Dyskusje o tym, jak powinny wyglądać w Polsce przepisy dotyczące dostępu do broni toczą się od lat. Pomysłów na to, jak należałoby zmienić obowiązujące regulacje było kilka i zgłaszała je zarówno rządząca większość jak i opozycja. Choć ostatecznie żaden z projektów nie nabrał legislacyjnego rozpędu, to od jutra obowiązywać zaczną nowe zasady i – co ciekawe – dotyczą one mundurowych, którym dostęp do broni ułatwiono.
Zmiany w przepisach do porządku prawnego wprowadzono bez rozgłosu. Nowe regulacje zapisano bowiem w szerszym akcie prawnym, który w procesie legislacyjnym funkcjonował pod nazwą ustawy “o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych”. Dokument jeszcze wiosną przyjął parlament oraz znalazł się pod nim prezydencki podpis. Zgodnie z tym co zapisano w przepisach, nowe zasady dotyczące dostępu do broni miały wejść w życie po 3 miesiącach od daty ogłoszenia, a więc dokładnie jutro, bowiem dokument w Dzienniku Ustaw opublikowano 27 kwietnia .
Z punktu widzenia funkcjonariuszy, a przynajmniej tych którzy pozwolenie na broń do celów ochrony osobistej chcieliby otrzymać, zmieni się sporo. Ustawodawca określił bowiem katalog mundurowych, dla których będzie to po prostu łatwiejsze. Są to funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, innej państwowej formacji uzbrojonej oraz żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Istnieje jednak zastrzeżenie. By móc skorzystać z nowych regulacji, będą oni musieli mieć przydzieloną broń służbową, a w przypadku osób pełniących terytorialną służbę wojskową, będzie ona musiała trwać co najmniej dwa lata. Pełnioną służbę uznano za “ważną przyczynę posiadania broni”. Do wczoraj, chęć posiadania pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej umotywować można było jedynie “stałym, realnym i ponadprzeciętnym zagrożeniem życia, zdrowia lub mienia”, od jutra także “chęcią wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej zadeklarowaną przez funkcjonariusza”.
Czym uzasadniano wprowadzenie ułatwień? W projekcie mogliśmy przeczytać o “potrzebie wzmocnienia potencjału obronnego Polski” oraz o tym, że “celem projektowanych zmian jest racjonalizacja przepisów dotyczących dostępu do broni palnej”, co “jest szczególnie istotne w kontekście wojny w Ukrainie”. Ma to stosunkowo szybko i bez dodatkowych kosztów dla państwa wzmocnić potencjał obronny i zwiększyć poczucie “osobistego bezpieczeństwa wśród obywateli, gdyż wzmocni ochronę zdrowia, życia, a także miru domowego”.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: T. Śpiewak – NwOSG