Brudziński jedzie do Brukseli. Kto będzie nowym szefem MSWiA?

Wszystko na to wskazuje, że Joachim Brudziński, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, zamieni fotel szefa MSWiA na mandat europosła – wynika z pierwszych, sondażowych wyników wyborów. Nie jest to zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że szef MSWiA startował z pierwszego miejsca na liście PiS w okręgu 13 obejmującym województwa lubuskie i zachodniopomorskie. Powraca za to pytanie, kto zastąpi Brudzińskiego w resorcie spraw wewnętrznych. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom może się okazać, że stery w MSWiA przejmie jeden z obecnych wiceministrów i ku zaskoczeniu wielu może to nie być Jarosław Zieliński.

Giełda potencjalnych kandydatów na ministra spraw wewnętrznych i administracji jest otwarta od dnia kiedy decyzję o starcie w eurowyborach ogłosił obecny szef resortu Joachim Brudziński. W gronie potencjalnych kandydatów pojawiało się m.in. nazwisko Mariusza Błaszczaka. Miałby on wrócić do MSWiA z MON, którego dziś jest szefem. W kuluarach wymieniało się także m.in. posła Marka Opiołę, jednak po ostatnich wydarzeniach związanych z użyciem przez niego policyjnego Black Hawka w spocie wyborczym, ten typ także jest raczej nietrafiony. Podobnie sytuacja ma się z szefem ABW Piotrem Pogonowskim który, jak spekulowały niektóre media, jeśli nie przejmie teki po Brudzińskim, miałby zostać mianowany na sędziego sądu najwyższego. Część mediów informowała też, że w MSWiA szefem może zostać Andrzej Dera, jednak wielu zgodnie przyznaje, że prezydencki minister ma raczej niewielkie szanse na objęcie sterów w jednym z ważniejszych resortów w kraju. Kto zatem zastąpi Brudzińskiego?

Więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/brudzinski-jedzie-do-brukseli-kto-bedzie-nowym-szefem-mswia?fbclid=IwAR3YsB-9w2F3xzP0QgIsD_hmK7HdQRBlKV1S_Yv2-g0CJC_sB1gPPpXUWBk#.XOsoGffQGSk.facebook

Foto: KPRM

Nie żyje Jan Guz, wieloletni przewodniczący OPZZ

Zmarł Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ). Jan Guz od 2004 roku kierował jedną z największych central związkowych w Polsce. Od kilku dni przebywał w szpitalu. Był w śpiączce farmakologicznej.

Jan Guz urodził w 1956 roku. Ukończył nauki polityczne na Akademii Nauk Społecznych  w Warszawie. Pracował w Ochotniczych Hufcach Pracy, m.in. jako zastępca komendanta hufca. Przewodniczył radzie OPZZ w województwie bialskopodlaskim.

W latach 1997–2004 Jan Guz był wiceprzewodniczącym związku. 20 kwietnia 2004 został przewodniczącym OPZZ, a 19 maja 2006 został ponownie wybrany na tę funkcję.

W 2010 prezydent RP Lech Kaczyński powołał go na członka Narodowej Rady Rozwoju.

W październiku 2015 z ramienia OPZZ został członkiem nowo powstałej Rady Dialogu Społecznego przy prezydencie Andrzeju Dudzie.

Z Jankiem często spotykaliśmy się na pikietach, protestach i manifestacjach, w których brał udział wraz z należącym do OPZZ Związkiem Zawodowym Strażaków „Florian”, który z kolei należy do Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych…

Na fotografii z Manifestacji Służb Mundurowych w dniu 2 października 2018′ – Rafał Jankowski udzielając głosu liderowi OPZZ powiedział:

– Za chwilę zabierze głos Jan Guz, ikona związków zawodowych w Polsce.

Niech to wystarczy za cały komentarz

Żegnamy Cię Janku, wszystkie służby mundurowe straciły wielkiego przyjaciela.

Źródło: http://nszzp.pl/aktualnosci/nie-zyje-jan-guz-wieloletni-przewodniczacy-opzz/

Foto: NSZZP

Płatne nadgodziny w Policji także dla “funkcyjnych”? Petycją wniesioną przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów zajmie się MSWiA

Prace nad petycją wniesiona przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów w sprawie dodatków funkcyjnych i wynagrodzenia za czas służby przekraczający normę będą kontynuowane. Zmiany w przepisach to postulat, o który policyjne związki walczą już od dłuższego czasu. Jak narazie nie wiadomo jaki będzie ostateczny los petycji. Póki co przewodniczący Komisji zaproponował przygotowanie pisemnego stanowiska MSWiA oraz kontynuowanie sprawy pod postacią dezyderatu skierowanego do MSWiA.

ZG NSZZ Policjantów w petycji postuluje rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu uchylenie lub zmianę obecnie obowiązujących przepisów, które nie przewidują rekompensaty pieniężnej za czas służby przekraczający normę w przypadku policjantów uprawnionych do dodatku funkcyjnego.

OpiniaBASnadgodziny

Więcej, źródł: https://www.infosecurity24.pl/platne-nadgodziny-w-policji-nie-tylko-dla-funkcyjnych-sprawa-zajmie-sie-mswia

Rozmowa dyscyplinująca będzie zaskarżalna? Zapadła istotna dla policjantów decyzja

27 marca br. podjęła istotną dla policjantów decyzję dotyczącą petycji przyznającej uprawnienie do złożenia sprzeciwu od rozmowy dyscyplinującej – poinformował Zarząd Główny NSZZ Policjantów.

Komisja rozpatrzyła petycję w sprawie zmiany ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji w zakresie wprowadzenia możliwości zaskarżenia rozmowy dyscyplinującej. Petycję przedstawił poseł Robert Warwas z PiS.

Przedmiotem petycji jest żądanie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w zakresie wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, dotyczących sytuacji prawnej funkcjonariusza obwinionego o dopuszczenie się przewinienia dyscyplinarnego. W ocenie składającego petycję zasadne jest, aby obwiniony w postępowaniu dyscyplinarnym prowadzonym na podstawie ustawy o Policji uzyskał uprawnienie do złożenia sprzeciwu od rozmowy dyscyplinującej przeprowadzonej na podstawie art. 132 ust. 4b ustawy o Policji.

Wnioskodawca zaproponował zmianę art. 132 ust. 4c ustawy o Policji oraz dodanie do tego artykułu ustępów 4d-4g, podając proponowaną treść przepisów.

Po przedstawieniu petycji oraz dyskusji z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Komisja podjęła decyzję o przygotowaniu projektu dezyderatu do MSWiA.

Czytaj więcej: https://ochrona24.info/16518,decyzja-istotna-dla-policjantow/?fbclid=IwAR3YWHyUKRM231wG4e_uubLW-Hy8gsNy9c9wv7WQwRAAP3zkasT-3OouLKE