Emerytura policyjna – prawo wyboru od 1.01.2025 r.

Informujemy, że po 1.01.2025 r. dotychczasowe zasady obliczania policyjnych emerytur będą nadal obowiązywać. Oznacza to, że funkcjonariusze przyjęci do służby przed 1.01.2013 r. nadal będą mogli uzyskać uprawnienia emerytalne po 15 latach służby. Natomiast, jeżeli po 1.01.2025 r. osiągną, co najmniej 25 letni staż służby, będą mieli prawo wyboru, zgodnie ze schematem przedstawionym w załączniku.

 

Materiały

Emerytura policyjna – prawo wyboru po 1.01.2025 r.
emerytura​_policyjna​_prawo​_wyboru​_po​_1​_01​_2025​_r.pdf 0.55MB

Źródło: ZERMSWiA

Miały być podwyżki, są nagrody. “Ochłap plus” – Money.pl

“Jednorazowe wyrównanie biedy” – takimi słowami pracownicy budżetówki komentują ostatnie porozumienie rządu z “Solidarnością”. Zapewniono ich, że zatrudnieni w tym sektorze otrzymają jeszcze w tym roku podwyżki. Jak się okazało – zamiast nich dostaną nagrody, a w dodatku uznaniowe.

W ubiegłym tygodniu rząd podpisał z “Solidarnością” porozumienie, na mocy którego m.in. pracownicy budżetówki mieli mieć zagwarantowany jeszcze w tym roku wzrost płac.

– Do tego wszystkiego dochodzi ta dodatkowa podwyżka dla całej budżetówki, wywalczona przez “Solidarność”, jeszcze w tym roku. I oczywiście w przyszłym też będzie podwyższone wynagrodzenie przeciętne, co najmniej o ten wskaźnik inflacyjny – mówił Mateusz Morawiecki.

Co innego jednak zawarto w treści porozumienia. Mowa nie o podwyżkach, a o nagrodach.

/… /

– W pierwszej chwili odebraliśmy to (słowa premiera – przyp. red.) jako zapowiedź systemowego wzrostu wynagrodzeń. Porozumienie podpisała duża centrala związkowa. Myśleliśmy, że 8 proc., choć jest to nadal niewiele, jest jakąś odpowiedzią. Szczególnie że miałoby zostać przyznane jeszcze w tym roku – mówi Lis.

Czytaj więcej, źródło: www.money.pl

Foto: Kancelaria Premiera

Dodatkowe pieniądze dla budżetówki. O jakich kwotach mowa?

 

Kilka dni temu premier, podpisując porozumienie z „Solidarnością”, finalizujące toczone od miesięcy rozmowy, poinformował o tym, że jeszcze w tym roku do zatrudnionych w szeroko pojętej sferze finansów publicznych trafią dodatkowe pieniądze. Ile otrzymać może każdy z pracowników budżetówki?

O dodatkowych środkach dla budżetówki poinformowano 7 czerwca, a już dwa dni później rząd przyjął nowelizację tegorocznego budżetu. Co więcej, ta zdążyła już – wraz z ustawą okołobudżetową – trafić do Sejmu, gdzie obu dokumentom nadano nawet numer druku. Oznacza to, że – jeśli ekspresowe wręcz tempo prac zostanie utrzymane – przepisy, teoretycznie, mogą zostać przyjęte przez Sejm nawet jeszcze w tym tygodniu, podczas posiedzenia trwającego od 13 do 16 czerwca.

Jakich kwot mogą się zatem spodziewać m.in. funkcjonariusze? Zgodnie z opublikowanymi w ubiegły piątek szczegółami porozumienia rząd – „Solidarność” mowa o kwocie ok. 1125 złotych. „Środki na nagrody specjalne w 2023 roku zostaną zwiększone o około 906,25 mln złotych. Indywidualnie to uzupełnienie wyniesie około 1125 zł. Z puli nagród wyłączone są państwowe stanowiska kierownicze oraz sędziowie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości” – czytamy w dokumencie podpisanym przez Piotra Dudę, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

Jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Bartłomiej Mickiewicz, szef Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa, środki na dodatkowe świadczenia dla mundurowych liczone mają być zgodnie z zasadą 3,2 proc. z 5/12 funduszu wynagrodzenia. Podkreśla, że będą to zatem kwoty tożsame z tymi, jakie trafią do pracowników całej sfery budżetowej, a więc powinny wynieść średnio na etat około 1125 zł. Mickiewicz dodaje jednak, że „ostateczny sposób rozdziału musi być uzgodniony ze stroną społeczną” i takie rozmowy prędzej czy później będą musiały się odbyć.

Projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2023 uwzględnia przekazanie dodatkowych środków na wynagrodzenia z możliwością ich przeznaczenia dla pracowników państwowej sfery budżetowej na jednorazowe wypłaty wynagrodzeń w 2023 r. Dodatkowe środki będą również skierowane dla nauczycieli. Rozwiązanie to ma na celu zmniejszenie negatywnego trendu związanego z poziomem inflacji i poprawę sytuacji pracowników państwowej sfery budżetowej oraz nauczycieli. Przyznanie jednorazowych świadczeń będzie możliwe również z tytułu realizacji projektów finansowanych w ramach programów unijnych, tj. programów realizowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lub 3 ustawy o finansach publicznych. Źródłem ich sfinansowania będą mogły być środki uruchomione z rezerw celowych, tj. budżetu państwa poz. 8 i budżetu środków europejskich poz. 99.
FRAGMENT UZASADNIENIA PROJEKTU NOWELIZACJI USTAWY BUDŻETOWEJ NA 2023 ROK

Co oczywiste, by do wypłat kwot o których mowa mogło dojść, więcej pieniędzy pojawić musi się w budżetach poszczególnych formacji. To odzwierciedlać mają liczby zawarte w noweli tegorocznych przepisów budżetowych. Warto jednak przypomnieć, że pieniądze, które rząd przeznaczył m.in. dla mundurowych, to środki jednorazowe. Co za tym idzie – w przeciwieństwie do waloryzacji, o której także spekulowano – nie mają skutków np. kolejnych uposażeniach, podwyższeniu 13-stki czy wyliczaniu emerytury.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: Internet

Wyższy deficyt i inflacja, ale wypłacą nagrody i podwyżki. Rząd przyjął nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r.

Rząd przyjął w piątek nowelizację ustawy budżetowej na 2023 r. – poinformował na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. Dlaczego? – Po to, aby realizować także nasze ostatnie zapowiedzi z konwencji programowej – wyjaśnia premier.

„Dzisiaj dokonaliśmy rewizji ustawy budżetowej, aby przeprowadzić dodatkowe nasze zobowiązania, jakie w trakcie roku zaistniały. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wszystkie dotychczasowe zobowiązania, wynikające z obietnic z 2019 r. i późniejszych, są realizowane i zostały uwzględnione w znowelizowanej ustawie budżetowej” – powiedział w piątek premier na konferencji prasowej.

Dodał także, że sytuacja na rynkach, sytuacja makroekonomiczna oraz prognozy wskazują jednoznacznie, że wzrost gospodarczy w całej Europie, w tym ten w Polsce, jest zasadniczo niższy. I to również jest odzwierciedlone w zmienionej ustawie budżetowej. Jak dodał, nowelizacje ustawy budżetowej oraz ustawy okołobudżetowej zostały dokonane po to, aby uwzględnić „nasze ostatnie zapowiedzi”. Wyliczył też trzy dodatkowe obszary, z którymi związana jest nowelizacja.

Czytaj więcej, źródło: www.bankier.pl

Foto: Kancelaria Premiera RP