Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych odkłada decyzję o zaostrzeniu protestu

Decyzja o zaostrzeniu akcji protestacyjnej służb mundurowych na razie odłożona. Po dzisiejszym spotkaniu liderów związkowych z szefostwem MSWiA zdecydowano, że będzie kolejna runda negocjacji.

/…/

Szef strażackiego związku “Florian” Łukasz Kunek powiedział dziennikarzowi RMF FM po negocjacjach, że dziś nie było żadnej propozycji, która usatysfakcjonowałaby protestujących. Oni wciąż chcą zwiększenia budżetu na służby.

Czytaj więcej, źródło: https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-mundurowi-zwiazkowcy-odkladaja-decyzje-o-zaostrzeniu-protest,nId,6439574?

Foto: ZO NSZZ FSG przy NwOSG

Zobacz komunikat ZK ZZ Strażaków ,,Florian,,

Nowe władze w ZZ Strażaków “Florian”

Mazowiecka Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych składa serdeczne gratulacje dla Kolegów Łukasza i Dariusza.

Łukasz Kunek, na XII Krajowym Zjeździe Delegatów ZZS “Florian” został wybrany Przewodniczącym Zarządu Krajowego, a Dariusz Łazarczyk z Mazowsza został Wiceprzewodniczącym!!!

Zjazd odbywał się w Sękocinie Starym w dniach 24-25 listopada br.

Nowo wybranemu Zarządowi składamy życzymy sukcesów w działalności na rzecz Strażaków.

MSWiA nie ma dodatkowych pieniędzy dla mundurowych

MSWiA nie ma więcej pieniędzy dla mundurowych. Taką informację przekazać miał podczas wczorajszego spotkania ze związkowcami działającymi w służbach podległych MSWiA minister Maciej Wąsik. Ci pierwsi oczekiwali, że resort położy na stole nowe rozwiązania, które przybliżą obie strony do osiągnięcia kompromisu i zakończenia trwającego w służbach protestu. Tak się jednak nie stało.

W służbach mundurowych trwa protest, a kolejne rozmowy między związkowcami a MSWiA nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Podczas wczorajszego spotkania nie udało się osiągnąć kompromisu, a co za tym idzie, protest w służbach trwa nadal i możliwe, że wejdzie on w kolejną fazę. „Nie mogę wykluczyć, że protest przybierze kolejne formy. Dalej uważamy, że zaproponowana przez rząd waloryzacja uposażeń jest po prostu nędzna” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów. Pytany o to, kiedy zostaną podjęte kolejne decyzje protestacyjne, odpowiada że mundurowi czekają „na propozycje, które mają paść w przyszłym tygodniu”. Dodaje jednak, że są już „przygotowane propozycje kolejnych działań”.

Nie udało się osiągnąć kompromisu, bo dalej stoimy na takim stanowisku, że zaproponowana przez rząd przyszłoroczna waloryzacja uposażeń, jest zbyt mała. Inflacja jaka jest każdy widzi, a te pieniądze nie pokrywają nawet jej kosztów. W pełni zdaje sobie sprawę z tego, że to nie minister Wąsik o tym decyduje, tylko rząd, ale w rozmowach z nami jest on jego reprezentantem, więc wprost mówimy to właśnie jemu.
RAFAŁ JANKOWSKI, NSZZ POLICJANTÓW

Wiceszef MSWiA, podczas wczorajszego spotkania, sprawę finansów postawić miał dość jasno. Jak mówi w rozmowie z redakcją Jankowski, „doszło do sytuacji, w której minister Wąsik powiedział wczoraj wprost, że dalej obracamy się ramach tych samych pieniędzy i że nie położy na stole innych pieniędzy, bo ich nie ma”. Szef NSZZP przypomina też, że oczekiwania w stosunku do rządu mundurowe środowisko ma dwa. Pierwszy postulat dotyczy waloryzacji uposażeń, która – jak mówi – „nie może być na takim nędznym poziomie”. Druga kwestia to dodatek progresywny. „Wczoraj zwróciliśmy uwagę na to – będąc głosem ludzi w terenie – że propozycja tzw. dodatku stażowego, która jest autorską propozycją ministra Wąsika, jeżeli ma zatrzymać odejścia ludzi w grupie 15-25 lat służby, nie zadziała” – powiedział Jankowski. Tłumaczy, że nieefektywność tego rozwiązania wynika z faktu, że „pieniądze, które otrzymać mieliby funkcjonariusze z 15- czy 20-letnim stażem są po prostu za małe”. Związkowcy mają jednak swój pomysł, jak można spróbować rozwiązać ten problem.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: ZO NSZZ FSG przy NwOSG

Nowe rozwiązania dla funkcjonariuszy już niebawem? MSWiA przygotowuje ustawę

Postulaty związkowców w służbach mundurowych są twarde, ale niektóre z nich już rozwiązaliśmy. Sporo rzeczy, na które związkowcy od dawna zwracali uwagę, zostanie zrealizowanych. Przygotowujemy ustawę – powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

“Rząd, tak jak zawsze, nie uchyla się od dialogu. Postulaty związkowców są twarde, ale chciałbym podkreślić, że niektóre z nich już rozwiązaliśmy w ramach komisji przy ministrze spraw wewnętrznych. Te rozwiązania będziemy wprowadzać w życie. Przygotowujemy już taką ustawę. Sporo rzeczy, na które związkowcy od dawna zwracali uwagę, zostanie zrealizowanych” – powiedział Wasik.

Jak wcześniej informowało MSWiA, ze związkowcami omawiany jest szereg rozwiązań, których celem jest poprawa warunków służby. Propozycje resortu dotyczą m.in. dodatku stażowego i dodatku funkcyjnego, a także rozszerzenia katalogu mundurowych uprawnionych do tzw. dodatku stołecznego, czy też przywrócenia dodatku granicznego dla strażników granicznych pełniących służbę na wschodniej “zielonej granicy”.

Postulaty protestujących w środę, 9 listopada przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów funkcjonariuszy dotyczyły jednak waloryzacji płac. Związkowcy chcą, aby była ona wyższa niż proponuje rząd, minimum na poziomie inflacji. Nie zgadzają się też na przesunięcie waloryzacji z 1 stycznia na 1 marca. Podkreślają, że takie działanie dotyczy tylko służb mundurowych, podczas gdy cała sfera publiczna “podwyżki” otrzyma z mocą od 1 stycznia.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/nowe-rozwiazania-dla-funkcjonariuszy-juz-niebawem-mswia-przygotowuje-ustawe?
Foto: Kancelaria Sejmu RP

Rząd z “żółtą kartką” od mundurowych. Kilka tysięcy funkcjonariuszy na proteście pod KPRM

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA, ale także celnicy i mundurowi z SW pojawili się dziś pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów z protestacyjnymi postulatami. Od rządu oczekują podniesienia (przynajmniej do poziomu inflacji) wskaźnika przyszłorocznej waloryzacji uposażeń oraz tego, by obowiązywała ona od stycznia a nie od marca. Petycję z postulatami – którym zgodnie z zapewnieniami resort przyjrzy się raz jeszcze – od mundurowych odebrał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Do kolejnego spotkania, jak mówił, dojść ma już niebawem.

W materiale jest wypowiedź Katarzyny Nowosielskiej Wiceprzewodniczącej/Rzeczniczki ZO NSZZ FSG przy NwOSG (6,25 min).

Źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/rzad-z-zolta-kartka-od-mundurowych-kilka-tysiecy-funkcjonariuszy-na-protescie-pod-kprm?

Podziękowania MF ZZSM za udział w manifestacji

Mazowiecka Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych serdecznie dziękuje Koleżankom i Kolegom  za udział w manifestacji w dniu 9 listopada br. pod KPRM.

Mamy nadzieje, rząd przemyśli swoje propozycje finansowe wobec służb mundurowych i w konsekwencji spełni postulaty z którymi związkowcy przyjechali do Warszawy.

Galeria zdjęć

Bez “podwójnej zachęty do przechodzenia na emeryturę”. Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową

Sejm uchwalił projekt ustawy okołobudżetowej, a co za tym idzie, szanse na to, że rząd zmieni swoje stanowisko w kwestii terminu waloryzacji uposażeń, znacznie się zmniejszyły. To właśnie bowiem w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 zapisano, że mundurowe uposażenia w przyszłym roku wzrosną, ale nie od stycznia, tylko od marca. Mechanizm ten zaproponowało MSWiA, by zlikwidować – jak mówił wiceszef resortu Maciej Wasik – “tzw. podwójną zachętę do przechodzenia na emeryturę”.

“Z puntu widzenia naszego resortu i naszych służb, niekorzystna jest dużo wyższa waloryzacja emerytur niż waloryzacja płac. Bo waloryzacja płac na poziomie 7,8 proc., a waloryzacja emerytur na poziomie 13,8 proc., to jest duży rozdźwięk. To mechanizm, który namawia do przechodzenia na emeryturę” – mówił podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. To jednak nie wszystko, bowiem jeśli – jak mówił wiceminister – w styczniu funkcjonariusz otrzyma waloryzację uposażenia, a w marcu emerytury – zakładając, że między styczniem a marcem pożegnałby się ze służbą – będzie to dla niego “podwójna zachęta do przechodzenia na emeryturę”. Resort chcąc uniknąć takich sytuacji, zaproponował zatem, by – jak mówił Wąsik – “w tym roku, waloryzacja płac w służbach mundurowych była 1 marca, czyli tego samego dnia, kiedy waloryzacja emerytur”. W ten sposób zlikwidowano mechanizm “podwójnej zachęty”.

Niemniej jednak, pieniądze przeznaczone na całe 12 miesięcy zostaną wypłacone w 10 miesięcy, więc funkcjonariusze nie stracą na tym ani grosza. Ale likwidujemy ten mechanizm.
MACIEJ WĄSIK, WICEMINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI, POSIEDZENIE SEJMOWEJ KOMISJI ADMINISTRACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH, 25 PAŹDZIERNIKA 2022 R.

Podczas prac nad projektem, posłowie Koalicji Obywatelskiej zgłosili poprawkę wykreślającą artykuł wprowadzający waloryzację od marca, ta jednak – podczas głosowań na sali plenarnej – zgodnie z rekomendacją Komisji Finansów Publicznych, nie została ostatecznie przyjęta.

Czytaj więcej, źródło; infosecurity24

Foto: MSWiA

Policjant pouczy, zamiast wystawić mandat. To „presja finansowa” na rząd

Wykorzystanie elementu presji finansowej, to kolejna odsłona protestu, jaki trwa w służbach mundurowych od drugiej połowy października. NSZZ Policjantów, w jego ramach, apeluje do funkcjonariuszy, by od 1 listopada nie wystawiali mandatów tylko pouczenia, a kierowców prosi o bezpieczną jazdę. Z taką „inicjatywą” ruszyła już wcześniej policyjna „Solidarność”.

Mundurowi z NSZZ Policjantów chcą, by rząd – jak czytamy w liście do funkcjonariuszy – zwrócił im pieniądze, które odebrała im inflacja. „Jeśli tego nie zrobi, szeregi polskiej Policji opuszczą tysiące doświadczonych policjantów i stracimy zdolność ochrony naszego społeczeństwa przed zagrożeniami, z którymi dotychczas sobie radzimy” – pisze przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Ten zwrot dokonany miałby zostać albo przez podniesienie poziomu przyszłorocznej waloryzacji uposażeń (mowa była nawet o 20 proc.), albo przez uzupełnienie „braków” innymi sposobami, jak dodatek progresywny. Walka trwa, a związki zawodowe ogłosiły w jej ramach akcje protestacyjne. Jak dowiedzieliśmy się parę tygodni temu, ich elementem będzie zaplanowana na 9 listopada manifestacja pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Ale najnowsza ich odsłona to działania podjęte właśnie przez NSZZ Policjantów.

Po pierwsze, jak poinformowali, wraz z ruszeniem tegorocznej akcji „Znicz” rozpocznie się również związkowa akcja „Jeżdżę bezpiecznie popieram protest policjantów”, która potrwać ma aż do zakończenia ogólnokrajowego protestu służb mundurowych, trwającego od 17 października. Apelując do kierowców o bezpieczną jazdę, chcą oni osiągnąć dwa efekty: wpłynąć na bezpieczeństwo w ruchu i obniżyć wpływy do budżetu. „Takie podejście będzie korzystne dla społeczeństwa i bezpieczne dla policjantów, którzy zaangażują się w akcję” – dodają. Funkcjonariusze, jak sami podkreślają, sięgają więc po „narzędzia”, których wykorzystanie przyniosło efekt w 2018 roku, podczas ówczesnego protestu. Na stronie NSZZ Policjantów pojawiła się dodatkowa informacja, że „akcja stosowania pouczeń zamiast mandatów karnych przebiegnie pod tym samym hasłem i korzystać będzie z tej samej symboliki i uzasadnienia”.

Wdrażając tę formę protestu, NSZZ Policjantów chce zwrócić uwagę opinii publicznej na kwestie bezpieczeństwa zagrożone skalą zapowiadanych na przyszły rok odejść ze służby. Z informacji zebranych przez komórki kadrowe wynika bowiem, że na początku przyszłego roku szeregi Policji opuścić zamierza ponad dwukrotnie więcej funkcjonariuszy i liczba ta cały czas rośnie. Na rozstanie z Policją decyduje się też coraz więcej policjantów, którzy nie nabyli praw emerytalnych. Głównym powodem jest drastycznie niska waloryzacja w relacji do trzykrotnego wzrostu kosztów obsługi kredytów.
FRAGMENT KOMUNIKATU BIURA PRASOWEGO ZARZĄDU GŁÓWNEGO NSZZ POLICJANTÓW

Po drugie, mundurowi którzy nie będą mogli pojawić się w Warszawie 9 listopada, mogą o godz. 11:30 tego samego dnia wyjść przed budynki swoich komend, komisariatów i posterunków, by tak, zdalnie, zamanifestować swoje poparcie.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/policjant-pouczy-zamiast-wystawic-mandat-to-presja-finansowa-na-rzad?

Foto: asp. Rafał Domagała, KPP w Cieszynie