Bunt służb mundurowych. Domagają się tego, co obiecał im PiS – artykuł w gazetaprawna.pl

Na łamach Dziennika Gazeta Prawna pojawił się artykuł o akcji zainicjowanej przez Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale SG oraz Mazowiecki Zarząd Wojewódzki Strażaków “Florian”.

Przy okazji tej akcji nasuwa się pytanie co w tym czasie robią Zarządy Główne poszczególnych związków zawodowych i na co czekają ?

Poniżej fragment artykułu

“(…)Pracownicy służb mundurowych nie mogą strajkować. Znaleźli inny sposób: przed świętami Bożego Narodzenia zasypali kancelarię premiera kilkoma tysiącami kartek, na których zamiast życzeń wypisali niespełnione do dziś wyborcze obietnice. Domagają się pełnopłatnego L4, płatnych nadgodzin dla wszystkich oraz wliczania stażu cywilnego do lat służby.

Straż Graniczna walczy o to, by m.in. otrzymywać ekwiwalent pieniężny za przepracowane nadgodziny. – Dziś za pracę ponad wyznaczony czas możemy odbierać jedynie wolne dni – mówi Robert Lis, przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale SG.

Straż pożarna z kolei ubiega się o podwyżkę rekompensaty za godziny nadliczbowe. – Od 2010 r. na ten cel mamy przyznane 100 mln zł. Dodatek jest naliczany jako 1/30 średniego uposażenia, więc daje to 15 zł na każdą godzinę nadliczbową niezależnie od tego, jaką kto ma pensję. Chcemy, by dodatek był ustalany indywidualnie dla każdego pracownika – tłumaczy Dariusz Łazarczyk ze Związku Zawodowego Strażaków „Florian”. (…)”

Cały artykuł dostępny na stronie :

http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1095060,bunt-sluzb-mundurowych-domagaja-sie-spelnienia-obietnic-pis.html

 

SŁUŻBY MUNDUROWE DOMAGAJĄ SIĘ OD PIS-U REALIZACJI WYBORCZYCH OBIETNIC

Pracownicy służb mundurowych domagają się realizacji obietnic wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. A że nie mogą strajkować, to w ramach świątecznych życzeń wysłali do kancelarii premiera kartki z postulatami. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wśród postulatów znalazły się pełnopłatne L4, płatne nadgodziny oraz wliczanie staży cywilnego do lat służby.

Robert Lis, przewodniczący Zarządu Oddziałowego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale SG, mówi, że sytuacja funkcjonariuszy jest trudna, występują braki kadrowe, a wysokość zarobków nie zachęca nowych osób do służby.

– Nasz protest polegał na tym, że wysłaliśmy kartki do pani premier, a później do pana premiera. Informowaliśmy w nich, aby wspomnieli o nas i pamiętali o tych postulatach, które składaliśmy o przywróceniu naszych praw nabytych. Do dziś to nie zostało zrealizowane. Służby mundurowe mają bardzo trudne zadania, mają obecnie coraz cięższe zadania, musimy chronić granicę, chronić państwo przy malejącej ilości obsady. Ludzie a nowych nie ma. Na terenie Warszawy 2600 zł to nie jest atrakcyjna praca – podkreśla Robert Lis.

Program modernizacji służb mundurowych, zaproponowany przez MSWiA, przewiduje m.in. podwyżki wynagrodzeń, jednak według pracowników służb mundurowych, są one niewystarczające.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/sluzby-mundurowe-domagaja-sie-pis-u-realizacji-wyborczych-obietnic/