubiegłym tygodniu NSZZ FSG” – poinformował NSZZ Policjantów.

Sprawa protestu była najważniejszym punktem poniedziałkowych obrad NSZZP. Co ważne, zostaje on zawieszony, nie zakończony. Zawieszony do czasu wdrożenia dotychczasowych uzgodnień. “Decyzja Zarządu Głównego otwiera drogę do rozmów na temat dalszego wzmacniania progresywnego wzrostu uposażeń oraz sposobów rekompensowania inflacji w dalszej perspektywie roku 2024” – czytamy w komunikacie.

A te dotychczasowe uzgodnienia, jak dowiedzieliśmy się po spotkaniu, jakie 5 grudnia odbyło się w MSWiA, to fakt, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na nowe rozwiązania dla mundurowych, w tym świadczenie motywacyjne po 15 latach służby. “Jestem przekonany, że propozycje MSWiA są uczciwe i atrakcyjne dla funkcjonariuszy. Zależy nam na tym, aby zachęcić funkcjonariuszy do długiej służby i ograniczyć przejścia na emeryturę” – oceniał wiceminister Maciej Wąsik.

Specjalne świadczenie po 15. roku służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 pkt proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami motywacyjnymi po 25 latach służby i 28,5 latach służby.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: ZO NSZZ FSG przy NwOSG

Czy opłaca się zostać w służbie? MSWiA pomoże to obliczyć

Jest sporo sygnałów o tym, że wielu funkcjonariuszy chce odejść ze służby – przyznał w ubiegłym tygodniu wiceminister Maciej Wąsik. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wierzy jednak, że powstrzyma ich przed tym nowy dodatek motywacyjny. Co więcej, resort pomoże obliczyć, czy pozostanie w służbie mundurowym będzie się nadal opłacać.

Na stronie Komendy Głównej Policji oraz NSZZ Policjantów pojawić ma się niedługo specjalna aplikacja, która pomóc ma funkcjonariuszom w podjęciu bardzo ważnej decyzji. Chodzi dokładnie o to, by mogli oni odpowiedzieć sobie na pytanie czy pozostać w służbie, czy odejść na emeryturę. Dzięki narzędziom przygotowanym przez MSWiA będą mogli oni sprawdzić, jak zapewniają związkowcy, co będzie im się po prostu opłacać.
Decyzja o przygotowaniu i udostępnieniu specjalnej aplikacji związana ma być z zamieszaniem, które powstało w związku z przyszłoroczną waloryzacją uposażeń oraz planem wprowadzenia innych rozwiązań, które mają m.in. zrekompensować jej poziom (7,8 proc., niesatysfakcjonujący funkcjonariuszy). Zamieszanie to polega na tym, że mundurowym trudno jest dokonać konkretnych obliczeń, jak wyglądać będzie ich sytuacja finansowa po przyszłorocznych zmianach.
Mundurowy kalkulator
Przypomnijmy, że parę dni temu MSWiA poinformowało, iż premier Mateusz Morawiecki przyznał mundurowym dodatkowe środki finansowe. Nie zostaną one jednak przeznaczone na podwyżki, a m.in. na świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby. To ich ogromna grupa może bowiem niedługo odejść na emeryturę. Świadczenie ma się rozpoczynać od 5 proc. i rosnąć co roku o 1 proc., do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. Po przekroczeniu 25. roku służby nowe świadczenie będzie utrzymywało się na tym poziomie (15 proc.) i – co istotne – nie będzie się wykluczać ze świadczeniem motywacyjnym wprowadzonym w trakcie pandemii – w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby. Co kluczowe jednak, dopiero po wysłużeniu 32 lat kwota ta będzie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to ma być więc powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego. Wejść w życie ma, zgodnie z planami MSWiA, 1 marca 2023 roku.Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Adam Ostrowski

Wspólnie dla akcji „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”. Zapraszamy do Radomia 20 grudnia br.

Niezależnie od tego jaką masz grupę krwi, podziel się nią z tymi, którzy jej potrzebują. Świąteczna zbiórka krwi z radomskimi siatkarkami

Już 20 grudnia odbędzie się kolejna w tym roku zbiórka krwi organizowana przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu, a także Zarząd Oddziałowy NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej. Świąteczną zbiórką krwi mundurowi z Radomia włączą się w 11. edycję ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi pod hasłem „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”, którą organizuje Straż Graniczna. Akcję będzie też wspierała drużyna siatkarska Moya Radomka Lotnisko Warszawa-Radom.

Pomoc w ratowaniu życia i zdrowia to nadrzędny cel 11. edycji Akcji Honorowego Oddawania Krwi pod hasłem „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna” prowadzonej w poszczególnych jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej, Policji, Służby Ochrony Państwa, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej, a także w innych instytucjach i organizacjach oraz w punktach krwiodawstwa. Wydarzeniu patronuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Minister Zdrowia i Krajowa Administracja Skarbowa.

Wydarzenie to jest dla służb mundurowych formą uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, bo choć dziś nie musimy walczyć i przelewać krwi za wolność Ojczyzny, ale właśnie w taki szczególny sposób możemy okazać swój patriotyzm, a jednocześnie szacunek do największego daru jakim jest życie. Tegoroczna zbiórka, której po raz kolejny organizatorem jest Straż Graniczna rozpoczęła się 24 października i trwać będzie do piątku 23 grudnia.

Będzie to też ostatnia w tym roku zbiórka krwi organizowana przez mazowieckich policjantów. Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami. Taki prezent naprawdę warto podarować! Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Dlatego kolejny raz wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcamy do oddawania krwi. Zbiórka krwi zostanie przeprowadzona 20 grudnia (wtorek) w godz.8.30-13 na parkingu przed budynkiem ZW NSZZ Policjantów na terenie KWP zs. w Radomiu przy ul. 11 Listopada 37/59.

Na osoby, które tego dnia zechcą oddać krew czeka wiele niespodzianek przygotowanych przez organizatorów oraz siatkarki z drużyny Moya Radomka Lotnisko Warszawa-Radom.

Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a dzięki zmianie ustawy, krwiodawcy mogą skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew lub osocze i w dniu następnym.

PAMIĘTAJ!

Jeżeli:

– czujesz się zdrowy,

– ważysz nie mniej niż 50 kg,

– pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,

– jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, to zgłoś się 20 grudnia.

Musisz być:

– po lekkim, beztłuszczowym posiłku,

– z dokumentem tożsamości (dowód osobisty).

Źródło: PolicyjnyGlosMazowsza

Gratulacje dla Łukasza Kunka i Dariusza Łazarczyka podczas posiedzenia Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego ZZ Strażaków „Florian”

6  grudnia 2022 roku w miejscowości Różan odbyło się posiedzenie Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego ZZ Strażaków „Florian”.

Podczas uroczystej kolacji Przewodniczący Robert Lis i Wiceprzewodniczący Paweł Matuszewski w imieniu Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej złożyli gratulacje Łukaszowi Kunkowi wyboru na funkcję Przewodniczącego Zarządu Krajowego ZZ Strażaków „Floriana” oraz Dariuszowi Łazarczykowi w związku z wyborem na funkcję Wiceprzewodniczącego Zarządu Krajowego ZZ Strażaków „Floriana” oraz podziękowali za dotychczasową współpracę i wspólną działalność na rzecz funkcjonariuszy naszych służb.

W posiedzeniu uczestniczyli również: Dariusz Brzezicki Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZP w Radomiu, Waldemar Bałkowiec Przewodniczący Lubelskiego ZW ZZS „Florian”, Leszek Kostro Przewodniczący Podlaskiego ZW ZZS „Floriana”, Pan Marek Wierzbicki Prezes Kancelarii Brokerskiej MIG, Pan Paweł Jankowski Dyrektor do spraw klienta strategicznego w Compensa Życie SA oraz Przewodniczący Zarządów Terenowych ZZS „Florian” z województwa mazowieckiego.

Wiceszef MSWiA: zależy nam, aby ograniczyć przejścia na emeryturę w służbach

Zależy nam, aby ograniczyć przejścia na emeryturę w służbach – powiedział we wtorek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jest sporo sygnałów o tym, że wielu funkcjonariuszy chce odejść ze służby. Jestem jednak przekonany, że nowy dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji – dodał.

Po spotkaniu, jakie 5 grudnia odbyło się w MSWiA, obie strony – związkowcy działający w formacjach podległych resortowi oraz MSWiA – poinformowały we wspólnym komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na nowe rozwiązania dla mundurowych, w tym świadczenie motywacyjne po 15 latach służby. “Jestem przekonany, że propozycje MSWiA są uczciwe i atrakcyjne dla funkcjonariuszy. Zależy nam na tym, aby zachęcić funkcjonariuszy do długiej służby i ograniczyć przejścia na emeryturę” – powiedział wiceminister Wąsik.

Przypomniał, że ogromna grupa funkcjonariuszy może odejść na emeryturę po 15 latach służby. “Dlatego też zaproponowaliśmy stosowne dodatki motywacyjne, antyemerytalne. Te dodatki będą wprowadzone ustawą. Mamy zgodę pana premiera, żeby przeprowadzić ją w szczególnym, szybkim trybie. Chcemy, żeby te rozwiązania weszły w życie 1 marca” – podkreślił wiceszef MSWiA.
Specjalne świadczenie po 15. roku służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 pkt proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami motywacyjnymi po 25 latach służby i 28,5 latach służby.
Wąsik zapytany, czy resort ma sygnały od komendantów, że wielu funkcjonariuszy chce odejść na emeryturę, potwierdził: “Mamy sporo takich sygnałów”. “Wynika to z tego, że waloryzacja emerytur jest wyższa niż waloryzacja płac” – zaznaczył. Jak wyjaśnił, emeryturę funkcjonariuszy wylicza się od ostatniej płacy, więc wielu z nich obliczyło, że to dogodny moment na odejście ze służby. “Jestem jednak przekonany, że dodatek motywacyjny będzie atrakcyjnym uzupełnieniem ich pensji. Po osiągnięciu 32 lat służby będzie wliczany do podstawy wymiaru emerytury” – podkreślił wiceszef MSWiA.Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA

Będą dodatkowe pieniądze dla mundurowych, ale nie na podwyżki

Resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował o przyznaniu przez premiera Mateusza Morawieckiego dodatkowych środków finansowych dla mundurowych. Nie zostaną one jednak przeznaczone na podwyżki, a m.in. na zapowiadany wcześniej dodatek graniczny, dodatek terenowy oraz świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby. Dofinansowany zostanie również fundusz nagród formacji podległych MSWiA. I to o 30 mln złotych.

“(…) premier Mateusz Morawiecki zdecydował o dodatkowych środkach finansowych, które zostaną przeznaczone m.in. na dodatek graniczny oraz świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy, którzy posiadają minimum 15 lat służby. Związki zawodowe wynegocjowały m.in. dodatek graniczny w wysokości 450 zł brutto oraz zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów. Ponadto fundusz nagród w przyszłym roku dla czterech służb MSWiA zostanie zwiększony o 30 mln zł” – czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wszystkie te rozwiązania wejść mają w życie od marca 2023 roku. Ich wprowadzenie potwierdzono 5 grudnia podczas spotkania w siedzibie resortu, w którym uczestniczyli i przedstawiciele związków zawodowych, i kierownictwo Ministerstwa.
Informacje o świadczeniu motywacyjnym MSWiA kieruje przede wszystkim do funkcjonariuszy, którzy zaplanowali, że w przyszłym roku pożegnają się z mundurem. W treści zawarto bowiem apel o ponowną “analizę tych decyzji”, pod którym “podpisało się” nie tylko kierownictwo MSWiA, ale i strona związkowa. Co więcej, minister Mariusz Kamiński zapewnia, że “zobliguje komendantów poszczególnych służb do umożliwienia funkcjonariuszom wycofania już złożonych wniosków bez żadnych konsekwencji”. Biorąc to wszystko pod uwagę, widać że liczba mundurowych, którzy w przyszłym roku ma odejść z formacji także na MSWiA zrobiła wrażenie. Oficjalnie żadne liczby nie padły, ale związkowcy mówili o nawet 8 tys. odejściach z Policji, czyli dwa razy więcej, niż w poprzednich latach.
“Za długoletnią służbę”
I MSWiA, i strona społeczna potwierdzić miały podczas spotkania, że “konieczne jest wprowadzanie rozwiązań, które będą zachęcały doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie”. Tak zadziałać ma, według nich, świadczenie motywacyjne dla wszystkich mundurowych z co najmniej 15-letnim stażem służby. Będzie się ono rozpoczynało od 5 proc. i rosło co roku o 1 proc., do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. Po przekroczeniu 25. roku służby nowe świadczenie będzie utrzymywało się na tym poziomie (15 proc.) i – co istotne – nie będzie się wykluczać ze świadczeniem motywacyjnym wprowadzonym w trakcie pandemii – w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby. Co kluczowe jednak, dopiero po wysłużeniu 32 lat kwota ta będzie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to ma być więc powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego.
Nowe rozwiązanie ma zostać wprowadzone ustawą. Co więcej, jak podkreślono, “świadczenie motywacyjne dla funkcjonariuszy po 15. roku służby jest pierwszym krokiem do wprowadzenia progresywnego systemu uposażeń“.
Za służbę na granicy
Przywrócony zostanie również dodatek graniczny dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, pełniących służbę na wschodniej “zielonej granicy” oraz na przejściach lotniczych i morskich. MSWiA i strona społeczna wspólnie ustalić miały, że wyniesie on 450 zł brutto. Zgodnie z ich szacunkami, dodatek trafi do 6,5 tys. mundurowych.
Za służbę w terenie
Resort pracuje również nad przepisami zwiększającymi dzienną stawkę dodatku terenowego dla policjantów. Wzrosnąć ma ona z 1 proc. do 6 proc. kwoty bazowej. “Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania wysokość przyznawanego policjantom dodatku terenowego wzrośnie z około 16 zł do około 97 zł za każdy rozpoczęty dzień wykonywania określonych zadań” – czytamy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę waloryzację zaplanowaną na marzec przyszłego roku. Po jej wejściu w życie, dodatek terenowy wynosił będzie już 105 zł.
Jak informuje MSWiA, dodatek terenowy będzie przysługiwał policjantowi biorącemu udział w akcjach lub operacjach policyjnych poza terenem działania komendy wojewódzkiej (stołecznej) Policji, na obszarze której znajduje się jednostka organizacyjna formacji, w której pełni on służbę. W przypadku Centralnego Biura Śledczego Policji, Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – poza komórką organizacyjną, w której funkcjonariusz pełni służbę (z uwagi na terenową strukturę tych jednostek). Dodatek trafi również do mundurowego, który odbywa szkolenie lub doskonalenie zawodowe centralne w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, szkole policyjnej lub ośrodku szkolenia Policji, biorący udział w akcjach lub operacjach policyjnych poza terenem tej jednostki.
Za “wzorowe zachowanie”
Dodatkowe pieniądze przeznaczone zostać mają również na zwiększenie funduszu nagród dla służb podległych MSWiA. Do Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa trafi – na ten cel – 30 mln złotych więcej. Według wyliczeń MSWiA, środki przeznaczone w tym roku na fundusz nagród w poszczególnych formacjach przekroczyć miały 2,7 proc., czyli wartość zapisaną w poprzednim porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi. “Przykładowo, na 30 września br. w Policji było to już 2,86 proc. Do końca roku poziom nagród osiągnie ponad 3 proc.” – podaje resort.
To jednak, według zapewnień MSWiA, nie koniec rozwiązań, których celem jest poprawa warunków służby funkcjonariuszy formacji podległych resortowi oraz zachęcenie doświadczonych mundurowych do jak najdłuższego pozostawania w służbie. By to osiągnąć, rozszerzony ma zostać również katalog osób uprawnionych do dodatku stołecznego w Policji o wszystkich funkcjonariuszy pełniących służbę na terenie miasta stołecznego Warszawy. Dodatek ten przyznany zostać ma także w Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, pełniącym służbę na terenie stolicy. Wysokość dodatku wynieść ma – analogicznie jak u policjantów – 548,30 zł brutto.
Kolejne finansowe zmiany dotyczą minimalnego progu dodatku funkcyjnego, który ma zostać podwyższony do 20 proc. podstawy wymiaru tego dodatku. Skorzystać ma na tym, według MSWiA, prawie 10 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych podległych temu resortowi. Państwowa Straż Pożarna ma odnotować podwyższenie pomocy mieszkaniowej oraz równoważnika za brak lokalu mieszkalnego (do stawek obowiązujących w Straży Granicznej i Policji). Wprowadzona zostać ma również coroczna waloryzacja tych świadczeń. Uzgodniono także, że kadeci i podchorążowie w szkołach pożarniczych będą otrzymywali świadczenie pieniężne równe najniższemu uposażeniu w formacji, co pozwolić ma na zachęcenie młodych ludzi do wstępowania w szeregi formacji podległych MSWiA.
Nic nie zmieniło się w kwestii waloryzacji, która w służbach wejdzie w życie 1 marca 2023 roku. Ale niezależnie od tego, w ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają “podwyżkę” w kwocie przewidzianej na pełny rok.
Związki zawodowe nie podjęły jeszcze decyzji, jak te rozwiązania wpłyną na trwający w służbach mundurowych protest. Czekają na kompleksowe wyliczenia, które zapewnić ma im MSWiA. Dopiero po ich otrzymaniu i analizie podejmowane będą dalsze kroki.
 

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Wspólny komunikat kierownictwa MSWiA oraz związków zawodowych służb podległych resortowi