Świadczenie mieszkaniowe, dojazdówka i nie tylko. Wiemy jakie zmiany planuje MSWiA

Resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował projekt wprowadzający do mundurowej rzeczywistości dodatek mieszkaniowy. Z dokumentu, do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika jednak, że zmian będzie więcej. Dotyczą one m.in. tzw. dojazdówki, ale też uposażenia zasadniczego w Straży Granicznej oraz świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy służb specjalnych. Wiemy też, według jakiego klucza MSWiA ma zamiar rozdzielać mieszkaniówkę.

Dodatek mieszkaniowy w służbach pojawi się – zgodnie z porozumieniem, jakie MSWiA zawarło ze związkowcami – od 1 lipca. Dotyczyć miał on funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa. Jak się jednak okazuje, mieszkaniówka „wkroczy” też do służb specjalnych. Z projektu zmian w przepisach, do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika, że nowe regulacje obejmą także mundurowych z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Jak czytamy, celem zmian „jest zapewnienie takich warunków finansowych oraz mieszkaniowych dla funkcjonariuszy, aby stały się one znaczącą motywacją do dalszego pozostawania w służbie oraz wykonywania obowiązków służbowych na najwyższym jakościowo poziomie, co jest szczególnie istotne w aktualnej sytuacji geopolitycznej (kryzysu migracyjnego, w tym na granicy z Białorusią, jak również wojny na Ukrainie oraz obowiązujących w Polsce podwyższonych stopni alarmowych), a także by przyczyniły się do pozyskania większej liczby kandydatów do służby”.

Po zmianach policjantom, funkcjonariuszom Straży Granicznej, strażakom, funkcjonariuszom SKW, Służby Ochrony Państwa oraz ABW i AW będzie „przysługiwać prawo do zakwaterowania w miejscowości, w której pełni służbę (albo na jego uzasadnioną prośbę w innej miejscowości), realizowane w formie jednego z czterech dostępnych wariantów”. Obok przydziału lokalu mieszkalnego, przydziału kwatery tymczasowej, miejsca w internacie lub kwaterze internatowej, ustawodawca przewiduje też przyznanie świadczenia mieszkaniowego. Jego wysokość będzie zróżnicowana ze względu na miejsca pełnienia służby wskazane w rozkazie personalnym i wynikać ma z iloczynu stawki podstawowej oraz ustalonego mnożnika lokalizacyjnego.

……

Nowe przepisy wprowadzają też „prawo przejazdu na koszt Służby Ochrony Państwa, przysługujące funkcjonariuszowi i członkom jego rodziny raz w roku kalendarzowym, obejmuje przejazd do wybranej przez siebie miejscowości w kraju i z powrotem”. W razie niewykorzystania przejazdu osoba uprawniona otrzymać ma w zamian zryczałtowany równoważnik pieniężny.

Z informacji, do jakich dotarła redakcja, wynika, że projekt ustawy trafił do związkowców oraz szefów służb we wtorek 25 marca. Czas na wniesienie ewentualnych uwag mija 1 kwietnia. Jeśli tych nie będzie zbyt wiele, może się okazać, że już niebawem dokumentem zajmie się rząd, a następnie parlament. Tym samym uchwalenie przepisów jeszcze przed wakacjami jest całkiem realne. Co jednak ważne, nawet jeśli tak się nie stanie, mundurowi świadczenie mieszkaniowe – zgodnie z zapewnieniami – otrzymają z wyrównaniem od 1 lipca.

Przedstawiamy projekt zmian ustawy o Straży Granicznej w związku z określeniem zasad zakwaterowania funkcjonariuszy SG 2025_03_26_projekt ustawy _okreslenie zasad zakwaterowania funkcjonariuszy Policji_SG_PSP

źródło: infosecurity24.pl

foto: infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/dodatek-mieszkaniowy-dojazdowka-i-nie-tylko-wiemy-jakie-zmiany-planuje-mswia?fbclid=IwY2xjawJRP_5leHRuA2FlbQIxMQABHXiFIpim7JOUj0iDDlRnDVCjwtRpYDVVi8wmqfzKHbLlEv7oGTRTKLtm7A_aem_eyqPUS5BldF5tb-eyiIRqg#google_vignette