MSWiA idzie w ślady MON. Powstanie Karta Rodzin Mundurowych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało w sobotę na platformie X, że przygotowuje projekt Karty Rodzin Mundurowych. Resort dodał, że szczegóły przedstawi 11 listopada.

„Równolegle do prac nad Kartą Rodziny Wojskowej przygotowujemy projekt Karty Rodzin Mundurowych MSWiA” – napisano w informacji na platformie X.

Resort spraw wewnętrznych i administracji poinformował, że liczy na „dobrą współpracę z samorządami oraz instytucjami publicznymi i prywatnymi”. „Mundurowi i ich rodziny zasługują na wsparcie i szacunek nas wszystkich” – dodano na X. Jak podało MSWIA, Szczegóły projektu Karty Rodzin Mundurowych przedstawione zostaną 11 listopada.

Według ministerstwa Karta Rodzin Mundurowych będzie miała założenia podobnie do Karty Rodziny Wojskowych, której projekt przygotowało już Ministerstwo Obrony Narodowej.

O przygotowaniu projektu ustawy ws. wprowadzenia Karty Rodziny Wojskowej poinformował w piątek, 25 października wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił, „w Wojsku Polskim służy cała rodzina, bo wyruszając na wiele tygodni na misję, pełniąc służbę na granicy, rozłąka, wszystko co nas dotyczy każdego dnia – wtedy, to jest często cierpienie, tęsknota, trud najbliższych”.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Policja

Pierwsze spotkanie Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA

W piątek, 25 października br., odbyło się posiedzenie Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, w którym uczestniczyli przedstawiciele MSWiA, strony związkowej oraz podległych resortowi służb.

Z ramienia MSWiA był to minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak,  wiceministrowie: Czesław Mroczek i Wiesław Szczepański oraz przedstawiciele kierownictwa Policji – nadinsp. Marek Boroń, PSP – nadbryg. Mariusz Feltynowski, Straży Granicznej – gen. bryg. Robert Bagan i Służby Ochrony Państwa – gen. bryg. Radosław Jaworski.

Stronę związkową reprezentowali: Rafał Jankowski – Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, Bartłomiej Mickiewicz – Przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność”, Łukasz Kunek – Przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, Marcin Kolasa – Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Krzysztof Hetman – Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa.

Podczas spotkania związkowcy przedstawili swoje postulaty. W celu zapewnienia efektywnego wypracowania oczekiwanych rozwiązań podjęto decyzję, że w ramach Zespołu będą działały cztery grupy eksperckie do spraw: modernizacji, uposażeń, mieszkaniowych, świadczeń opieki zdrowotnej.

Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się w połowie listopada, na którym zespoły robocze przedstawią propozycje konkretnych rozwiązań w poszczególnych obszarach.

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/pierwsze-spotkanie-zespolu-do-spraw-poprawy-warunkow-pelnienia-sluzby-przez-funkcjonariuszy-sluzb-podleglych-mswia

Foto: MSWiA

Mundurowa mieszkaniówka, “to sprawa, z którą trzeba się zmierzyć”

W moim przekonaniu pensje w Policji powinny być wyższe. Natomiast nie tylko kwestia wynagrodzeń jest istotna. Policjanci zwracają uwagę na żołnierzy, którzy otrzymują wysoki dodatek mieszkaniowy. To jest sprawa, z którą musimy się absolutnie zmierzyć – zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Jak dodał, tą kwestią zajmie się ministerialno-związkowa grupa robocza, która w piątek rozpoczyna pracę.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak był w czwartek gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o sytuację w Policji w kontekście podwyżek, o które ubiegają się policjanci. „Jesteśmy w dialogu ze związkami zawodowymi. Ta rozmowa jest bardzo merytoryczna, poważna. I te największe związki zawodowe siedzą z nami przy stole” – podkreślił Siemoniak.

Szef MSWiA dodał, że w piątek zaczyna pracować ministerialno-związkowa grupa roboczaO powołaniu tego zespołu InfoSecurity24.pl informował na początku października.

Szef MSWiA poinformował też, że jednym z tematów, jakie zostaną podjęte podczas prac zespołu, będzie kwestia podwyżek w formacji oraz problemów mieszkaniowych. „Chciałbym, żeby te wynagrodzenia były wyższe. Chcemy siąść i pracować nad tym, jak mieszkaniowe sprawy policjantów załatwiać, jak rozwiązywać różne problemy” – zapewnił.

/…/

Z informacji przekazanej przez ministerstwo wynika, że w Policji i Straży Granicznej świadczenia są na podobnym poziomie. Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego przez funkcjonariusza Policji i SG wynosi 6 612 złotych dla jednej normy zaludnienia. Zaledwie 30 groszami różni się w tych formacjach równoważnik pieniężny za brak lokalu mieszkalnego (z rodzinami), który w SG wynosi 17,60 zł (stawka dzienna), a w Policji – 17,90 zł.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Policja

Związkowe spotkanie u Mazowieckich Strażaków

17 października 2024 roku w Różanie przedstawiciele ZO NSZZ FSG przy NwOSG Robert Lis i Paweł Matuszewski uczestniczyli w posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego Związku Zawodowego Strażaków “Florian” Województwa Mazowieckiego.

Spotkanie było okazją do wymiany związkowych doświadczeń oraz omówienia problemów nurtujących obecnie środowisko mundurowe.

Była to też okazja, aby podziękować Przewodniczącemu Dariuszowi Łazarczykowi za wieloletnią współpracę, wspólne działania oraz wsparcie.

Foto: ZO NSZZ FSG przy NwOSG

Jak Polacy oceniają działalność służb?

Lepsze o 6 p. proc. niż przed sześcioma miesiącami są notowania Policji. Straż Graniczna zanotowała najlepszy wynik w historii, ale najwyższe noty dostała Państwowa Straż Pożarna. Pozytywnie jej pracę ocenia 97 proc. respondentów – wynika z ostatniego badania CBOS.

Podczas comiesięcznych badań dotyczących opinii Polaków na temat działalności parlamentu prezydenta oraz instytucji, na których w danym momencie koncentruje się uwaga opinii społecznej, pojawiły się pytania dotyczące działalności Policji, Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Pracę policjantów pozytywnie ocenia siedmiu na dziesięciu badanych, czyli 70 proc. To o 6 punktów procentowych lepszy wynik niż przed sześcioma miesiącami. Negatywnie ocenia policję jedna piąta badanych, czyli 20 procent. To spadek o 5 p. proc.

Pozytywne oceny przeważają we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Pozytywnie pracę Policji oceniają takie grupy społeczne jak: pracownicy usług, rolnicy, respondenci uzyskujący niskie dochody, osoby najbardziej zaangażowane w praktyki religijne i popierający Prawo i Sprawiedliwość lub Trzecią Drogę. Zauważalnie wyższy niż przeciętnie poziom niezadowolenia z pracy Policji mają m.in osoby w złej sytuacji materialnej, w wieku od 25 do 34 lat, uczniowie i studenci oraz zwolennicy Konfederacji.

Notowania Straży Granicznej są najlepsze w historii. We wrześniu pozytywnie o pracy strażników granicznych wypowiedziało się 85 proc. Polaków, czyli o 14 punktów procentowych więcej niż przed sześcioma miesiącami. Negatywnie służbę mundurowych z SG oceniło trzech na stu badanych, czyli 3 proc. To spadek o 4 p. proc.

Pozytywne oceny działalności Straży Granicznej bardzo wyraźnie przeważają we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Głosy krytyki częściej niż przeciętnie pojawiają się między innymi wśród wyborców Lewicy, nieangażujących się w praktyki religijne. Dodatkowo często negatywnie pracę SG oceniają mieszkańcy największych miast.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: PSP

#pomagamyichronimy – mamy to we krwi. Kolejna zbiórka już za nami

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. Rozumieją to zarówno policjanci, jak i pracownicy Policji. I tak już od 20 lat. Dzisiaj w policyjną zbiórkę krwi włączyli się funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Radomiu.

Funkcjonariusze służb mundurowych doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by krwi nigdy nie brakowało, nieraz bowiem są świadkami tragicznych wypadków, z których do szpitala przewożono rannych wprost na stół operacyjny. Praca w Policji to służba dla społeczeństwa, dlatego policjanci i pracownicy Policji zawsze odpowiadają na apele dotyczące oddawania krwi.

Pierwsza zbiórka krwi wśród radomskich policjantów odbyła się 20 lat temu, w lipcu 2004 roku. Mazowieccy policjanci i pracownicy Policji przez te 20 lat oddali już tysiące litrów krwi. Do tej pory pozostaje niepobity rekord zbiórki krwi jednego dnia z czerwca 2015 roku, kiedy to oddano prawie 60 litrów krwi.

Dzisiaj (17.10) krew oddawaliśmy dla 10-letniej Leny Dydak, która zachorowała na białaczkę i przebywa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie na oddziale hematologii i onkologii. Mundurowi oraz pracownicy Policji oddali dzisiaj ponad 11 litrów krwi.

Dzisiejszą akcję zorganizowali Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Zarząd Terenowy NSZZ FSG przy Placówce SG w Radomiu.

Zespół Prasowy KWP

Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl

Foto: Rafał Jeżak

Ustawa “antywakatowa” staje się faktem

Przepisy ułatwiające powrót do Policji i Straży Granicznej wkrótce staną się faktem. Ustawa, która zakłada m.in. wprowadzenie służby kontraktowej w obu formacjach oraz zmianę przepisów odnoszących się do byłych funkcjonariuszy chcących wrócić do służby, doczekała się podpisu prezydenta. By nowe regulacje weszły w życie muszą zostać jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw, co zapewne stanie się lada dzień.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej staną się obowiązującym prawem. Dokument w błyskawicznym tempie – i przy ogólnej zgodzie wszystkich stron sceny politycznej – przeszedł przez Sejm i Senat, po czym trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Jak się okazuje, głowa państwa właśnie ustawę podpisała.

Oznacza to, że regulacje przygotowane przez MSWiA czeka ostatni krok drogi legislacyjnej – publikacja w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem części zmian, które do porządku prawnym pojawiać się będą stopniowo – po upływie trzech miesięcy od daty ogłoszenia, a niektóre dopiero od 1 stycznia 2027 roku.

Służba kontraktowa w Policji i SG

Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie służby kontraktowej w Policji i Straży Granicznej. Jeżeli chodzi o największą formację mundurową podległą MSWiA, to funkcjonariusze na „kontrakcie” będą tworzyć wyodrębnione oddziały prewencji Policji. „Dodatkowo w uzasadnionych potrzebami służby przypadkach, policjanci w służbie kontraktowej, przyjmowani będą również do innych rodzajów służb w Policji, z zastrzeżeniem, że przyjęcie będzie możliwe jedynie na stanowiska w korpusie szeregowych Policji” – podkreślali autorzy zmian.

Możliwości zatrudniania funkcjonariuszy „na kontrakcie” nie może się doczekać kierownictwo Straży Granicznej. „Liczymy na to, że faktycznie pozwoli to w krótkim czasie uzupełnić brakujący potencjał, który jest wykorzystywany bezpośrednio w ochronie granicy państwowej. Mówię tutaj o służbie kontraktowej” – tłumaczył niedawno w Sejmie zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Michalski. Podkreślał przy tym, że formacja planuje w roku 2025 przyjąć do służby kontraktowej 500 funkcjonariuszy. Jak dodał, „jeżeli chodzi o dalszą perspektywę, to chcemy mniej więcej zbudować ten potencjał do 2000 funkcjonariuszy.

Kontrakty będą zawierane na okres od 3 do 5 lat z możliwością przedłużenia. Zawarcie umowy z tą samą osobą będzie mogło nastąpić najwyżej dwukrotnie.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Policja

Zapraszamy na akcję krwiodawstwa do Radomia

W czwartek (17.10) na terenie KWP z siedzibą w Radomiu zostanie przeprowadzona piąta w tym roku honorowa zbiórka krwi wśród mazowieckich policjantów i pracowników Policji. Tym razem zbiórka krwi zostanie przeprowadzona wspólnie z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Radomiu. Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, a krwiodawcy mogą skorzystać z wolnego w dniu, w którym oddali krew lub osocze i w dniu następnym.

Akcję organizują Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu oraz Zarząd Terenowy NSZZ FSG przy Placówce SG w Radomiu. 

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

Oddając krew możesz wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie – dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami.

Przypominamy, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi Ci zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.

Dlatego kolejny raz wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcamy do oddawania krwi. Zbiórka krwi zostanie przeprowadzona 17 października (czwartek) w godz.8.30-12.30 na parkingu przed budynkiem Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów na terenie KWP zs. w Radomiu przy ul. 11 Listopada 37/59.

Kolejną zbiórkę krwi zaplanowano na: 19 grudnia.

PAMIĘTAJ!

Jeżeli:

– czujesz się zdrowy,

– ważysz nie mniej niż 50 kg,

– pragniesz pomóc drugiemu człowiekowi,

– jesteś osobą pełnoletnią, a nie przekroczyłeś 65-ego roku życia, to zgłoś się do nas.

Musisz być:

– po lekkim, beztłuszczowym posiłku,

– z dokumentem tożsamości (dowód osobisty).

Źródło: mazowiecka.policja.gov.pl

Siemoniak o proteście w Policji: nie zaszkodzi bezpieczeństwu Polski

Żadnego protestu nie lekceważę, a przede wszystkim nie lekceważę wynagrodzeń w Policji – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do protestu policyjnej „Solidarności”. Ocenił przy tym, że protest ten nie zaszkodzi bezpieczeństwu Polski.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak w poniedziałek był gościem w Radiu Zet. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o przyszłoroczne podwyżki w Policji w kontekście prowadzonego przez policyjną „Solidarność” protestu. Związkowcy domagają się, aby przyszłoroczna waloryzacja uposażeń wyniosła 15 procent, a nie jak to jest zapisane w projekcie ustawy budżetowej – 5 procent. „Jestem za jak najwyższymi podwyżkami. Zresztą o te 15 procent w Radzie Dialogu Społecznego upomina się cała sfera budżetowa” – podkreślił Siemoniak.

„Natomiast pamiętajmy, że niespełna rok temu bardzo znaczące, bo 20 procent podwyżki, to była pierwsza decyzja rządu Donalda Tuska” – przypomniał szef MSWiA.

Szef resortu spraw wewnętrznych i administracji został również zapytany, czy protest policjantów zaszkodzi bezpieczeństwu Polski, na co stanowczo odpowiedział, że „nie”. „Żadnego protestu nie lekceważę, a przede wszystkim nie lekceważę wynagrodzeń w Policji. Pracujemy nad nowym program modernizacji, on powinien przynieść znaczące strumienie pieniędzy. Jest też miliard złotych, który zapewnił premier Donald Tusk. Mówił o tym podczas Święta Policji” – zaznaczył Siemoniak.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA

Uposażenia, mieszkaniówka i modernizacja. W MSWiA zajmą się poprawą warunków pełnienia służby

Minister spraw wewnętrznych i administracji ma zamiar powołać zespół, którego zadaniem będzie wypracowanie rozwiązań mających poprawić warunki pełnienia służby. Gremium – w którego skład wejść mają m.in. przedstawiciele związków zawodowych działających w formacjach podległych resortowi – zająć ma się też przygotowaniem założeń nowego kolejnej edycji programu modernizacji i zmianami w „mieszkaniówce”.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zarządzenia – do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl – „analiza dotychczas funkcjonujących rozwiązań, jak również ocena możliwości ich optymalizacji pozwoli na wypracowanie rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy, które w efekcie przyczynią się do pozyskania kandydatów do służby, jak również zachęcą funkcjonariuszy do pozostania w służbie”. Zespół ma być organem pomocniczym szefa MSWiA.

Związkowcy poinformowali, że 8 października otrzymali od ministra projekt dokumentu powołującego nowe gremium. „Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłał do zaopiniowania do reprezentatywnych związków zawodowych działających w resorcie zarządzenie powołujące ministerialno-związkowy Zespół, zgodnie z zapewnieniami, jakie Minister Tomasz Siemoniak złożył przedstawicielom NSZZ Policjantów w dn. 13 września br.” – czytamy w komunikacie NSZZ Policjantów.

Do zadań „zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych” ma należeć m.in. przygotowanie założeń nowego programu modernizacji oraz wypracowanie „propozycji zmian systemu uposażeń funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych”. Dodatkowo zespół ma zająć się też kwestiami mieszkaniowymi. Jak czytamy w uzasadnieniu przeanalizowane zostaną obecnie funkcjonujące rozwiązania dotyczące „zasad przyznawania funkcjonariuszom lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater oraz świadczeń pieniężnych odnoszących się do lokali mieszkalnych i tymczasowych kwater”. Wszystko po to, by wypracować rozwiązania „mające na celu poprawę zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych funkcjonariuszy”. MSWiA wspólnie ze związkowcami i szefami służb poszukać ma też „rozwiązań ułatwiających korzystanie przez funkcjonariuszy ze świadczeń opieki zdrowotnej w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji lub w Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.”

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA