Jest decyzja prezydenta w sprawie budżetu

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2024 rok, ale jednocześnie zdecydował o skierowaniu jej w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku tak zwanej ustawy okołobudżetowej.

Jak przekazano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu ustaw: – Ustawa budżetowa na rok 2024 z dnia 18 stycznia 2024 r., – Ustawa z dnia 16 stycznia 2024 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 r., – Ustawa z dnia 16 stycznia 2024 r. o zmianie ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Czytaj więcej, źródło: tvn24.pl/biznes

Foto: Kancelaria Prezydenta RP

NSZZ Policjantów o podwyżkach: 722 zł dla policjanta (3 lata stażu), 800 zł dla dzielnicowego (10 lat), 900 zł dla detektywa i starszego dzielnicowego (15 lat)

W komunikacie z 18 stycznia 2024 r. MSWiA poinformował o tym, że przeciętna podwyżka u policjantów wyniesie 1359 zł. I jak zawsze przy kwotach średnich wywołało to u policjantów kontrowersje. Chodzi o to, że szeregowi policjanci dostaną często 60% tej kwoty. Odniósł się do nich Rafał Jankowski z NSZZ Policjantów.

Przedstawiciel policjantów potwierdził, że z jego wyliczeń wynika, że podwyżki będą często niższe niż 1359 zł wskazane przez MSWiA. Np.:

1. policjant na 2. grupie, z 3-letnim stażem dostanie 722 złote brutto podwyżki, 

2. dzielnicowy na 4. grupie, z 10-letnim stażem dostanie prawie 800 złotych brutto,

3. a np. detektyw i starszy dzielnicowy, na 5. grupie, z 15-letnim stażem dostanie 900 złotych brutto.

Czytaj więcej, źródło: www.infor.pl/prawo/zarobki

Foto: Policja

Senat bez uwag do budżetu na 2024 rok. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Senat bez poprawek przyjął budżet państwa na 2024. Teraz dokument – który zakłada m.in. 20 proc. podwyżki dla funkcjonariuszy – trafi na biurko prezydenta. 

Przyjęcie przez Senat budżetu bez poprawek – biorąc pod uwagę upływające, konstytucyjne terminy – nie jest specjalnie zaskakujące. Tym bardziej, że przedstawiciele rządu przedstawiając projekt jeszcze w Sejmie, mówili o tym, że dokument zapewne będzie w tym roku nowelizowany. Uchwalenie przez senatorów tej najważniejszej, z punktu widzenia finansów państwa, ustawy sprawia, że mundurowe podwyżki – zapisane w dokumencie – zbliżają się coraz większymi krokami.

Przypomnijmy, zgodnie z uchwaloną ustawą, mundurowi mogą liczyć na 20-proc. podwyżki. Dokładniej rzecz ujmując o 20 proc. wzrosną kwoty bazowe. Od stycznia wynosić będą odpowiednio: dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy 2 088,77 złotych, a dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej 2 332,57 złotych. Jak mówił jednak w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, „to, że kwota bazowa wzrośnie o 20-proc. nie oznacza, że każdy funkcjonariusz otrzyma 1360 złotych brutto więcej. I na pewno nie będzie to 20-proc. całości uposażenia. Odnosząc to do całości policyjnego wynagrodzenia, tak naprawdę mówimy o maksymalnie 14 proc. podwyżki.”

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.p

Foto: Kancelaria Senatu/Marta Marchlewska-Wilczak

Komunikat MSWiA: podwyżka o 1359 zł w Policji i Straży Granicznej, 1340 zł w Państwowej Straży Pożarnej, 1575 zł w Służbie Ochrony Państwa

MSWiA w krótkim komunikacie poinformowało, o ile w 2024 r. wzrosną pensje w policji, straży granicznej, państwowej straży pożarnej i SOP. Dane są dla przeciętnych uposażeń. MSWiA przypomina, że zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2024 r. – mundurowi dostaną wyrównania (przy okazji wypłaty prawdopodobnie za marzec 2024 r.). 

Czytaj więcej, źródło: www.infor.pl/prawo/zarobki

Foto: Pixabay

Gen. bryg. SG Robert Bagan nowym komendantem głównym Straży Granicznej

Po ponad sześciu latach ze stanowiskiem komendanta głównego Straży Granicznej żegna się gen. dyw. SG Tomasz Praga. Był on najdłużej urzędującym szefem w formacji. Jego miejsce zajął dotychczasowy komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Bagan.

W piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o zmianach w kierownictwie Straży Granicznej. Szef resortu Marcin Kierwiński wręczył powołanie na stanowisko komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Robertowi Baganowi, który do tej pory był komendantem Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Generał Robert Bagan w fotelu szefa SG zastąpił generała dywizji SG Tomasza Pragę, który stanowisko to piastował od 23 stycznia 2018 roku. Generał Praga przejął je po gen. bryg. SG Marku Łapińskim, który odszedł z formacji do Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie objął stanowisko podsekretarza stanu.

/…/

Robert Bagan od ponad 30 lat związany z mundurem. W latach 1990 – 1999 był policjantem, a służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1999 roku, najpierw w Biurze Dochodzeniowo-Śledczym, a następnie w zarządzie Operacyjno-Śledczym Komendy Głównej Straży Granicznej na stanowisku zastępcy naczelnika wydziału. W latach 2001 – 2002 został delegowany do pełnienia służby w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przy Ambasadzie RP w New Delhi w Indiach. Z chwilą utworzenia w 2004 roku Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej został skierowany do pełnienia służby na stanowisku naczelnika m.in. Wydziału Operacyjno-Śledczego i Wydziału Do Spraw Cudzoziemców. W marcu 2011 roku został mianowany na stanowisko zastępcy dyrektora Zarządu Do Spraw Cudzoziemców Komendy Głównej Straży Granicznej. Tę funkcję pełnił do czasu powołania na stanowisko komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, czyli do września 2019 roku.

ZO NSZZ FSG przy NwOSG serdecznie gratuluje i życzy powodzenia Panu Generałowi, oraz dziękuje z wieloletnią owocną współpracę.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA

Budżet uchwalony. Podwyżki z wyrównaniem, ale bez “mechanizmu kompensującego”

Sejm, większością głosów rządzącej koalicji, uchwalił budżet na 2024 rok. Oznacza to, że zapowiadane podwyżki dla mundurowych zbliżają się wielkimi krokami. Waloryzacja uposażeń różnić się będzie jednak od tego, jak wyglądała w roku poprzednim. Mundurowi wyższe uposażenie otrzymają z wyrównaniem od stycznia, ale nie zostanie zastosowany „mechanizmu kompensujący”, jaki funkcjonował w zeszłym roku.

Uchwalenie przez Sejm budżetu na 2024 rok, to kolejny niezbędny krok, by uposażenia mundurowych mogły wzrosnąć. A mowa o podwyżce w wysokości 20-proc. O tyle – co zapisano w ustawie budżetowej – wzrosną w tym roku kwoty bazowe. Jeśli Senat przyjmie dokument, co biorąc pod uwagę parlamentarną arytmetykę jest raczej pewne, a prezydent złoży pod nim swój podpis, wartości te – od stycznia – wynosić będą odpowiednio: dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy 2 088,77 złotych, a dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej 2 332,57 złotych.

Podwyżki, w tym roku – o co zabiegali zresztą sami mundurowi – formalnie obowiązywać mają od stycznia a nie od marca. Oznacza to, że rząd nie zdecydował się na powielenie mechanizmu – jak nazywało go poprzednie kierownictwo MSWiA – „likwidacji podwójnej zachęty do przechodzenia na emeryturę”. Jest to o tyle ciekawe, że w pierwszym projekcie ustawy okołobudżetowej przejętym przez rząd Donalda Tuska, zapisy przesuwające waloryzację na marzec funkcjonowały. Ustawę tę zawetował jednak prezydent (powodem weta nie były te przepisy) i chwilę później złożył w Sejmie swój projekt dokumentu, w który także zakładał waloryzację od marca. Rząd postanowił jednak raz jeszcze przygotować ustawę szczególnych rozwiązań służących realizacji ustawy budżetowej na 2024 rok. W jego nowej wersji próżno szukać przepisów regulujących termin wypłaty podwyżek dla żołnierzy i funkcjonariuszy, co oznacza wprost, że te obowiązywać będą z mocą od 1 stycznia 2024 roku.

Nie do końca jasne jest z czego wynika ta legislacyjna wolta zaserwowana mundurowym przez rząd, jednak nie da się ukryć, że takie postawienie sprawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowiska. Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWIA – odpowiedzialny m.in. z kwestie budżetowe – Wiesław Szczepański, „podwyżki powinny wejść w życie od pierwszego marca, ale funkcjonariusze dostaną wyrównanie za styczeń i luty”.

W rozmowie z InfoSecurity24.pl Szczepański odniósł się też do tego, czy resort nie obawia się, że brak przesunięcia waloryzacji na marzec może skłonić większą liczbę funkcjonariuszy do odejścia z formacji np. w lutym. „Zdajemy sobie sprawę, że może tak nastąpić, ale namawiamy funkcjonariuszy do tego, żeby pozostali w służbie. Mamy nadzieję, że poprawi się system szkolenia, że nastąpi odpolitycznienie i że część funkcjonariuszy, którzy odeszli z uwagi na to, że nie zgadzali się z takim a nie innym prowadzeniem Policji, wróci do służby” – zaznaczył wiceminister.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Internet

Karta Mundurowa – musisz ją mieć!!!

Zarząd Oddziałowy Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej przy Nadwiślańskim Oddziale Straży Granicznej (NSZZ FSG przy NwOSG) jest partnerem społecznym Karty Mundurowej.

“Przystąpienie do programu Karty Mundurowej jest dla nas bardzo ważne, bo to nie tylko wsparcie dla tych, którzy codziennie niosą tarczę bezpieczeństwa, lecz także wyraz uznania dla ich poświęcenia i determinacji w budowaniu lepszego jutra. Jako partnerzy tego programu, dajemy im nie tylko wsparcie, lecz również podkreślamy ich nieocenioną rolę w kształtowaniu bezpiecznego świata, dając im niezbędną motywację do kontynuowania swojej bohaterskiej służby. To inwestycja w stabilność społeczeństwa, które kwitnie dzięki ich oddanej pracy.

Dla nas to nie tylko kolejne porozumienie czy umowa. To ważny krok w kierunku uznania naszej służby oraz podkreślenia roli, jaką nasi funkcjonariusze pełną w społeczeństwie. Karta Mundurowa jest dla nas znakiem szacunku, docenienia trudów, codziennych poświęceń oraz lat służby jakie obecni i byli żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych poświęcili dla dobra społeczeństwa.”

– Przewodniczący Zarządu – Robert Lis

Wszystko o Karcie Mundurowej: kartamundurowa.pl