Nowe zasady w mundurowej rzeczywistości. Będzie zgoda prezydenta?

Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy usprawniającą działanie służb w ochronie granicy. Oznacza to, że dokument zapewniający szerszy wachlarz środków przymusu bezpośredniego żołnierzom oraz funkcjonariuszom Policji i Straży Granicznej jest na „ostatniej prostej”. Aby nowe zasady weszły w życie, pod ustawą musi się już tylko pojawić podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

W piątek podczas głosowania w Sejmie, posłowie zaakceptowali większość poprawek, jakie do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, zaproponowali senatorowie.

Dotyczyły one m.in. tego, że decyzja o użyciu sił zbrojnych RP do pomocy Policji powinna być niezwłocznie przekazana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesowi Rady Ministrów. Posłowie przyjęli też senacką poprawkę, która zakłada, że żołnierz oraz funkcjonariusz Policji i Straży Granicznej ubiegając się o obrońcę z urzędu, nie muszą udowadniać, że nie są w stanie ponieść kosztów obrony, bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Podczas głosowania Sejm nie przyjął dwóch propozycji zman. Jedna z nich, czysto techniczna, miała „zapewnić ustawie spójność terminologiczną”. Natomiast drugą Senat chciał doprecyzować przepis ustawy o obronie Ojczyzny określający zasady stosowania przez Siły Zbrojne środków przymusu bezpośredniego, użycia broni i innego uzbrojenia. Senatorowie chcieli wykreslić z przepisów stwierdzenie „w sposób adekwatny do zagrożenia”. Jak tłumaczono, „przesłanka adekwatności, którą usuwa poprawka, budziła wątpliwości interpretacyjne. Różni się ona znaczeniowo od przesłanki proporcjonalności, o której mowa w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Ponadto, ustawa o obronie Ojczyzny jest wewnętrznie niespójna, ponieważ norma określająca zasady stosowania przez Siły Zbrojne środków przymusu bezpośredniego, użycia broni i innego uzbrojenia w czasie misji zagranicznych, w ogóle nie posługuje się przesłanką adekwatności”.

Teraz projekt zapewniający szerszy wachlarz środków przymusu bezpośredniego dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Ustawa usprawniająca działanie służb na granicy wraca do Sejmu

Senatorowie przyjęli ustawę usprawniającą działanie służb w ochronie granicy. Dokument ma zapewnić szerszy wachlarz środków dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej. Senatorowie wprowadzili jednak do ustawy poprawki, do których teraz odniosą się posłowie.

Głosowanie nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa odbyło się w czwartek w Senacie. Za przyjęciem zagłosowało 83 senatorów, przeciw było 3 senatorów, a 5 się wstrzymało.

Senat wprowadził jednak do dokumentu poprawki, którymi – według harmonogramu – Sejm zajmie się w piątek. Wprowadzone zmiany przesądzają m.in., że decyzja o użyciu sił zbrojnych RP do pomocy Policji powinna być niezwłocznie przekazana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesowi Rady Ministrów. Przyjęto też poprawkę, która zakłada, że żołnierz oraz funkcjonariusz Policji i Straży Granicznej ubiegając się o obrońcę z urzędu, nie muszą udowadniać, że nie są w stanie ponieść kosztów obrony, bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Tomasz Paczos/Kancelaria Senatu

Podwyżki wyższe niż zapowiadano. Rząd podniesie wskaźnik waloryzacji

Wiele wskazuje na to, że sfera budżetowa, a więc także służby mundurowe, w przyszłym roku czeka wyższa, niż zapowiadano jeszcze niedawno podwyżka. Z informacji, jakie przekazał po ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego szef resortu finansów wynika, że ministerstwo zamierza zaproponować większą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. 

Założenia do budżetu na przyszły rok przedstawione przez Ministerstwo Finansów nie spotkały się z pozytywnym odbiorem w mundurowym środowisku. Okazało się bowiem, że plan na przyszłoroczną waloryzację znacząco odbiega od oczekiwań. Resort finansów chciał, by sfera budżetowa, a więc także funkcjonariusze służb mundurowych, otrzymali podwyżki w wysokości 4,1 proc, podczas gdy przedstawiciele wszystkich centrali związkowych wprost mówią o tym, że podwyżki nie mogą być mniejsze niż 15 proc.

Rządową propozycję potraktować można było jednak jak swoiste badanie gruntu pod dalsze negocjacje. Do tych doszło ostatnio podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego i jak się okazuje, 4,1 proc. waloryzacji w budżetówce to już przeszłość. „Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku” – poinformował minister finansów Andrzej Domański.

Jest dla mnie kluczowe, aby realna wartość wynagrodzeń w sferze budżetowej – realna wartość – była co najmniej utrzymana. Dlatego, mając na względzie propozycję partnerów społecznych Rady Dialogu Społecznego, także przebieg negocjacji w trakcie prac Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, zaproponuję Radzie Ministrów potencjalną zmianę, czyli podwyższenie wskaźnika, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych.
ANDRZEJ DOMAŃSKI, MINISTER FINANSÓW

Jak zapowiedział Domański, rozmowy będą toczyć się dalej. „Musimy pamiętać o finansach publicznych, to nasze wspólne dobro i dlatego musimy dokonywać zmian w sposób odpowiedzialny (…) Pewne nieznaczne modyfikacje tego wskaźnika, w górę naturalnie – o tym będziemy nadal rozmawiać” – dodał szef resortu finansów.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Internet

Powołano Centrum Koordynacji Działań służb ochraniających wschodnią granicę

W Podlaskim Oddziale Straży Granicznej uruchomione zostało wspólne dla wszystkich służb Centrum Koordynacji Działań. „Chodzi o to, by wymiana danych następowała na poziomie roboczym. Do tej pory tego nie było” – podkreślił wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Cezary Tomczyk.

W środę w Sejmie posłowie zasiadający w Komisji Obrony Narodowej wysłuchali szczegółowych informacji na temat planów rządu dotyczących wzmocnienia wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w posiedzeniu wziął m.in. wiceszef MON Cezary Tomczyk oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. „Od pierwszego stycznia dokonaliśmy znacznych zmian, jeżeli chodzi o zabezpieczenie granicy. Na miejsce zostali skierowani żołnierze, którzy mają doświadczenie w misjach quasi policyjnych, misjach stabilizacyjnych, w misjach w Kosowie” – mówił wiceszef MON.

Cezary Tomczyk poinformował również, że w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej uruchomione zostało Centrum Koordynacji Działań. „Wzmocniono system wymiany ze Strażą Graniczną. W ciągu ostatnich tygodni powołaliśmy centrum koordynacyjne, w którym znajduje się Straż Graniczna, Wojsko Polskie oraz Policja. Chodzi o to, by wymiana danych następowała na poziomie roboczym. Do tej pory tego nie było” – zaznaczył.

„Rozszerzono zakres środków rozpoznawczych wykorzystywanych przez WZZ Podlasie o bezzałogowe statki powietrzne Bayraktar oraz rozpoczęto przygotowania do nowej operacji Bezpieczne Podlasie, która zostanie rozpoczęta 1 sierpnia. Zastąpi dwie operacje (Gryf i Rengaw – przyp. red.), które w tej chwili funkcjonują. Głównym wykonawcą Bezpieczne Podlasie będzie Dowódca 18. Dywizji (Zmechanizowanej – przyp. red.)” – podał wiceszef MON.

Podczas posiedzenia komisji Tomczyk podkreślił też, że w ramach ochrony granicy zintensyfikowano proces szkolenia w siłach zbrojnych. „Dowódca WZZ Podlasie opracował plan realizacji szkolenia z teorii i praktyki interwencji Policji dla żołnierzy kierowanych do pełnienia służby wsparcia Straży Granicznej” – powiedział.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: DGRSZ