Zakopane stoki policjantów z Krakowa

Autorami poniższego tekstu są policjanci z Krakowa, delegowani do zabezpieczenia stoków narciarskich na terenie Małopolski.

ZAKOPANE STOKI

Jesteśmy policjantami z jednostek podległych KWP Kraków, która deleguje nas do służby na stokach narciarskich. W czasie ferii zimowych patrolujemy stoki zlokalizowane w Małopolsce. Wspomagamy funkcjonariuszy z KPP Zakopane, KP Piwniczna Zdrój, KP Krynica Zdrój. Służbę pełnimy w pełnym umundurowaniu i rynsztunku, pomagamy na stokach ratownikom GOPR i TOPR między innymi przy kontuzjach. Staramy się solidnie wykonywać powierzone zadania, aby stoki narciarskie były bezpieczne dla wszystkich użytkowników.

W trakcie tych delegowań jesteśmy kwaterowani w lokalizacjach wyznaczonych przez jednostki, w których mamy pełnić służbę. KP Piwniczna i KP Krynica zapewniają nocleg w budynku komendy, natomiast KPP Zakopane w starym byłym posterunku w Poroninie. Wyżywienie realizowane jest w miejscach wyznaczonych przez jednostki – raz ono jest lepsze, raz gorsze, rożnie bywa. Noclegi pod pieczą KP Krynica i KP Piwniczna są całkiem przyzwoite. Lokale posiadają aneks kuchenny, są czyste, schludne, jest w nich ciepło.

Przed zakwaterowaniem dostaliśmy zapewnienie, że w tym budynku był remont. Na miejscu okazało się, że deklaracja była, delikatnie mówiąc, na wyrost… Na domiar złego przydarzyła się trzydniowa awaria ogrzewania, a nas nikt nie zaszczycił kwaterą zastępczą. Człowiek przemarznie na stoku i nawet po służbie nie ma się jak zregenerować.

Zastrzeżenia budzi rozliczenie godzin służby. Służba jest zaplanowana od 9 rano. Śniadania wydawane są w hotelu w Zakopanem, znajdującym się 10 kilometrów od noclegu. Rodzi się pytanie – czy dojazd na śniadanie powinien być wliczony do czasu służby jeśli jedziemy samochodem służbowym w mundurach, a potem od razu po śniadaniu idziemy po broń i na odprawę? Czy obiad, który jemy po 8 godzinach służby też powinien być doliczony do czasu służby?

Kolacja powinna być zapewniona, jednak nie możemy z niej korzystać (podobnie jak w KP Krynica). Jeśli chcemy zjeść kolację to musimy ją dodatkowo indywidualnie zakupić. KWP oferuje wypłatę ekwiwalentu za dziennie wyżywienie w stawce 30 zł, ale sama tylko herbata na stoku kosztuje 17 złotych.

W tym roku nasza KWP wprowadziła „ulepszenie”. Zdecydowała, że jednostki oddelegowania zapewniają nocleg, natomiast nie wyznaczono miejsc zaprowiantowania, bo żaden punkt gastronomiczny nie przyjął oferty trzech dyszek na całodzienne wyżywienie. Najtańsze opcje były określone na ok. 50 zł. KWP wymyśliła, że dopłaci, pod warunkiem, że my policjanci sami się zaprowiantujemy.

A teraz uwaga. KWP określiła, że kwota, którą oni dopłacają, to nasz „zysk” i mamy zapłacić podatek od tej kwoty, który został oszacowany na ok. 3 zł dziennie. Ile dokładnie, dowiemy się, gdy nas podliczą, na końcu oddelegowania. Może fortuna to nie jest, ale po pierwsze pieniądz na ulicy nie leży, a po drugie nie rozumiemy zasadności takiej praktyki. Uważamy, że tak być nie powinno, ponieważ na te oddelegowania przecież nie wybieramy się prywatnie, żeby pojeździć sobie na nartach z rodzinami. Są to wyjazdy służbowe, a nie rekreacyjne.

Czy idąc tym tokiem rozumowania, możemy oczekiwać, że w kolejnych latach będziemy zobowiązani do zakupu karnetu, żeby realizować służby na stokach?

Są w Krakowie jednostki podległe KWP, których wyjazdy wyglądają inaczej. Nie precyzujemy publicznie które, aby nie tworzyć podziałów „na dole”. Tamci funkcjonariusze są delegowani we właściwy sposób – bez własnych dopłat, czy konieczności wyżywienia się za 30 zł przez cały dzień. Nie muszą szukać innych rozwiązań, żeby ich delegowania przebiegały w miarę normalnie.

Wszystkie sprawy związane z patrolami narciarskimi z ramienia KWP Kraków koordynuje podinspektor Aneta Giżyńska z Wydziału Prewencji KWP Kraków.

Źródło: https://www.salon24.pl/u/szmarowski/1205756,zakopane-stoki-policjantow-z-krakowa?

Szef PSP o specjalnym dodatku przedemerytalnym po 15 latach służby: wiem, że resort spraw wewnętrznych nad tym pracuje

“(…) to rozwiązanie moim zdaniem działa, i dlatego też są w MSWiA prowadzone obecnie prace nad tym, by tym dodatkiem objąć funkcjonariuszy od 15 lat służby” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, pytany o efektywność dodatku przedemerytalnego wprowadzonego dla mundurowych po 25 i 28,5 latach służby. Szef PSP zdradza też jaką nazwę już niebawem nosić będzie Szkoła Główna Służby Pożarniczej, dlaczego w każdej jednostce potrzebna jest karetka oraz jak mogłyby wyglądać nowe przepisy ułatwiające mundurowym powrót do służby.Dominik Mikołajczyk: Kilka miesięcy temu minister zdrowia zapowiadał wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw Covid-19 dla służb mundurowych. Do dziś nie podjęto jednak decyzji. Pana zdaniem strażacy powinni podlegać takim przepisom?

Nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej: Niezwykle trudne pytanie. Z jednej strony jestem za tym, żeby się szczepić, ale jestem też w stanie zrozumieć, że ktoś nie chce się zaszczepić. W kwestii szczepień nie będę także do końca obiektywny, i nawet nie chodzi tu o mnie jako komendanta i szefa służby, ale jako człowieka. Mówię o tym dlatego, że mój brat zmarł na Covid-19 i on nie zdążył się zaszczepić. Ja jestem zaszczepiony, jestem też ozdrowieńcem, podobnie jak moja żona i dzieci. Generalnie namawiam i apeluję o to, żeby szczepionkę przyjąć, ale mam problem z tym, żeby kogoś do tego zmuszać.

Ilu strażaków jest dziś zaszczepionych?

To około 50 proc. funkcjonariuszy.

W takim razie, gdyby obowiązek szczepień został wprowadzony, niezaszczepieni funkcjonariusze mieliby zostać nie dopuszczeni do służby?

Nie potrafię dziś odpowiedzieć na to pytanie i nie odpowie panu na nie szef żadnej ze służb. Jeśli przepisy, o które pan pyta, wejdą w życie, to będziemy się z nimi mierzyć. Na razie wprowadzamy inne rozwiązania, m.in. czterozmianowy system służby czy pracę zdalną.

Powtórzę, namawiam wszystkich do szczepień, ale mam pewne wątpliwości dotyczące wprowadzania obowiązku. Miejmy nadzieję, że stanie się tak, że osiągniemy odporność stadną, choć jako społeczeństwo zapłaciliśmy za tego wirusa już i tak niezwykle wysoką cenę.

Już jakiś czas temu zapowiadano reformę przepisów kwalifikacyjnych, w tym celu powołano nawet specjalny zespół. Jakie są efekty jego pracy? Co na pewno ulegnie zmianie?

Przede wszystkim musimy doprowadzić do tego – a taka jest wola zarówno kierownictwa PSP jak i strony społecznej – żeby bardziej otworzyć się na niższe stopnie i ewentualne stanowiska dowódcze. Aspirant spokojnie może być dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP, a podoficer może bez problemu pełnić służbę jako dowódca zastępu. Chcemy wrócić trochę do tego, co było, i wcale nie było to złe. W pewnym sensie chcemy powstrzymać taki pęd do robienia studiów podyplomowych w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Ludzie nie do końca zawsze chcą to robić, ale często nie mają innego wyjścia, bo brak tych studiów zamyka im drogę awansu.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/straz-pozarna/szef-psp-o-specjalnym-dodatku-przedemerytalnym-po-15-latach-sluzby-wiem-ze-resort-spraw-wewnetrznych-nad-tym-pracuje?Foto: PSP

RPO o zmianach art. 15a: paradoksalnie grupa emerytów z lat 1999-2003 jest w bardziej korzystnej sytuacji niż starsi czy młodsi koledzy [WYWIAD]

“Nie jestem przekonany, czy konieczne jest tworzenie nowej jednostki posiadającej uprawnienia do prowadzenia kontroli operacyjnej” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, pytany o pomysł powołania Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej. Z RPO rozmawialiśmy też o pomysłach zmian w przepisach dotyczących inwigilacji, sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz o tym, czy biuro rzecznika przyjrzy się nowelizacji mundurowych przepisów emerytalnych.Dominik Mikołajczyk: W Sejmie pojawił się projekt autorstwa posłów Koalicji Polskiej, w myśl którego każda osoba poddana kontroli operacyjnej – poza pewnymi wyjątkami – miałaby być informowana o tym fakcie po jej zakończeniu. Gdyby pomysł zyskał poparcie większości, to krok w dobrą stronę, czy jednak tego typu transparentność nie jest w tym przypadku wskazana?

Prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich: Jest to kierunek, który należy ocenić pozytywnie. Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie podnosił konieczność zmiany przepisów inwigilacyjnych. Po zakończonej kontroli operacyjnej obywatel powinien mieć prawo do złożenia zażalenia na decyzję sądu w zakresie przeprowadzonych względem niego czynności operacyjnych. Zgodnie natomiast z obecnie obowiązującym stanem prawnym, obywatel nie jest nawet informowany o zarządzonej wobec niego w przeszłości kontroli operacyjnej – w sytuacji gdy inwigilacja nie dała podstaw do wszczęcia postępowania karnego. Brak zapewnienia jednostce uprawnienia polegającego na możliwości zaskarżenia decyzji sądu, a tym samym na następcze uzyskanie informacji o prowadzonych czynnościach operacyjnych jest niezgodny z konstytucyjnymi standardami, w szczególności z prawem do zaskarżalności i zasadą dwuinstancyjności postępowania.

W ostatnim czasie wiele mówi się o inwigilacji i prowadzeniu przez służby kontroli operacyjnej – także tej z wykorzystaniem m.in. systemów typu Pegasus. Czy kontrola państwa nad tego typu czynnościami jest Pana zdaniem wystarczająca?

Z inicjatywy poprzedniego Rzecznika Praw Obywatelskich został opracowany raport grupy ekspertów “Osiodłać Pegaza”. W raporcie tym przedstawione zostały postulaty najważniejszych zmian ustrojowych oraz legislacyjnych, które mogłyby doprowadzić do respektowania zasad konstytucyjnych w kontekście działalności służb specjalnych. Raport oparto na założeniu, że działalność operacyjna służb jest – co oczywiste – konieczna dla walki z przestępczością, jednak równie niezbędny jest odpowiedni nadzór nad służbami. Należy w związku z tym poszukiwać optymalnej równowagi między ochroną praw i wolności obywatelskich a przeciwdziałaniem zagrożeniom dla bezpieczeństwa państwa oraz porządku publicznego, w szczególności związanych z działalnością terrorystyczną, działalnością obcych służb oraz działalnością przestępczą.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/bezpieczenstwo-wewnetrzne/rpo-o-zmianach-art-15a-paradoksalnie-grupa-emerytow-z-lat-1999-2003-jest-w-bardziej-korzystnej-sytuacji-niz-starsi-czy-mlodsi-koledzy-wywiad?
Foto: Policja

Definicja mobbingu i przeciwdziałanie wpisane w ustawę o Policji?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali nowelizację projektu ustawy o policji, która “zakłada rozszerzenie czynów, których popełnienie stanowi przewinienie dyscyplinarne o stosowanie mobbingu”. Wnioskodawcą jest poseł Tomasz Szymański.

Z uwagi na przypadki mobbingu w Policji sprawa przepisów była poruszana już na sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych w zeszłym roku. Zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej podał wtedy, że analiza spraw od 2014 roku do 2020 roku pokazuje, że “przez te wszystkie lata zgłoszeń dotyczących podejrzenia o mobbing było 175, a dotyczyły 218 osób.” Jest to średnio 29 tego typu spraw rocznie. Obecni na komisji posłowie opozycji nie dali wiary tym liczbom uznając, że w służbie, która liczy przeszło 120 tys. osób i z uwagi na relacje, które usłyszeli podczas komisji – m.in. słowa Katarzyny Kozłowskiej z fundacji “Say Stop”, która była policjantką – takich zachowań jest więcej.

Polska Policja wprowadziła Wewnętrzne Procedury Antymobbingowe dla policjantów pełniących służbę. Co prawda w orzecznictwie i doktrynie prawa pracy oraz prawa administracyjnego powszechnie przyjmuje się, że stosunki służbowe służb mundurowych nie są stosunkami pracy w rozumieniu prawa pracy (są stosunkami prawnymi o charakterze administracyjno-prawnym), to w zapisach Procedury czytamy że „pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi mobbingu”. Zgodnie z Procedurą, pracodawca przeciwdziała mobbingowi przez:
  • promowanie pożądanych, zgodnych z zasadami współżycia społecznego, postaw i zachowań w relacjach międzyludzkich;
  • upowszechnianie wiedzy na temat zjawiska mobbingu, metod zapobiegania jego występowaniu oraz konsekwencji jego wystąpienia;
  • zapewnienie osobom dostępu do szkoleń w celu zapobiegania mobbingowi oraz ochrony przed mobbingiem.
Ponadto polskich policjantów zobligowano do pisemnego poświadczenia, że będą przestrzegali tych zasad oraz że zapoznali się z procedurą. Pamiętajmy także, że w ostatnich latach zmieniono przepisy o Policji, m.in. poprzez uzupełnienie przesłanek do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych o naruszenie dóbr osobistych innego policjanta. Czy to wyczerpuje sprawę? Zdaniem posłów opozycji: nie.Projekt ustawy o zmianie ustawy o policji zakłada rozszerzenie czynów, których popełnienie stanowi przewinienie dyscyplinarne o stosowanie mobbingu. Celem tych propozycji jest wprowadzenie pojęcia “mobbingu” do ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji oraz stworzenie jednolitych procedur postępowania przełożonych w sytuacji zgłoszenia przez pokrzywdzonego tego rodzaju działań lub zachowań. Zgodnie z projektowanymi przepisami przez mobbing należy rozumieć działania lub zachowania dotyczące funkcjonariusza Policji albo skierowane przeciwko funkcjonariuszowi Policji, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu, zastraszaniu lub stosowaniu przemocy psychicznej z wykorzystaniem stosunku zależności lub podległości służbowej, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników, chociażby działania lub zachowania te znajdowały podstawy w zakresie funkcjonowania hierarchicznej struktury organizacyjnej w Policji.Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/definicja-mobbingu-i-przeciwdzialanie-wpisane-w-ustawe-o-policji?

Zobacz też: https://www.facebook.com/FundacjaSayStop

Foto: #SayStop

Ubezpieczenia na życie dla Emerytów Straży Granicznej – nowy program Compensy

Szanowni Emeryci Straży Granicznej!

Wychodząc naprzeciw potrzebom środowisk emerytów Straży Granicznej ZO NSZZ FSG przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej rekomenduje Państwu nowe Grupowe Ubezpieczenie dla emerytowanych Funkcjonariuszy i Pracowników Cywilnych Straży Granicznej w Compensa TU na Życie SA.

ATUTY PROGRAMU EMERYT SG w COMPENSA TU na ŻYCIE SA

Nowy Program dla Emerytów SG charakteryzuje się szerokim zakresem ochrony i wysokimi sumami ubezpieczenia.

Z Programu skorzystać mogą emerytowani Funkcjonariusze i Pracownicy Cywilni SG wraz z członkami Rodziny:

– współmałżonkami,

– partnerami życiowymi,

– pełnoletnimi dziećmi.

Ubezpieczenie dostępne jest w 3 wariantach dla osób od 18 do 72 roku życia (po ukończeniu 72 roku życia gwarantowana jest indywidualna kontynuacja).

UWAGA PROMOCJA!!!

1. ZNIESIENIE KARENCJI DLA WSZYSTKICH PRZYSTĘPUJĄCYCH – w okresie 1 marca – 1 maja 2022r.

2. BRAK WERYFIKACJI MEDYCZNEJ DLA:

– EMERYTOWANYCH FUNKCJONARIUSZY SG – w okresie 1 marca – 1 maja 2022r.

– EMERYTOWANYCH PRACOWNIKÓW CYWILNYCH – pod warunkiem przystąpienia w ciągu 3 miesięcy od przejścia na emeryturę

– CZŁONKÓW RODZIN – ubezpieczonych w dotychczasowej umowie, pod warunkiem przystąpienia z zachowaniem ciągłości ubezpieczeniowej.

Uprzejmie zapraszamy do zapoznania się z materiałami zamieszczonymi na naszej stronie:

– folder informacyjny Program Emeryt SG

– Ogólne Warunki Ubezpieczenia

– wzory deklaracji.

Zachęcamy Państwa do zadbanie o bezpieczeństwo swoje i Rodzin i do udziału w Programie Emeryt SG .

 

JAK PRZYSTĄPIĆ?

Należy wydrukować dostępną w plikach DEKLARACJĘ UNIWERSALNĄ i wypełnić ją wg załączonych wzorów.

Następnie należy wysłać dokument do biura brokera (dane kontaktowe i adres poniżej).

Do 28 lutego 2022r. poinformujemy Państwa na naszej stronie czy zebrała się grupa odpowiednia do aktywacji Programu od 1 marca 2022r.

 

W przypadku pytań prosimy o kontakt z:

1. BROKER

Magno in Group Sp.z o.o.

ul. Mickiewicza 63, 01-625 Warszawa
tel.: 606 412 071, 22/290 64 10

e-mail: emerytsg@magnogroup.org.pl

2. UBEZPIECZYCIEL

Compensa TU na Życie SA

al. Jerozolimskie 162, 02-342 Warszawa

p. Ewa Żołek tel.: 887 847 046, 22/501 64 01
e-mail: ewa.zolek@compensazycie.com.pl

Pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Poniżej: ulotka, OWU, deklaracja przystąpienia i wzory, jak wypełniać – wystarczy kliknąć 🙂 

Program Emeryt Straży Granicznej

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – Bezpieczna Grupa

Deklaracja Program Emeryt SG

Deklaracja Funkcjonariusz Pracownik WZOR

Deklaracja Członek Rodziny WZÓR

Nowela ustawy zaopatrzeniowej przyjęta przez rząd. Zmianami w art. 15a zajmie się Sejm

Rząd przyjął we wtorek przygotowany w MSWiA projekt nowelizacji tzw. ustawy zaopatrzeniowej, która uregulować ma zasady doliczania pracy cywilnej do mundurowej emerytury. I choć wprowadzenie zmian w tym zakresie już od dłuższego czasu postulowały związki zawodowe, to – jak się okazuje – propozycja resortu spraw wewnętrznych i administracji nie do końca wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Teraz projekt noweli trafi do Sejmu, gdzie – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – mundurowi będą zapewne próbować wpłynąć na zmianę kształtu przepisów. Czy uda im się przekonać posłów?

Prace nad zmianami w art. 15a tzw. ustawy zaopatrzeniowej nabierają tempa. Przyjęcie przez rząd projektu nowelizacji oznacza, że niebawem trafi on do Sejmu i jeśli prace nad zaprezentowanymi rozwiązaniami pójdą sprawnie, może on wejść w życie – tak jak zapowiadał to niedawno wiceszef MSWiA Maciej Wąsik – już w marcu. Kluczowe jednak, we wprowadzaniu zmian jest to, jak odebrane zostaną one przez samych funkcjonariuszy, a tutaj – przynajmniej jeśli chodzi o obecny kształt przepisów – jest pewien problem.

Projekt zmian w art. 15a od razu po upublicznieniu jego treści wywołał niemałe emocje wśród mundurowych. Propozycja MSWiA nie spotkała się – mówiąc oględnie – z przesadnie optymistycznym przyjęciem, choć przedstawiciele związków zawodowych działających w formacjach podległych MSWiA od razu sygnalizowali też, że nie zamierzają projektu blokować, a o zmianę jego zapisów walczyć będą już w Sejmie. Nie będzie to jednak łatwe zadanie, bowiem większość uwag jakie mundurowi zgłosili na etapie konsultacji nie została uwzględniona. To pokazuje, że stanowisko resortu spraw wewnętrznych jest dość jednoznaczne i – póki co – nieugięte.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/legislacja/nowela-ustawy-zaopatrzeniowej-przyjeta-przez-rzad-zmianami-w-art-15a-zajmie-sie-sejm?
Foto: MSWiA