Co czeka służby mundurowe w sprawach socjalno-bytowych w 2020 r.

Jakie będą podwyżki uposażeń żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych? Co się zmieni w emeryturach i rentach mundurowych? Oto przewidywane nowe regulacje, w tym w pragmatykach służb, które mogą wejść w życie w 2020 r.

 Wyższa kwota bazowa dla żołnierzy i funkcjonariuszy

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia rząd Mateusza Morawieckiego potwierdził podwyższenie kwoty bazowej uwzględnianej przy naliczaniu przeciętnego uposażenia żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy. W przyszłorocznym projekcie ustawy budżetowej podwyższono – po dziesięciu latach zamrożenia – tę kwotę z 1523,29 zł do 1614,69 zł brutto. Ponadto w październiku 2019 r. prezydent Andrzej Duda podwyższył wojskowym wskaźnik przeciętnego uposażenia z 3,63 do 3,81 krotności kwoty bazowej. Oznacza to, że od 1 stycznia 2020 r. przeciętne uposażenie kadry zawodowej zwiększy się średnio o 576 zł brutto z nagrodą roczną przeniesioną na 2021 r.

W resorcie obrony narodowej ruszyły prace nad nową tabelą uposażeń zasadniczych. Z ostatnich ustaleń wynikało, że podwyżki mogą być w przedziale od 450-500 zł dla szeregowego do 800 zł brutto dla generała. Należy oczekiwać, że na przełomie 2019/2020 r. szef MON – podobnie jak to było rok temu – zaakceptuje wstępnie nowe stawki uposażeń i po nowym roku spotka się z nowo wybranymi przewodniczącymi Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych WP, Podoficerów Zawodowych i Szeregowych Zawodowych. Projekt rozporządzenia MON ws. uposażeń żołnierzy zawodowych może wejść w życie w II połowie stycznia 2020 r. a wyższa wypłata jest możliwa na początku lutego, z wyrównaniem od nowego roku. Jeśli było to możliwe w tym roku, to dlaczego nie w przyszłym, zwłaszcza że prace nad nowymi stawkami ruszymy znacznie wczesniej.

Należy pamiętać, że rząd utrzymał w 2020 r. zwolnienie z podatku PIT przychodów z pracy i stosunku służbowego, a także z umów zlecenia osób poniżej 26 roku życia do kwoty 85 528 zł. Te zasady dotyczące również młodych żołnierzy i funkcjonariuszy obowiązują od sierpnia 2019 r.

W 2020 r. funkcjonariusze służb MSWiA mają otrzymać podwyżki w wysokości 500,- zł brutto z nagrodą roczną. Intencją kierownictwa MSWiA jest by policjanci, strażacy czy też pogranicznicy otrzymali podwyżki, z wyrównaniem od stycznia jak najbardziej “spłaszczone”, czyli kwotowo równe. Nie wiadomo jakie będą szczegółowe stawki dotyczące funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy na podstawie porozumienia z 19 listopada 2018 r. powinni również otrzymać podwyżki w średniej wysokości 500 zł brutto, podobnie jak funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na podstawie umowy z 21 listopda 2018 r. Przy czym w tej służbie kwota bazowa od stycznia 2010 r. wyniesie 1 803,16 zł brutto ( płacą ZUS).

Czytaj więcej, źródło: https://portal-mundurowy.pl/index.php/component/k2/item/10983-co-czeka-sluzby-mundurowe-w-sprawach-socjalno-bytowych-w-2020-r?

Foto: A. Ostrowski

Odmrożenie kwoty bazowej dla funkcjonariuszy coraz bliżej. Projekt budżetu trafił do Sejmu – InfoSecurity24

Rada Ministrów 23 grudnia br. przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 rok. Jak przekonywał premier Mateusz Morawiecki, przyszłoroczny budżet zapewnia zbilansowanie wydatków i dochodów państwa, a co za tym idzie, jak na razie, rządzący nie przewidują deficytu. Powody do zadowolenia mogą mieć funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze. Zgodnie z przyjętym dokumentem, w przyszłym roku, pierwszy raz od lat, wzrosnąć ma kwota bazowa, która ma wpływ na mundurowe pensje. Jeśli proponowane przez rząd zapisy nie zostaną zmienione w toku prac parlamentarnych, w przyszłym roku kwota bazowa wzrośnie z dotychczasowego poziomu 1523,29 złotych do 1614,69 zł.

Rząd musiał zająć się projektem budżetu już po raz drugi w ostatnich miesiącach. We wrześniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na przyszły rok, jednak ze względu na październikowe wybory i parlamentarną zasadę dyskontunuacji, konieczne było ponowne procedowanie dokumentu. Pod obrady rządu trafił on niemal w niezmienionej formie, choć jak podkreślali przedstawiciele ministerstwa finansów, “niewielkie” zmiany zostały wprowadzone. Niezmieniona została jednak wysokość kwoty bazowej jaką rządzący planują ustalić na przyszły rok. Zgodnie z dokumentem od stycznia 2020 roku ma ona wynieść dla funkcjonariuszy oraz żołnierzy 1614,69 zł, co oznacza, że wzrośnie o 91,4 zł, z niezmienianego od 10 lat poziomu 1523,29 zł. Nieco inaczej sprawa wygląda w Służbie Celno-Skarbowej. W SCS kwota bazowa utrzymuje się bowiem na poziomie 1701,09 zł, a od stycznia wzrosnąć ma do 1803,16 zł.

Projekt ustawy budżetowej na 2020 rok do Sejmu trafił 24 grudnia i został skierowany do pierwszego czytania. To początek legislacyjnej drogi najważniejszego, z finansowego punktu widzenia, dokumentu w państwie. I o ile można się spodziewać, że przez Sejm projekt przyjęty zostanie stosunkowo szybko, to jak zachowa się Senat pozostaje wciąż pytaniem otwartym.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/odmrozenie-kwoty-bazowej-dla-funkcjonariuszy-coraz-blizej-projekt-budzetu-trafil-do-sejmu?

Foto: Policja

Opłatkowa stypa u Kolasy – Blogpublika.com

Sąd Okręgowy w Gdańsku przychylił się do mojego wniosku i powołał dwóch świadków w procesie, jaki wytoczył mi Kolasa. Przewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Kolasa wytoczył mi dwa procesy – jeden karny, z prywatnego aktu oskarżenia, a drugi cywilny. Zarzuca mi, że go zniesławiłem i znieważyłem, publikując materiały, w których demaskuję szemraną działalność jego i jego klubiku.

Elastyczny strateg

Będą więc świadkowie. I nagle panu Kolasie zrobiło się ciepło wokół pupy. Zabrzmią w sądzie groźne dla niego fakty. W tej sytuacji Kolasa wystrugał nową strategię. Otóż to wszystko nie on. Wszak związek zawodowy jest zarządzany kolegialnie. On wypełnia tylko wolę związkowców.

No niestety, panie Kolasa, to jest tak śliskie, że aż żałosne. To związkowcy wysłali cię na wycieczkę do Hiszpanii? Którzy związkowcy? Podaj ich nazwiska. Czy to związkowcy zmusili cię, abyś samochód udostępniony przez sponsora do użytku związkowego, przywłaszczył na wyłączność i jeździł nim nawet na zakupy do galerii? A z którymi związkowcami uzgadniałeś swoje wystąpienie na komisji sejmowej, w trakcie którego wypadłeś jak upośledzony analfabeta, rujnując wizerunek Związku?

Kolasa duka w Sejmie

Kłamcy muszą mieć długą i dobrą pamięć. Bez tego ich prymitywne łgarstwa szybko zostaną zdemaskowane. Kolasa łatwo zapomniał, jak w czasie ubiegłorocznego Protestu Służb Mundurowych, grzmiał w oświadczeniach, że to on tu będzie o wszystkim decydował. Kto, kiedy i jak ma protestować.  Nic bez mojej zgody!

Straż Graniczna – Związek Zawodowy Marcina Kolasy

Odważny wnioskodawca

W dniu 10 grudnia 2019 roku na facebookowym profilu Zarządu Głównego Kolasy, zamieszczono wpis, zaczynający się od tryumfalnego „Realizujemy to co zapowiadaliśmy!”

Kolasa pochwalił się, że kilka dni wcześniej skierował wniosek do szefa MSWiA. Pismo zawiera postulat, aby funkcjonariuszom Straży Granicznej przyznać dodatek za służbę w porze nocnej, w wysokości 20 procent stawki godzinowej. W uzasadnieniu napisano, że nocna służba „jest bardzo uciążliwa i skutkuje desynchronizacją wewnętrznych rytmów biologicznych”.

Zobacz ten zapis na Facebooku

Po pierwsze, kiedy i kto zapowiadał, że wystąpi do kogokolwiek z takim pasztetem?

Po drugie, z kim Kolasa to uzgadniał? Bo na pewno nie z Zarządem Głównym, wbrew temu, co napisano we wniosku.

Nocna służba jest uciążliwa? Tak, to prawda. Uciążliwa jest też pełna dyspozycyjność. Uciążliwe są działania graniczne, związane z ryzykiem konieczności użycia broni palnej i z zagrożeniem dla życia i zdrowia funkcjonariusza. Uciążliwa jest służba bez względu na dzień tygodnia, pogodę, porę dnia. Tym właśnie różni się służba od pracy. Właśnie dlatego średnie uposażenie dla mundurowych pozostaje relatywnie wyższe, niż pracownicza pensja. Stąd też kształt uprawnień emerytalnych, umożliwiających odejście ze służby po 25 latach. Stąd dłuższy urlop wypoczynkowy i dodatkowe urlopy limitowane wysługą.

Mundurowi narzekają, że to jednak nie jest rekompensata, a kolejne rządy ciągle próbują uszczuplać tę i tak już skromną pulę „przywilejów”. Ale nadal to jest trochę więcej, niż w cywilu.

Nasi zdrowi dzienikarze – obszerny tekst z 2013 roku

Plakat protestacyjny z 2012 roku.

Przez całe lata rozpaczliwie tłumaczyliśmy cywilnym obywatelom, że nasze protesty są skierowane przeciw decyzjom rządzących, które prowadzą do upodlenia żołnierzy i funkcjonariuszy. Tłumaczyliśmy, że nie chcemy niczego nikomu zabierać, żeby nam dano, tylko chcemy, żeby nie odbierano nam tego, co obiecano, gdy podejmowaliśmy służbę. Tłumaczyliśmy, że służba, to nie praca. Piekarz nie musi stawiać się na każde wezwanie, by wypiekać bułki nawet z narażeniem życia. Zarzuty, że każdy zawód wiąże się z wyrzeczeniami, odpieraliśmy argumentem, że jeśli inne grupy zawodowe czują się niedoceniane, albo pokrzywdzone, to powinny walczyć o swoje, tak jak my.

I nagle wyskakuje jakiś pajac, żądając dodatku, bo mu się rytmy desynchronizują. Gdyby taki wniosek wdrożono, to mundurowi nie mieliby już żadnego argumentu na obronę dodatkowych uprawnień. Poza tym, Kolasa ma cudowny dar wypinania się na inne formacje. Gdy mu wygodnie, chowa się za plecami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Ale przy byle okazji odcina się od federacyjnych partnerów, byle tylko samemu błysnąć i wypiąć klatę po medale.

Przecież tak samo postąpił w Sejmie, gdy swoją kretyńską przemową usiłował nakłonić ustawodawcę, aby Straż Graniczną wyłączyć z rygoru ustawy o pluralizmie związkowym. A teraz nie oglądając się na kolegów z innych służb, wnosi o lepsze warunki dla strażników granicznych. On już w federacji jest spalony. Budzi tam odrazę, jak tramwajowy menel. Sam wniosek nie ma żadnych szans powodzenia, bo taki dodatek byłby rozwiązaniem ustrojowym, które musiałoby być wprowadzone we wszystkich służbach, a na to nikt się nie zgodzi.

Jak to w ogóle liczyć? „Stawka godzinowa za służbę”? Słyszał ktoś o czymś takim? Kiedy służbowa noc się zaczyna, a kiedy kończy? Jak się zrobi ciemno, to noc, a jak zacznie się rozjaśniać, to dzień? Jak rozliczyć nocną służbę, gdy strażnik ma w grafiku służbę od trzeciej w nocy do ósmej rano? Na pomysł takiego wniosku mógł wpaść jedynie gryzipiórek, który nie ma bladego pojęcia o służbie w bezpośredniej ochronie granicy państwowej.

Kolasa się cieszy, jak głupi z kredek. Patrzcie, jaki jestem odważny. Inicjatywny. Patrzcie, jak o was walczę.

Wielkiej odwagi potrzeba, aby odpalić fajerwerk. Podobnie, jak trzeba niespożytej energii, aby w mediach społecznościowych zamieścić ogłoszenie o naborze do służby, za co Kolasa dostał nagrodę w kwietniu tego roku.

Ludzie Dobrej Roboty

Taka aktywność nie pociąga za sobą ryzyka konfrontacji z przełożonymi. Bezsensowny wniosek do ministra nie interesuje komendanta formacji, więc go nie rozgniewa. Co innego, gdyby walczyć o rozwiązanie realnych problemów. A tych jest bez liku. Emerytury dla psów służbowych, ubezpieczenia pojazdów SG, dodatek stołeczny dla strażników granicznych. Ten ostatni w różnych formach funkcjonuje w Wojsku, Policji i Straży Pożarnej, a w SG nie, przez co werbunek do służby na ternie Warszawy jest drastycznie utrudniony.

Psie emerytury nawet przez gardło Kolasie nie przejdą, bo mogłyby urazić panią generał Gorzkowską, której Kolasa stał się nieomal paziem. Pani generał (ówcześnie pułkownik) w odpowiedzi na wniosek związkowców z Nadwiślańskiego Oddziału w sprawie psich emerytur, stwierdziła, że w przepisach nie ma do tego podstaw. Nie znalazła podstaw, aby wyasygnować roczne środki, będące równowartością jednego radiowozu. Jakże w tej sytuacji nadworny bawidamek mógłby się zdobyć na stanowczość?

Wynalazek Straży Granicznej – mechaniczne psy

Kto wprowadza Solidarność?

Kilka tygodni temu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych opublikowała komunikat, zawierający tezę, że przełożeni w formacjach promują pluralizm związkowy i są zdeterminowani, aby popularyzować tworzenie terenowych struktur NSZZ Solidarność w podległych jednostkach.

Być może gdzieś tak faktycznie jest, ale na pewno nie w Straży Granicznej. Tu przełożeni, na czele z generałem Pragą, komendantem głównym, stoją murem za związkiem Kolasy. Jest im bardzo na rękę taka fasadowa organizacja, która pozoruje walkę o prawa funkcjonariuszy, ale nigdy nie odważy się psuć słodkiego klimatu w wazelinowych relacjach z kierownictwem. Jeśli walka, to tylko o dobrostan przełożonych. O to, aby nadal mogli pełnić funkcje związkowe. Federacja protestuje przeciw zakazowi łączenia funkcji w służbie i w związku zawodowym. Ale to jest patologia. To jest konflikt interesów w klinicznej postaci. Istotą działania związków zawodowych jest pozostawanie w sporze ze stroną służbową. Z tego sporu ucierają się w końcu rozwiązania, które są do przyjęcia dla obu stron. W jaki sposób przełożony ma być ze sobą w sporze jako związkowiec?

Kolasa i jego zgraja, to idealny partner dla pana Pragi i jego zastępczyni, pani Gorzkowskiej. Na umizgach Kolasy polegaj jak na Zawiszy.

Kto zatem promuje wprowadzenie Solidarności do Straży Granicznej? Kolasa. To on swoją postawą kompromituje dotychczasowy związek. Otoczył się gronem wiernych półgłówków i zgodnie opanowali wszystkie kluczowe stanowiska, paraliżując statutową pracę Związku i uwłaszczając się na jego majątku.

Prosty przykład – na prywatny (to ważne) proces ze mną Kolasa dostał 22 tysiące złotych, bo mu „zarząd zatwierdził”. Zarząd? Kolesie z mafii. Kolasa nie ma z tym nic wspólnego? Otóż ma, bo osoba, która przewodniczy jakiemuś gremium, odpowiada z prawidłowość działania tego gremium. Kolasa dostał pokaźną sumkę, a mój wniosek o środki na ten sam cel, czyli na ten sam proces z Kolasą, odrzucono, łamiąc reguły statutowe.

Don Kolasa i związkowa kasa

NSZZ FSG stał się jednym wielkim nowotworem. Nikt tego nie kontroluje, bo związek jest „samorządny”. Chłopaki działają bezkarnie, pod opiekuńczym skrzydłem Pragi i Gorzkowskiej. W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest wyjście z tego bagna i zorganizowanie struktur w ramach innej centrali związkowej.

To się już dzieje. W październiku tego roku rozwiązano organizację terenową przy Placówce Straży Granicznej w Kielcach, podległą zarządowi oddziałowemu, któremu przewodniczy Żabiński, knecht Kolasy. Po prostu związkowcy z placówki wypisali się. I zadeklarowali chęć przystąpienia do Solidarności.

NSZZ FSG – katastrofa w Kielcach

Związek przełożonych

W lipcu tego roku opublikowałem tekst „NSZZ Wazelina – złota dziesiątka Kolasy”. Opisałem, na czym się Kolasa koncentruje i kto jest w jego najbliższym otoczeniu. Ten artykuł usunięto z portalu blogowego. przygotowałem więc rozszerzoną wersję i opublikowałem go w innej lokalizacji.

Wazelina i prokurator

Teraz czas na dalszy ciąg. Chcę przedstawić krótkie zestawienie nazwisk członków Zarządu Głównego, ich stopni służbowych i stanowisk w służbie.

 • Kolasa – major
 • Caban – major, komendant kursu w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu
 • Kogut – major, kierownik Zespołu Służby Granicznej PSG w Huwnikach
 • Wiśniewski – major, zastępca naczelnika wydziału w Śląskim Oddziale SG
 • Skibicki – major, kierownik sekcji w Nadbużańskim Oddziale SG
 • Żabiński – major, zastępca naczelnika wydziału w Karpackim Oddziale SG
 • Marczuk – podpułkownik
 • Wysocki – kapitan, kierownik sekcji w Komendzie Głównej
 • Kuszilek – kapitan, kierownik zmiany w Warmińsko – Mazurskim Oddziale SG

To jest krótka lista. Zawiera najbardziej wyraziste przykłady, czym jest NSZZ Wazelina. Ci ludzie w większości kierują strukturami oddziałowymi związku. Stopniom służbowym odpowiadają stosowne grupy uposażenia, niebotyczne dla proletariatu pogranicznego. Ci ludzie nigdy, ale to nigdy, nie będą mieli potencjału, aby w roli związkowców komukolwiek się przeciwstawić. I kogo ma w tej sytuacji popierać komendant główny Praga? No przecież nie solidarnościowców.

Do czego są zdolni wazelinowcy, pokazuje przykład Koguta. Na facebookowym profilu „Mundurowi Dziękują Rządowi” zamieszczono opis sytuacji z jego udziałem.

Opiszę sytuację która wku*wiła na maxa załogę PSG w Huwnikach, co gorsza pomysł ten spodobał się innym komendantom PSG w Bieszczadzkim Oddziale SG.

Nadszedł czas podawania propozycji urlopów na 2020 r. i w związku z tym pojawiły się najnowsze wytyczne, które obowiązują: w okresie wakacji. Można zaplanować jeden raz max 10 dni kalendarzowych urlopu.

Pomysł ten Komendant wcielił w życie rękoma kierownika zespołu służby granicznej mjr. Leszka Koguta.

Major ten jest Wiceprzewodniczącym ZG NSZZ FSG i tak właśnie dba o dobro podległych sobie f-szy.

W trakcie protestu służb mundurowych, który odbywał się w W-wie, Kogut zebrał listę chętnych f-szy do wzięcia udziału w pikiecie i niektórym w bezczelny sposób zaplanował służbę w tym dniu. Oczywiście sam nie brał w tym proteście udziału.

Te dziesięć dni w czasie wakacji powoduje komplikację w pobraniu dopłaty do wypoczynku i zwrotu za przejazd, bo jak wiemy trzeba mieć 14 dni kalendarzowych wolnego, aby mieć prawo do w/w należności.

Kogut jednocześnie zabronił dokładać dni wolne przed i po urlopie w czasie wakacji, co powoduje wzięcie 14 dni urlopu poza okresem wakacyjnym, aby pobrać kasę. 10 dni urlopu przez okres wakacyjny to mało, a kadra kierownicza placówki jest głucha na argumenty, że prawie każdy ma dzieci w wieku szkolnym.

Inna sprawa, że 10 dni + 14 dni daje 24 i fuszom zostaje tylko 6 dni uw na ogarnięcie całego roku.

Oczywiście zrodziło to zgrzyty w załodze. Był pomysł aby się w ogóle nie planować, ale szybko znaleźli się koledzy kierownika i zaplanowali lepsze terminy- święta jedne drugie, weekend majowy. W tej ekipie m in przewodniczący związków z tej placówki, Mościszko – przydupas Koguta.

Urlopów dodatkowych z racji wieku lub służby, tudzież urlopów nagrodowych, też nie można wykorzystać na wakacjach.

Nadmienię, że podczas byłych wakacji mjr Kogut wybrał 25 dni urlopu.

Co mają powyższe wytyczne na celu?

Do 2019 r obowiązywała blisko 20 letnia zasada: czerwiec, lipiec, sierpień 14 dni wolnego i max 5 fuszy w jednym terminie i było ok – wszyscy się mieścili.

Największym problemem i tragedią w SG jest k*rwa j*bany beton.

Zobacz ten wpis na Facebooku

Tak właśnie to wygląda, gdy ktoś łączy funkcję służbową z funkcją związkową.

Kolejność dziobania

Rzućcie okiem na fotkę Tytułową. To jest opłatkowe spotkanie w Zarządzie Głównym Kolasy. Pani z blond fryzurą, to zastępca Pragi, generał Gorzkowska. Natomiast ta druga niewiasta, to adwokat Derlatka. Etatowy prawnik Zarządu, a jednocześnie pełnomocnik Kolasy w procesach przeciw mnie. Suto opłacana z tego tytułu środkami wyasygnowanymi przez… Zarząd. Jak widać na fotografii, pani Derlatka jest dosłownie prawą ręką Kolasy. Uderza radosna i nieskrępowana atmosfera. Można powiedzieć, że weselej było tylko na mityngach pierwszych chrześcijan w rzymskich katakumbach.

Dla porównania inna fotka, ze spotkania opłatkowego związkowców na Okęciu, czyli „u Lisa”, przewodniczącego Zarządu Oddziałowego przy Nadwiślańskim Oddziale SG. Różnica nie umknie nawet najmniej uważnemu obserwatorowi.

Spotkanie opłatkowe w PSG Okęcie. Źródło: Zarząd Oddziałowy przy NwOSG.

Kolasa jednoosobowo rządzi związkiem zawodowym. Łże, zasłaniając się innymi, aby odsunąć od siebie odpowiedzialność za patologie, których nieustannie się dopuszcza. Kolasa jest najskuteczniejszym popularyzatorem wprowadzenia Solidarności do Straży Granicznej.

Źródło: http://blogpublika.com/2019/12/23/oplatkowa-stypa-u-kolasy/?

Foto, obrazek wyróżniający: ZG NSZZ FSG

Rewolucja w równoważniku za służbę “na wolnym powietrzu”

“Norma wyżywienia dla funkcjonariusza (policji – przyp. red.) wynosi 2,71 zł. Jest to zupełnie oderwane od rzeczywistości, jest to udawanie że jakiś problem się rozwiązuje” – podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podczas środowego spotkania sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Resort podjął właśnie próbę rozwiązania tego “problemu”, gdyż zmianom ulec ma szereg rozporządzeń dotyczących równoważników pieniężnych dla formacji mundurowych podległych MSWiA.

Resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował projekt rozporządzenia, które wprowadza zmiany w zasadach otrzymywania przez policjanta równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie oraz wysokości tego równoważnika. Jak podkreślają związkowcy z NSZZ Policjantów, ministerstwo dokonać zamierza “niemal przewrotu” w dziejach formacji. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjantowi pełniącemu służbę “na wolnym powietrzu”, przez co najmniej 4 godziny dziennie, w okresie od 1 listopada do 31 marca, przysługuje wyżywienie lub równoważnik pieniężny. Mundurowi pełniący służbę “na ulicy”, otrzymują 2 złote 71 groszy. Od nowego roku ma być to już 12 złotych.

Zgodnie z nowymi zapisami, wysokość równoważnika pieniężnego wynosić będzie:

 • za zasadniczą normę wyżywienia: a) szkolną SZ – 18 zł, b) lotniczą LOT – 22 zł,
 • za dodatkową normę wyżywienia: a) uzupełniającą DU – 7 zł, b) 171 proc. DU – 12 zł; c) 125 proc. – 9 zł; d) 70 proc. DU – 5 zł, e) 50 proc. DU – 4 zł, f) 35 proc. DU – 2 zł.

Zmiany dotyczą również wysokości równoważnika pieniężnego za zasadniczą normę wyżywienia – szkolną i lotniczą. Ten pierwszy wzrósł z 13 złotych do 18 złotych, a drugi – z 16,30 złotych do 22 złotych.

Czytaj więcej, żródło: https://www.infosecurity24.pl/rewolucja-w-rownowazniku-za-sluzbe-na-wolnym-powietrzu-i-dlugotrwalych-akcji-ratowniczych?

Foto: Policja

Ratują życie, chwytają przestępców. Adam Ostrowski i Robert Lis (ZO NSZZ FSG przy NwOSG) o losie psów służbowych na emeryturze – kobieta.wp.pl

Obecnie każdy pies służbowy ma zapewnioną bezpłatną opiekę weterynaryjną oraz pokryte koszty wyżywienia. Gdy przestanie służyć w policji, koszty utrzymania psa spadną na funkcjonariusza.

/…/

W takiej sytuacji znalazł się Adam Ostrowski, były funkcjonariusz Straży Granicznej w Łodzi, który zaopiekował się Czarą. Pies przez siedem lat służył w nadwiślańskim oddziale straży granicznej i o jego zasługach można byłoby długo mówić. – Wykryła materiały wybuchowe na lotnisku w Warszawie, przeszukiwała wiele ważnych miejsc m.in. podczas Euro 2012 – wspomina Ostrowski w rozmowie z WP Kobieta.

Czara prawdopodobnie pracowałaby jeszcze przez ładnych kilka lat, jednak poważna choroba, która zaatakowała nerki i wątrobę, wykluczyła ją ze służby. – Koszty leczenia zaczęły przekraczać określoną w służbie wartość psa – przyznaje z rozczarowaniem w głosie były funkcjonariusz, który bez chwili zastanowienia zaczął z własnej kieszeni leczyć Czarę.

– Przeżyła jeszcze osiem lat. Rocznie wydawałem na nią około pięciu tysięcy złotych. Nie żałuję ani złotówki, ponieważ Czara była moją przyjaciółką. Było mi przykro, wiedząc, że po tylu ciężko przepracowanych latach została potraktowana jak zużyty przedmiot – podkreśla.

/…/

Robert Lis, Przewodniczący Związków Zawodowych w Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej, zwraca uwagę na szkodliwe i niebezpieczne okoliczności pracy psów służbowych. – Głośne szumy i dźwięki na lotniskach, różnego rodzaju zapachy, agresywni napastnicy – wylicza w rozmowie z WP Kobieta. – Po kilkunastu latach służby psy często są schorowane i wymagają żywienia specjalistyczną karmą – dodaje.

Na początku grudnia posłanka Katarzyna Piekarska zainteresowała się losem psów służbowych i zadeklarowała, że spróbuje przekonać Jarosława Kaczyńskiego, aby wprowadził emeryturę dla zwierząt po służbie.

Katarzyna Piekarska, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, będzie wnioskowała, aby każdy opiekun otrzymywał, do śmierci zwierzęcia, miesięczne świadczenie wypływające z budżetu służby w której pracował. – Od wielu lat próbujemy zmienić los tych psich bohaterów. Oby w końcu się udało – ma nadzieję Robert Lis.

Cały artykuł, źródło: https://kobieta.wp.pl/ratuja-zycie-chwytaja-przestepcow-po-sluzbie-panstwo-o-nich-zapomina-6455615485646977a?

Foto: ZT Okęcie

2,5 tys. złotych dodatku za pozostanie w służbie i program rozwoju. Szef MSWiA przedstawił priorytety resortu

Programy finansowe dla służb

Do końca 2020 roku kontynuowany będzie Program Modernizacji Służb Mundurowych. W latach 2017-2020 do służb trafi 9,2 mld zł. Program opiera się na trzech filarach: wymiana i modernizacja sprzętu, inwestycje infrastrukturalne oraz wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych służb. W 2020 roku formacje podległe MSWiA otrzymają z niego 322 mln zł na zakup 1,6 tys. sztuk sprzętu transportowego. Z kolei 283 mln zł  pozwoli przeprowadzić m.in. modernizację sieci radiowych oraz systemów informatycznych.

Resort planuje też opracowanie i wdrożenie kolejnego podobnego programu na lata 2021-2024. Będzie on obejmował dwa obszary. Jeden z nich to podnoszenie kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy oraz inwestowanie w kapitał ludzki. Chodzi o zwiększenie motywacji, atrakcyjności oraz bezpieczeństwa służby i pracy w formacjach podległych MSWiA. Sposobem na to będzie dalsze podnoszenie uposażeń oraz wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Więcej środków przeznaczonych będzie też na szkolenia oraz inwestycje w uczelnie służb porządku publicznego, które kształcą mundurowych. Drugi obszar to inwestycje w najnowsze rozwiązania techniczne. Środki z nowego programu pozwolą na dalsze zakupy m.in. pojazdów, uzbrojenia oraz wyposażenia osobistego funkcjonariuszy. W pierwszym kwartale 2020 r. powstanie zespół do spraw opracowania nowego programu rozwoju. W pracach uczestniczyć będzie strona społeczna.

W przyszłym roku wprowadzane będą dalsze postulaty wynikające z porozumienia zawartego 8 listopada 2018 roku pomiędzy MSWiA a stroną społeczną. W myśl tego dokumentu funkcjonariusze otrzymają podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł na etat wraz z nagrodą roczną. Prowadzone będą też prace nad artykułem 15a ustawy emerytalnej.

– Kończymy przygotowanie ustawy dotyczącej wprowadzenia przedemerytalnego dodatku motywacyjnego dla funkcjonariuszy – poinformował minister Mariusz Kamiński. Zgodnie z projektem dodatek będzie miał charakter dwustopniowy. Po 25 latach służby mundurowy otrzyma miesięcznie 1,5 tys. zł brutto, a po 28 latach i 6 miesiącach służby będzie to 2,5 tys. zł brutto.

Bezpieczeństwo to priorytet

Z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców małych miejscowości kontynuowany będzie proces przywracania zlikwidowanych posterunków Policji. Nadal, zgodnie z modelem przyjętym w 2016 roku, wspierane będą Ochotnicze Straże Pożarne.

Wprowadzona zostanie aplikacja mobilna Alarm 112. Jest ona przeznaczona w szczególności dla osób głuchych, ale będzie dostępna dla wszystkich innych zainteresowanych inną niż głosowa formą kontaktu z operatorem numerów alarmowych. W kolejnych latach WCPR będą przejmować obsługę numeru 998 i 999.

Zmiany w prawie

Resort planuje szereg działań legislacyjnych. Ich celem jest zwiększenie skuteczności działań w zakresie ochrony m.in. obiektów infrastruktury krytycznej. Rozwiązana ma zostać sprawa związana z wyżywieniem funkcjonariuszy oraz przysługujących w zamian za nie świadczeniami pieniężnymi. Część prac dotyczyć będzie wprowadzenia do polskich przepisów dyrektyw unijnych. Znowelizowana zostanie ustawa o systemie powiadamiania ratunkowego. Dzięki temu możliwe będzie m.in. utworzenie gradacji stanowisk w centrach powiadamiania ratunkowego oraz zmiany w szkoleniu operatorów. Uruchomiony zostanie Rejestr Dokumentów Publicznych. Dzięki temu każdy obywatel będzie mógł zweryfikować podstawowe zabezpieczenia w dokumentach. Wprowadzenie nowych zabezpieczeń w dokumentach publicznych utrudni ich fałszowanie. Zmiany dotyczyć będą m.in. dyplomów, legitymacji służbowych, zezwoleń na posiadanie broni. Zgodnie z wymaganiami UE planowane jest też wprowadzenie dowodu osobistego z drugą cechą biometryczną. Unijne rozporządzenie zacznie obowiązywać w 2021 roku. Dokument przewiduje m.in. wymóg obowiązkowego pobierania odcisków palców. W związku z tym planowana jest nowelizacja przepisów oraz przeprowadzenie niezbędnych prac technicznych.

Bezpieczne granice i migracja

Jednym z priorytetów resortu na lata 2019-2023 jest bezpieczeństwo granic zewnętrznych. Podejmowane będą działania, które mają zapobiegać nielegalnej migracji do UE. Polscy funkcjonariusze Straży Granicznej nadal będą uczestniczyć w misjach zagranicznych zarówno w ramach Agencji Frontex, jak i na podstawie dwustronnych porozumień.

Grupa robocza zajmie się opracowaniem projektu dokumentu określającego główne założenia polityki migracyjnej Polski. Dokument ma uwzględniać takie aspekty, jak zapewnienie bezpieczeństwa, sytuację demograficzną czy potrzeby rynku pracy.

MSWiA będzie przeciwko wprowadzeniu mechanizmu stałej relokacji. Wsparcie dla uchodźców konieczne jest w pobliżu miejsc, z których pochodzą. Takie działanie możliwe jest między innymi poprzez odpowiednią pomoc humanitarną.

Źrófło: https://www.gov.pl/web/mswia/szef-mswia-przedstawil-priorytety-resortu?

Foto: MSWiA

Edward Zaremba, pełnomocnik ministra spraw wewnętrznych i administracji ds. związków zawodowych spotkał się ze związkami służb mundurowych

We wtorek (17 grudnia br.) w MSWiA odbyło się spotkanie ministra Mariusza Kamińskiego i wiceministra Macieja Wąsika z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Ze strony MSWiA w spotkaniu wziął udział Edward Zaremba, pełnomocnik ministra spraw wewnętrznych i administracji ds. związków zawodowych. Stronę społeczną reprezentowali: Sławomir Koniuszy, NSZZ Policjantów, Krzysztof Oleksak, przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Strażaków „Florian”, Krzysztof Hetman, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, Marcin Kolasa, przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Bartłomiej Mickiewicz, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”.

Jednym z głównych tematów rozmowy były styczniowe podwyżki dla funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Projekty rozporządzeń MSWiA wprowadzających indywidualne podwyżki uposażeń funkcjonariuszy formacji resortu, wynikające z podpisanego 8 listopada 2018 r. porozumienia pomiędzy ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz stroną społeczną, opracowane zostaną po uzgodnieniu ich kształtu ze stroną związkową.

Podczas spotkania szef MSWiA poinformował również o planowanej wysokości dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy. Byłoby to rozwiązanie motywujące w postaci dodatków. Zgodnie ze wstępnymi propozycjami resortu – po 25 latach służby świadczenie motywacyjne wynosiłoby miesięcznie 1,5 tys. zł, a po 28 latach i 6 miesiącach służby wynosiłoby miesięcznie 2,5 tys. zł.

Na wtorkowym spotkaniu po raz kolejny rozmawiano o podniesieniu norm wyżywienia oraz związanych z nimi równoważników pieniężnych w zamian za wyżywienie. Zaplanowano podniesienie równoważnika pieniężnego przysługującego w zmian za wyżywienie w naturze do następujących kwot: za normę wyżywienie szkolną – 18 zł, lotniczą – 22 zł, uzupełniającą – 7 zł. W odniesieniu do policjantów i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy w okresie od 1 listopada do 31 marca pełnią służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie, przewidziano podwyższenie normy wyżywienia przysługującej w naturze oraz równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie w naturze do 12 zł. W tym zakresie trwają już prace w resorcie. Zakłada się, że projektowane regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Minister Mariusz Kamiński zapowiedział również, że w pierwszym kwartale 2020 r. powstanie zespół do spraw opracowania nowego programu rozwoju służb MSWiA na lata 2021-2024. Będzie to podobne rozwiązanie do realizowanego obecnie Programu Modernizacji i pozwoli finansować dalszy rozwój instytucji odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo.

Na spotkaniu rozmawiano też o artykule 15a ustawy emerytalnej. MSWiA przygotuje warianty rozwiązania tej kwestii wraz z wyliczeniami finansowymi. Następnie propozycje te zostaną przedstawione do analizy stronie społecznej.

Szef MSWiA przypomniał, że resort pracuje nad wprowadzeniem zmian związanych z ochroną prawną funkcjonariuszy. Chodzi między innymi o podniesienie kar za czynną napaść, naruszenie nietykalności lub znieważanie funkcjonariusza.

Minister Mariusz Kamiński poinformował, że ekwiwalent pieniężny za 1 dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego, który powstał po 6 listopada 2018 r., czyli po dacie ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2018 r., zostanie wypłacony w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

Źródło: http://nszzp.pl/wiadomosci-fzssm/spotkanie-ze-zwiazkami-zawodowymi-sluzb-mundurowych-mswia-17-12-2019/?

Foto: internet

Wyjątkowy dzień w Mazowieckiej Komendzie Policji

17 grudnia 2019 roku policjanci i pracownicy cywilni Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu oraz zaproszeni goście przed Świętami Bożego Narodzenia zgromadzili się przy wigilijnym stole, dzieląc się opłatkiem oraz składając sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,

Ludzie gniazda spólnego łamią chleb biblijny,

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie…”

Święta Bożego Narodzenia to czas szczególny, nie tylko w domu, przy wigilijnym stole, ale także w miejscu pracy. To czas, kiedy możemy podzielić się opłatkiem z „ludźmi gniazda spólnego” – naszymi przełożonymi i współpracownikami – dzieląc się jednocześnie sercem, przyjaźnią i dobrą energią.

Współorganizatorami dzisiejszego spotkania wigilijnego byli: mł. insp. dr hab. Zbigniew Mikołajczyk Komendant Wojewódzki Policji zs. w Radomiu, podinsp. Dariusz Brzezicki Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów Województwa Mazowieckiego oraz Anna Kwasiborska, Przewodnicząca Zarządu Zakładowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji w Radomiu. Przybyłych na uroczystość gości przywitała w ich imieniu Magdalena Siczek- Zalewska starszy specjalista Wydziału Komunikacji Społecznej.

Mł. insp. dr hab Zbigniew Mikołajczyk podkreślił, że Boże Narodzenie to szczególny czas i choć obchodzone jest w wielu miejscach na całym świecie to w Polsce przybiera ono szczególny charakter – nawiązuje do naszej polskiej, chrześcijańskiej tradycji.

Podinsp. Dariusz Brzezicki i Anna Kwasiborska powiedzieli, że jest to wyjątkowy dzień w naszej komendzie, w którym możemy wszyscy razem się spotkać przy wigilijnym stole.

W czasie uroczystości wręczone zostały przez Dariusza Brzezickiego, Tomasza Stopę i Annę Kwasiborską medale i odznaczenia.

Z okresem Bożego Narodzenia łączy się wiele pięknych tradycji. Jedną z nich jest śpiewanie kolęd. Nawiązując do tego starego zwyczaju, Chór Dziecięcy Cantus Angelus z Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga, pod przewodnictwem Pani Marii Wrzesińskiej wykonał najpiękniejsze z nich.

Kapelan mazowieckiej Policji – ksiądz kanonik Mirosława Dragiel odczytał słowa Ewangelii wg św. Łukasza – fragment o narodzeniu Jezusa Chrystusa i wraz kapelanem Policji w Płocku księdzem kanonikiem Jerzym Ławickim poświęcili opłatek, którym wszyscy się wspólnie połamali.

Medal 20-lecia NSSZ Pracowników Policji z rąk Przewodniczącej Anny Kwasiborskiej otrzymał Robert Lis Przewodniczący ZO NSZZ FSG przy NwOSG.

Tekst i foto: Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

Źródło: http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/ra/dzialania-policji/aktualnosci/36488,To-byl-wyjatkowy-dzien-w-mazowieckiej-komendzie.html

Przedświąteczne posiedzenie Zarządu FZZ woj. mazowieckiego

W dniu 9 grudnia br. w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Forum Związków Zawodowych województwa mazowieckiego, poprzedzone obradami Prezydium.

Na spotkaniu poruszone zostały kwestie dotyczące działań i inicjatyw dokonanych przez ostatnich kilka miesięcy, tj. od czasu wyborów (luty br.). Przekazano też informacje z decyzji podjętych przez Zarząd Główny FZZ, który obradował w październiku br., jak również efekty pracy problemowych komisji, działających w zakresie Forum. Kol. Prz – ca ZW FZZ Izabella Szczepaniak – Milczarek poinformowała zebranych o wstępnych planach pracy na rok 2020,w tym o szkoleniu z problematyki RODO.
Na koniec złożyła Wszystkim obecnym najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Za Jej przykładem zebrani wspólnie połamali się opłatkiem.
Związki  mundurowe reprezentowali:
Policję – Wojciech Bieniek i Robert Król
Straż Graniczną – Robert Lis
Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy NwOSG Przewodniczący  Robert Lis.
Foto: A. Kwasiborska/R. Lis