Świadczenie mieszkaniowe kością niezgody? Więziennicy ogłaszają protest

Świadczenie mieszkaniowe w służbach MSWiA ma obowiązywać od 1 lipca. Tego samego domagają się funkcjonariusze Służby Więziennej i jeśli nie dojdzie do podpisania porozumienia w tej sprawie do 5 marca, zapowiadają podjęcie działań, które będą miały „stanowczy i powszechny” charakter.

W czwartek związkowcy z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa i Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” złożyli do szefa resortu sprawiedliwości pismo z żądaniami. Jak czytamy, „pomimo upływu czasu i wcześniejszych wezwań” minister Bondar nie podjął żadnych kroków w sprawie wprowadzenia do SW świadczenia mieszkaniowego na wzór wojska. Taka postawa – jak piszą – jest „absolutnie nieakceptowalna”.

Związkowcy poinformowali też ministra sprawiedliwości o zawiązaniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego „Oczekujemy, że porozumienie zostanie przygotowane i podpisane w nieprzekraczalnym terminie do dnia 05.03.2025 r.” – piszą mundurowi. Jeśli tak się nie stanie w ramach protestu – 20 marca – ma odbyć się manifestacja w Warszawie.

Dodatkowo do czasu osiągnięcia porozumienia, związkowcy zawieszają swój udział w pracach zespołu powołanego przez ministra sprawiedliwości, który miał zająć się m.in. poprawą warunków pełnienia służby. „Działania protestacyjne będą miały charakter stanowczy i powszechny, jeśli nasze żądania nie zostaną spełnione” – alarmują w piśmie do ministra Bodnara mundurowi.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: infosecurity24.pl

Ustalenia w sprawie dodatku mieszkaniowego na finiszu. Ruszają prace legislacyjne

Jak podaje portal infosecurity24.pl świadczenia mieszkaniowe dla służb podległych MSWiA, są na ostatniej prostej.

W przyszłym tygodniu kieruję wniosek o uruchomienie procedury legislacyjnej dotyczącej świadczenia mieszkaniowego dla funkcjonariuszy – zapowiedział wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek. Jak dodał, na to świadczenie resort będzie chciał przeznaczać rocznie dwa miliardy złotych.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek był we wtorek gościem w Radiu RMF24. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o to, na jakim etapie jest podpisanie porozumienia ze związkami zawodowymi służb mundurowych dotyczącego m.in. prac nad dodatkiem mieszkaniowym dla służb. „Jeżeli chodzi o świadczenia mieszkaniowe to ruszamy z legislacją już w przyszłym tygodniu” – zapowiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

„Porozumienie ze związkami jest szersze niż tylko świadczenie mieszkaniowe. Mamy uzgodnienie w zakresie świadczeń mieszkaniowych, bo chcemy na to świadczenie skierować rocznie dwa miliardy złotych” – zaznaczył Czesław Mroczek. Dodał przy tym, że resort jest „na końcu uzgodnień ze związkami”.

źródło: infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/ustalenia-w-sprawie-dodatku-mieszkaniowego-na-finiszu-ruszaja-prace-legislacyjne

foto MSWiA

Zwrot „za dojazdy” jednak nie zniknie? NSZZP: widmo likwidacji zostało oddalone

Temat dodatku mieszkaniowego, który MSWiA ma zamiar wprowadzić w podległych sobie formacjach, budzi od kilku tygodni wiele emocji. Wszystko z uwagi na oszczędnie podawane przez resort szczegóły nowych rozwiązań oraz toczące się cały czas negocjacje na linii ministerstwo-związkowcy. Nieco więcej kart dotyczących nowej mieszkaniówki odkrył wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański w rozmowie z InfoSecurity24.pl. Jak się jednak okazuje, nie wszystko, co proponuje resort w tej sprawie, spotyka się z aprobatą środowiska.

Nowy dodatek mieszkaniowy ma – jak przekonuje MSWiA – wychodzić naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy, którzy o wprowadzeniu do służb mieszkaniówki na wzór wojska, mówią już od wielu lat. I co do zasady informacje przekazane jakiś czas temu przez premiera i szefa resortu wśród funkcjonariuszy obudziły ostrożny optymizm. Jednak, jak powszechnie wiadomo, diabeł z reguły tkwi w szczegółach, a niektóre z nich nie do końca mundurowym się podobają.

W wywiadzie, jakiego wiceszef resortu udzielił InfoSecurity24.pl, pojawił się jednak wątek, który zaniepokoił mundurowe środowisko. Wiceszef resortu powiedział bowiem, że wprowadzając dodatek, zlikwidowane zostaną „inne formy pomocy około mieszkaniowej” w tym m.in. tak zwane świadczenia z tytułu dojazdów do służby. 

Sprawa ta okazała się na tyle paląca, że stała się jednym z tematów spotkania, jakie w poniedziałek (17 lutego) odbyło się w MSWiA. Związkowcy mieli przekonywać na nim, że pomysł ten „nie przybliżył NSZZ Policjantów do podpisania porozumienia”. Może się jednak okazać, że likwidacja tego świadczenia nie jest jeszcze tematem zamkniętym. Jak mówią bowiem przedstawiciele NSZZP, choć spotkanie z wiceministrem Szczepańskim „nie należało do łatwych”, „widmo likwidacji uprawnienia rekompensującego policjantom koszty dojazdów do służby zostało oddalone”. Na ostateczną decyzję – jak dodano – „trzeba będzie jednak poczekać do czwartku, kiedy to przewodniczący Rafał Jankowski spotka się z ministrem Tomaszem Siemoniakiem”.

źródło: infosecurity24.pl

foto: Policja

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/zwrot-za-dojazdy-jednak-nie-zniknie-nszzp-widmo-likwidacji-zostalo-oddalone

Na co mogą liczyć funkcjonariusze? Wiceminister Szczepański o dodatku mieszkaniowym, podwyżkach i budżecie [WYWIAD]

Fragment artykułu infosecurity24.pl, odnośnie dodatku mieszkaniowego, który funkcjonariusze otrzymają od 1 lipca br. a może jednak później.

„Obecny rząd wspiera zwiększanie wynagrodzeń. Jednocześnie nie ukrywamy, że nie mamy na tę chwilę środków finansowych na podwyżki w takiej wysokości, w jakiej oczekują tego związkowcy” – przekonuje w rozmowie z InfoSecurity24.pl Wiesław Szczepański, sekretarz stanu w MSWiA. Zdradza jednak jak w szczegółach wyglądać będzie nowy dodatek mieszkaniowy, którego wejście będzie – jak mówi – „swego rodzaju przełomem”. Ile pieniędzy MSWiA potrzebuje by móc zaspokoić wszystkie potrzeby nadzorowanych przez siebie formacji? Czy kolejny program modernizacji przyniesie podwyżki uposażeń? Odpowiedzi na te i inne pytania w rozmowie z wiceministrem odpowiadającym w resorcie spraw wewnętrznych i administracji m.in. za kwestie budżetowe.

Dominik Mikołajczyk: Na świadczenie mieszkaniowe resort potrzebuje, jak mówił niedawno wiceminister Czesław Mroczek, dodatkowo ponad miliard złotych. Udało się już znaleźć te pieniądze? Ministerstwo otrzyma dodatkowe środki czy będzie musiało wygospodarować je z własnego budżetu?

Wiesław Szczepański, Sekretarz Stanu w MSWiA: Miliard potrzebujemy w tegorocznym budżecie. Na początku zakładaliśmy, że – patrząc na skutki finansowe – nie będziemy w stanie tego świadczenia wprowadzić od razu. W związku z tym chcieliśmy rozłożyć ten proces na 3 lata. Po rozmowach ze związkami zawodowymi, planowaliśmy skrócić ten termin do 2 lat, ale ostatecznie, analizując nasze środki finansowe, możliwości oszczędności, ale też po rozmowach z premierem, podjęliśmy decyzję, że to świadczenie będzie wprowadzone już w tym roku.

Od 1 lipca.

Dokładnie tak. Bez względu na to, kiedy ustawa będzie uchwalona.

Czyli resort zakłada, że jeśli ustawa zostanie uchwalona później, niż do połowy 2025 roku, wypłata dodatku będzie zawierać wyrównanie.

Jeżeli ustawa zostanie uchwalona np. 1 października, to będziemy wypłacali świadczenie od 1 lipca, czyli za miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Więc związki zawodowe wiedzą, że 1 lipca nastąpi swego rodzaju przełom, bo jest to realny, bezpośredni pieniądz, który trafi do funkcjonariuszy.

Wracając do mojego pytania. Skąd resort weźmie pieniądze, z których sfinansuje ten dodatek?

Generalnie z własnego budżetu. Być może jakieś środki otrzymamy od ministra finansów, ale nie chcę w tej chwili mówić, o jakich pieniądzach rozmawiamy.

Będziemy szukać oszczędności we wszystkich możliwych rzeczach, ale chcę jasno powiedzieć, że nie stanie się to kosztem wynagrodzeń funkcjonariuszy.

źródło:

infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/na-co-moga-liczyc-funkcjonariusze-wiceminister-szczepanski-o-dodatku-mieszkaniowym-podwyzkach-i-budzecie-wywiad

Nowa mieszkaniówka w liczbach. Wiceszef MSWiA podaje stawki

Od 1 lipca w służbach MSWiA pojawi się nowy dodatek mieszkaniowy. O jego wprowadzeniu poinformował premier Donald Tusk i szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Wiadomo, że dodatek wynosić ma od 900 do 1800 złotych, ale szczegółowych wyliczeń podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej nie zaprezentowano. Nieco więcej światła na stawki nowej mieszkaniówki rzuca wypowiedź wiceszefa MSWiA Wiesława Szczepańskiego.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji był we wtorek gościem Programu 1 Polskiego Radia, gdzie został zapytany m.in. o negocjacje jakie MSWiA – w związku z trwającym protestem – prowadzi ze związkowcami. „Kiedy związki zawodowe rozpoczynały protest, mówiły o powiązaniu budżetu służb mundurowych z PKB, o kwestiach związanych z 15-proc. podwyżką – dziś w budżecie mamy tę podwyżkę na poziomie 5 proc. – ale mówiono również o kwestii dodatku mieszkaniowego” – przypomniał Szczepański. Jak dodał, jedną z propozycji jaką na stole położył resort, jest właśnie dodatek mieszkaniowy. „Każdy z funkcjonariuszy służb mundurowych – z wyjątkiem Służby Ochrony Państwa – a więc Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Straży Granicznej, otrzyma ten dodatek w zależności od wielkości miejscowości, w której pełni służbę”.

Co ciekawe, wiceszef MSWiA zdradził, ile wyniosą stawki w niektórych miastach. Jak poinformował Szczepański, „dla Warszawy to jest 1800 złotych, Poznania i Łodzi 1500 złotych, a na przykład dla Gostyni i Puław to około 900 złotych”. „Funkcjonariusze otrzymają go bez względu na to czy mieszkają w mieszkaniu wynajętym czy własnym” – dodał wiceminister. Wyjątek stanowić mają tylko Ci mundurowi, którzy otrzymali mieszkanie służbowe.

źródło: infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/nowa-mieszkaniowka-w-liczbach-wiceszef-mswia-podaje-stawki

Funkcjonariusze dostaną nowy dodatek. Mieszkaniówka wyniesie nawet 1,8 tys. zł

Od pierwszego lipca funkcjonariusze służb podległych MSWiA będą mogli skorzystać z nowego świadczenia. „Dodatek mieszkaniowy dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej będzie zróżnicowany w zależności od miejsca zamieszkania i miejsca służby. Ceny mieszkań są bardzo różne w zależności od aglomeracji, miejsca pobytu, więc ten dodatek będzie wynosił od 900 do 1800 zł” – poinformował premier Donald Tusk. Z kolei szef MSWiA Tomasz Siemoniak ocenił, że dzisiejsze decyzje, zwłaszcza „dotycząca dodatku mieszkaniowego ma charakter historyczny”.

We wtorek w siedzibie Komendy Głównej Policji odbyła się konferencja prasowa premiera Donalda Tuska oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji, koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka. Podczas niej przedstawiono propozycje zmian w systemie świadczeń mieszkaniowych dla funkcjonariuszy.  „Z wielką satysfakcją mogę dzisiaj powiedzieć, że doszliśmy do finalnego rozwiązania, na które tysiące funkcjonariuszy Policji, ale także Straży Granicznej, Straży Pożarnej czekało dłuższego czasu” – podkreślił szef rządu.

„Wszyscy wiemy, że sytuacja w tych służbach wymaga wsparcia ze strony państwa. Mówimy tutaj nie tylko o tak oczywistych kwestiach, jak utrzymanie możliwie wysokiego statusu tej służby” – zaznaczył premier. Dodał przy tym, że to, co jest możliwe w krótkim czasie i co w jego ocenie, w sposób zasadniczy może poprawić sytuację materialną funkcjonariuszy, to „zrównanie statusu, jeśli chodzi o dodatki mieszkaniowe ze statusem żołnierzy Wojska Polskiego”.

Premier oznajmiając wprowadzenie dodatku mieszkaniowego dla funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Straży Pożarnej wskazał, że jego wysokość będzie uzależniona od miejsca zamieszkania i miejsca służby. „Ceny mieszkań są bardzo różne w zależności od aglomeracji, miejsca pobytu, więc ten dodatek będzie zróżnicowany od 900 do 1800 zł. Warto sobie uświadomić, że te maksymalnie 1800 zł nie jest opodatkowane, a więc jest więcej warte niż te regularne składowe wynagrodzenia” – podkreślił Donald Tusk.

Czytaj całość, źródło: infosecurity24.pl

Policyjny protest zostanie zawieszony?

Z informacji, do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, wynika, że NSZZ Policjantów przedstawił ministrowi spraw wewnętrznych i administracji projekt porozumienia, którego podpisanie „daje podstawę do zawieszenia akcji protestacyjnej”. W dokumencie czytamy m.in. o wdrożeniu od 1 lipca 2025 roku świadczenia mieszkaniowego oraz o tym, że kolejna edycja programu modernizacji ma „wzmocnić struktury uposażeń”. Czy szef MSWiA przychyli się do propozycji związkowców? 

Rozmowy na linii związkowcy-MSWiA trwają i jak na razie nie udało się dojść do porozumienia. Może się jednak okazać, że jest ono bliższej, niż się wydaje. Projekt dokumentu, który ma na celu uspokojenie nastrojów wewnątrz podległych resortowi formacji, przedstawiciele ministerstwa już jakiś czas temu przesłali związkowcom, ale ci postanowili – co zresztą zapowiadali – przygotowali własną wersję.

Redakcja InfoSecurity24.pl dotarła do treści dokumentu, jaki MSWiA przesłało związkowcom oraz uwag, jakie NSZZ Policjantów przekazało do resortu. 

Związkowcy oczekują, że minister do 14 lutego 2025 r., opracuje i przedstawi stronie społecznej „projekt ustawy wprowadzający dla funkcjonariuszy świadczenie mieszkaniowe, na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP. Przepisy w tym zakresie zostaną wdrożone od dnia 1 lipca 2025 r.”. W pierwszej wersji porozumienia, autorstwa MSWiA, mowa jest o tym, że regulacje „zostaną wdrożone w 2025 r. niezwłocznie po zakończeniu procesu legislacyjnego i opublikowaniu ustawy”.

NSZZ Policjantów chce też, by do końca lutego szef resortu przygotował i przesłał stronie społecznej projekt przepisów „w sprawie Karty Rodziny Mundurowej (wspólny z Ministerstwem Obrony Narodowej), wprowadzający uprawnienia polegające na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych i ich rodzin”. Jak czytamy, ”przepisy w tym zakresie zostaną wdrożone od 1 lipca 2025 r.” MSWiA – podobnie jak w przypadku świadczenia mieszkaniowego – zakładało, że nowe regulacje będą implementowane „w 2025 r. niezwłocznie po zakończeniu procesu legislacyjnego i opublikowaniu ustawy”.

W projekcie porozumienia mowa też o nowej ustawie modernizacyjnej na lata 2026-2029. Związkowcy zakładają, że projekt gotowy będzie do 31 marca 2025 roku i do tej daty przekazany zostanie stronie społecznej. Co jednak istotne, NSZZP chce też, by w dokumencie zapisano, że celem tworzonej ustawy „będzie zapewnienie środków na modernizację formacji mundurowych w zakresie wyposażenia technicznego oraz wzmocnienia potencjału ludzkiego, w szczególności na inwestycje budowlane i remonty, zakup sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz wzmocnienie struktury uposażeń”. W pierwotnej wersji projektu porozumienia, jaką przygotować miał resort, brak jest wprost odniesienia do uposażeń, mowa za to o „zapewnieniu modernizacji formacji (…) w zakresie potencjału ludzkiego” oraz o „wzmocnieniu kapitału ludzkiego”. Nowy program modernizacji ma zostać wdrożony od 1 stycznia 2026 roku.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: NSZZP

MSWiA potrzebuje miliard złotych na świadczenia mieszkaniowe. Będzie zgoda rządu?

Koszt samych świadczeń mieszkaniowych (dla mundurowych podległych MSWiA), to zwiększenie wydatków ministerstwa o ponad 1 miliard złotych. To bardzo duże pieniądze – ocenił wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek. Jak dodał, jeżeli będzie zgoda rządu, to w ciągu kilku tygodni resort rozpocznie procedurę legislacyjną w tej sprawie.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek w rozmowie z Polską Agencją Prasową został m.in. zapytany o to, kiedy funkcjonariusze służb podległych resortowi otrzymają konkretne akty prawne dotyczące poprawy warunków pełnienia służby. „Warto zauważyć, że w ubiegłym roku chęć przystąpienia do Policji wyraziło 22 tys. osób, a rok wcześniej 16 tys. Mamy zatem do czynienia z olbrzymim wzrostem zainteresowania służbą, co wynika z poprawy warunków służby, czyli z wyprowadzenia polityki z tej formacji, 20-proc. podwyżki, zrównania uposażenia policjanta na najniższym stanowisku z uposażeniem szeregowego żołnierza” – podkreślił Mroczek.

„Chcemy także zrobić kolejne bardzo ważne kroki, na które środowisko funkcjonariuszy czeka od wielu, wielu lat. Chodzi przede wszystkim o świadczenia mieszkaniowe i zrównanie ich ze świadczeniami żołnierzy zawodowych. Chcemy również uruchomić kolejną edycję programu modernizacji służb mundurowych na lata 2026-2029, z którego finansowane są w szczególności inwestycje. Ponadto chcemy wspólnie z MON wprowadzić kartę rodzin mundurowych z szeregiem uprawnień dla funkcjonariuszy i ich rodzin, w tym ułatwienia w korzystaniu z podmiotów leczniczych podlegających MSWiA. I wreszcie czwarty element to przebudowa systemu uposażeń tak, aby motywował do rozwoju w służbie” – powiedział wiceszef MSWiA.

Zaznaczył, że w przypadku pierwszych trzech elementów resort opracował już projekty ustaw, ale w ich sprawie musi zapaść decyzja rządu i premiera. „Koszt samych świadczeń mieszkaniowych, to zwiększenie wydatków ministerstwa o ponad 1 mld zł. To bardzo duże pieniądze. Jeżeli będzie zgoda rządu, to w perspektywie kilku tygodni rozpoczniemy procedurę legislacyjną w tej sprawie” – przekazał.

źródło: infosecurity24.pl

Czytaj cały artykuł: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/mswia-potrzebuje-miliard-zlotych-na-swiadczenia-mieszkaniowe-bedzie-zgoda-rzadu

Foto: PSP/SG/Policja