Służby mundurowe czeka “dynamiczna” jesień? MSWiA ma położyć “karty na stół” w sprawie modernizacj

“(…) obawiamy się tego, że jeżeli nadal będziemy funkcjonować w rzeczywistości niedopowiedzeń, jeśli MSWiA nie położy kart na stół, to jesień może być w służbach mundurowych bardzo <<dynamiczna>>” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służba Mundurowych. Pytany o to czy grozi nam kolejny mundurowy protest dodaje, że jeśli MSWiA nie podejmie “rzeczywistego dialogu”, “(…) taka sytuacja może mieć miejsce”. 

Dominik Mikołajczyk: Kilka miesięcy temu FZZ SM wnioskowała do szefa MSWiA o pilne spotkanie w sprawie ustawy modernizacyjnej? Doszło ono do skutku?

Krzysztof Oleksak, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służba Mundurowych: Jesteśmy zaniepokojeni, gdyż do chwili obecnej nie ma żadnej reakcji ze strony ministra, więc ta sytuacja nas dziwi. Zakładaliśmy – i z resztą tak wydawało nam się po ostatnim spotkaniu z ministrem Maciejem Wąsikiem – że niebawem dojdzie do konkretnych rozmów o nowym programie wieloletnim dedykowanym służbom mundurowym. To nasze wystąpienie podyktowane było też pewnego rodzaju troską o sytuację, która może zaistnieć, jeśli tego programu by nie było lub nie wychodziłby on naprzeciw oczekiwaniom mundurowego środowiska.

Przedstawiciele MSWiA zapewniają, że prace nad ustawą są już ukończeniu. Wciąż jednak nie znamy założeń projektu. Z czego wynika ta zwłoka? Sądzi Pan, że wciąż ważą się losy tego, jaki kształt przybierze projekt?

Tu jest całe clou problemu. Odnoszę wrażenie, że w MSWiA powielany jest pewien błąd z 2018 roku. Sądziliśmy, że to kierownictwo go nie popełni. Natomiast ta sytuacja, z którą w tej chwil imamy do czynienia de facto przypomina nam to, co działo się w 2018 roku. A wszyscy pamiętamy do czego to doprowadziło.

Tak naprawdę nie wiemy z czego wynika ta zwłoka. Z wypowiedzi ministra, choćby tych ze Święta Policji wynika, że ten program ma zostać uruchomiony. Z wcześniejszych informacji, jakie pojawiały się w przestrzeni publicznej, można było wywnioskować, że projekt jest już wręcz na ukończeniu, że jest gotowy do wdrażania, czyli MSWiA ma jakiś pomysł na to, jak ten program ma wyglądać. Nie rozumiem, dlaczego z Federacją się o tym zwyczajnie nie rozmawia – zarówno o tych silnych stronach, jak i o problemach. Jeśli takie się pojawiają, to chcielibyśmy wiedzieć w jakim miejscu jesteśmy tak, żebyśmy mogli te informacje przekazywać funkcjonariuszom, środowisku.

“My chcemy jak najwięcej, minister finansów oczywiście ma swoje stanowisko” – mówił niedawno, podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Gdzie leży problem? Na co Pana zdaniem nie chce zgodzić się szef resortu finansów?  

Jeśli są jakieś problemy na linii MSWiA – Ministerstwo Finansów, to jako partnera kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji powinno nas o tym poinformować. My dziś tak naprawdę nic nie wiemy. Możemy opierać się na tym, co padło w przestrzeni publicznej. Oczekujemy poważnego traktowania, bo reprezentujemy środowisko służb mundurowych, dziesiątki tysięcy funkcjonariuszy. Tak jak powiedziałem, to co się dziś dzieje przypomina nam sytuację z 2018 roku, która doprowadziła do takiej, a nie innej reakcji środowiska. I obawiamy się tego, że jeżeli nadal będziemy funkcjonować w rzeczywistości niedopowiedzeń, jeśli MSWiA nie położy kart na stół, to jesień może być w służbach mundurowych bardzo “dynamiczna”.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe-czeka-dynamiczna-jesien-mswia-ma-polozyc-karty-na-stol-w-sprawie-modernizacji?

Foto: Policja

To zasługa NSZZ Policjantów z Rafałem Jankowskim na czele i to są osoby, które głównie przyczyniły się do tych podwyżek – Jarosław Szymczyk dla WIADOMOŚCI TVP

Komendant Główny Policji gościem wczorajszych “Wiadomości” TVP. Polska na trzecim miejscu wśród najbezpieczniejszych krajów UE. Według raportu Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej najbezpieczniejszym krajem we wspólnocie jest Chorwacja. Tuż za nimi plasuje się Litwa, a trzecie miejsce zajmuje Polska. Według Eurostatu w 2019 roku z aktami przemocy, przestępczości i wandalizmu miało do czynienia 4,4 proc Polaków. To dużo mniej niż średnia unijna, która wyniosła 11 proc. mieszkańców. – To ogromny powód do satysfakcji, zwłaszcza w dniu naszego święta, przekazanie takich informacji przez Eurostat i pokazanie, że zaledwie za Chorwacją i Litwą respondenci, nasi mieszkańcy, wskazali swoje miejsce zamieszkania, Polskę jako kraj niezwykle bezpieczny – mówi Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk

– To jest efekt służby polskich policjantów na przestrzeni ostatnich 30 lat od przemian ustrojowych… od przemiany milicji w policję. To pokolenia policjantów, które pracowały nad tym aby ten poziom bezpieczeństwa systematycznie się podnosił. Ale ostatnie lata to jest taka tendencja, która jest bliska mojemu sercu z więc: zbliżenie policji do obywateli, do społeczeństwa…
– dzięki programowi modernizacji możemy inwestować w nowe budynki, remontować te bardzo zniszczone, z całą pewnością ten program modernizacji ma ogromny wpływ na to, że dzisiaj to poczucie bezpieczeństwa jest bardzo wysokie.
– podwyżki dla policjantów były dzięki programowi modernizacji, który wywalczył ówczesny minister Mariusz Błaszczak. Drugi etap podwyżek miał miejsce gdy ministrem był Joachim Brudziński, przypomnę słynne porozumienie ze związkami zawodowymi, i tu ogromna zasługa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów z panem Rafałem Jankowskim na czele i to są osoby, które głównie tutaj przyczyniły się do tych podwyżek. Policjanci na przestrzeni ostatnich 5 lat otrzymali podwyżki około 40 procentowe. Pomimo tego, że jest to znaczący zastrzyk, to ciągle te pensje ludzi, którzy narażają życie pozostawiają sporo do życzenia… Dlatego bardzo liczymy na to i tutaj i widzę determinację mojego przełożonego ministra Kamińskiego w dążeniu do tego aby była kontynuacja tego programu modernizacji, bardzo na to liczymy i bardzo w to wierzymy, bo ten program jest niezwykle potrzebny i w kontekście docenienia tej niezwykle ciężkiej służby policjantów, ale i w rozwoju polskiej policji. A tych obszarów gdzie musimy się rozwijać jest sporo…

Cały wywiad można odsłuchać – tutaj

https://vod.tvp.pl/video/gosc-wiadomosci,24072021-1958,54672604

Źródło: https://nszzp.pl/aktualnosci/komendant-glowny-policji-gosciem-wczorajszych-wiadomosci-tvp/

Foto: NSZZP

Mamy to! 98/98 Senatorów za psimi emeryturami

“Nareszcie po latach zapewniliśmy psom służbowym 🐕 oraz koniom po zakończeniu służby 🐴 emeryturę na pokrycie kosztów leczenia. To ogromna satysfakcja @PolskiSenathttps://t.co/4E2M1RnINa“- poinformowała na Twitterze Gabriela Morawska-Stanecka Wicemarszałek Senatu.

98/98 Senatorów było za przyjęciem ustawy, która zapewni psom i koniom służącym w służbach mundurowych godne życie po zakończeniu służby.

Nasza pięcioletnia batalia dobiega końca. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP i mundurowe psy i konie mogą spać spokojnie.

Fot. Gabriela Morawska-Stanecka/Zakątek Weteranów
                                                                                                        ***
Senat wprowadził w piątek do ustawy regulującej status zwierząt w służbach poprawki legislacyjne. Ustawę z poprawkami poparli wszyscy głosujący senatorowie. Regulacja zapewni psom i koniom służbowym m.in. dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo. Teraz wróci do Sejmu.

Do nowelizacji ustawy o Policji i niektórych innych ustaw, która reguluje status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, Służbie Więziennej, Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej, Senat wprowadził w piątek piętnaście poprawek o charakterze legislacyjnym. Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 99 senatorów, jeden z senatorów nie głosował.

Przygotowana w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji ustawa została uchwalona przez Sejm 24 czerwca. Wiceszef MSWiA Błażej Poboży podczas środowego wystąpienia w Senacie podkreślał, że na każdym etapie prac legislacyjnych dyskusja nad projektem tej ustawy odbyła się ponad podziałami politycznymi. Jak wskazywał, zwierzęta pełnią istotną rolę w służbach, ponieważ mimo rozwoju techniki nadal są potrzebne przy m.in. poszukiwaniu osób.

Poboży zwracał także uwagę, że “dotychczasowe regulacje dotyczące sytuacji zwierząt w formacjach mundurowych w ocenie kierownictwa MSWiA były i są niewystarczające”. “Dlatego zdecydowaliśmy o rozpoczęciu prac nad kompleksowym uregulowaniem statusu zwierząt wykorzystywanych w tych służbach” – powiedział. W jego ocenie przygotowana ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, w tym funkcjonariuszy i żołnierzy. Zmiany nie obejmą jednak psów Krajowej Administracji Skarbowej czy straży miejskich i gminnych. W przypadku tej pierwszej, jak tłumaczył jeszcze podczas dyskusji w Sejmie Poboży, sprawa uregulowana została odpowiednim rozporządzeniem i, jak podkreślił, zgodnie z wolą resortu rozwiązanie to zostało utrzymane. Dodał również, że finansowanie ustawy będzie w ramach limitów w poszczególnych formacjach.

Czas na aktualizację

Nowelizacja zakłada m.in., że zwierzę po wycofaniu ze służby pozostanie na stanie formacji, a pierwszeństwo do przejęcia nad nim opieki będzie miał jego dotychczasowy opiekun. W sytuacji, gdy nikt nie wyrazi woli zaopiekowania się zwierzęciem “na emeryturze”, opieka nad nim sprawowana będzie w ramach jednostki danej formacji. Będzie mogło też być przekazane pod opiekę właściwej organizacji społecznej.

Zgodnie z ustawą opiekun zwierzęcia – używanego do celów służbowych, jak również wycofanego ze służby – będzie otrzymywał wyżywienie w naturze albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia. Będzie on wypłacany co miesiąc z góry. Takie świadczenie otrzymywać będzie też organizacja społeczna, której powierzono zwierzę wycofane ze służby. Ponadto opiekunom zostaną zapewnione środki na zabiegi profilaktyczne i leczenie zwierząt.

Konsultacje w Sejmie dotyczące mobbingu

Mobbing w służbach mundurowych to trudny problem dotyczący wszystkich jej rodzajów – policji, wojska, straży granicznej, służby więziennej i innych – Monika Rosa

W dniu 20 lipca br. przedstawiciel ZO NSZZ FSG kol. Katarzyna Nowosielska  uczestniczyła w konsultacjach dotyczących uregulowań prawnych związanych ze zmianami w Ustawie o Policji w kontekście procedur i zachowań mobbingowych, chodzi o wpisanie definicji mobbingu do Ustawy o Policji.

Konsultacjom przewodniczył Poseł na Sejm RP Tomasz SZYMAŃSKI Wiceprzewodniczący Komisji Sejmowej Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Posłanki Joanna FRYDRYCH i Monika ROSA.

Podczas spotkania analizowano poszczególne artykuły zmian w ustawie o Policji dotyczące mobbingu, właściwego określenia definicji i sankcji karnych dotyczących mobbera.
Konsultacje w Sejmie dotyczyły zmian w Ustawie o Policji ale jak nas zapewniono posłowie chcą by  docelowo procedury przeciwdziałania mobbingowi  były wprowadzone we wszystkich służbach mundurowych.

We wczorajszych konsultacjach uczestniczyli przedstawiciele policji, straży granicznej a także Fundacja #Say Stop, która podejmuje skuteczne działania dotyczące  mobbingu w służbach mundurowych.
W konsultacjach udział wzięły posłanki z Koalicji Obywatelskiej Poseł Barbara NOWACKA i Poseł Katarzyna LUBNAUER, a także Poseł Benedykt ZIENTARSKI oraz Poseł Rajmund MILLER z Nysy, który wykazał ogromne wsparcie funkcjonariuszom policji w ich osobistych tragediach.

Po konsultacjach odbył się briefing prasowy z udziałem dziennikarzy stacji telewizyjnych radiowych.

Następne konsultacje w Sejmie Wiceprzewodniczący zapowiedział na początku sierpnia br.

Czekamy na szybki proces legislacyjny Ustawy ponieważ zmiany są potrzebne i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania służb mundurowych.

Info i foto: Katarzyna Nowosielska, Fundacja #Say Stop

Senacka komisja na “tak”. Status zwierząt w służbie blisko ważnej zmiany. Projekt poparły wszystkie siły polityczne!

Senacka komisja opowiedziała się we wtorek za wprowadzeniem do ustawy regulującej status zwierząt w służbach poprawek legislacyjnych. Przygotowana w MSWiA regulacja zapewni psom i koniom służbowym m.in. dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo.

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała we wtorek nowelizację ustawy o Policji i niektórych innych ustaw, która reguluje status zwierząt w służbach mundurowych podległych MSWiA, w Służbie Więziennej, w Siłach Zbrojnych RP i w Straży Marszałkowskiej. Senatorowie opowiedzieli się za wprowadzeniem do niej siedmiu poprawek o charakterze legislacyjnym.

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży, przedstawiając przepisy ustawy na posiedzeniu komisji, zwracał uwagę, że dyskusja nad jej projektem zarówno na etapie prac sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, jak i na posiedzeniach plenarnych odbywała się ponad politycznymi podziałami. “Projekt ten został poparty przez wszystkie siły polityczne, co w mojej ocenie jest przejawem naszej wspólnej troski o los zwierząt, o zmianę sytuacji zwierząt w służbach mundurowych” – podkreślił. “Mam głęboką nadzieję, że również w drugiej izbie, również w tym gronie, zostanie ta ustawa przyjęta przy pełnym poparciu, ponad podziałami politycznymi, tak jak stało się w Sejmie. Myślę, że każdy z nas podpisałby się pod takim zdaniem, że <<miarą naszego człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt>>” – powiedział senatorom Poboży.

Sejm przepisy uchwalił 24 czerwca. Ustawa reguluje sytuację zwierząt od momentu ich doboru, poprzez czas realizacji zadań w poszczególnych formacjach i po wycofaniu ze służby. Początkowo obejmowała zwierzęta w służbach mundurowych podległych MSWiA, a na kolejnych etapach procesu legislacyjnego wprowadzono do niej zapisy dotyczące zwierząt w Służbie Więziennej i Siłach Zbrojnych (na wniosek MS i MON), a następnie, za sprawą poselskich poprawek, psów Straży Marszałkowskiej.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja zakłada m.in., że zwierzę po wycofaniu ze służby pozostanie na stanie formacji, a pierwszeństwo do przejęcia nad nim opieki będzie miał jego dotychczasowy opiekun. W sytuacji, gdy nikt nie wyrazi woli zaopiekowania się zwierzęciem “na emeryturze”, opieka nad nim sprawowana będzie w ramach jednostki danej formacji. Będzie mogło też być przekazane pod opiekę właściwej organizacji społecznej. Zgodnie z ustawą opiekun zwierzęcia – używanego do celów służbowych, jak również wycofanego ze służby – będzie otrzymywał wyżywienie w naturze albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia. Będzie on wypłacany co miesiąc z góry. Takie świadczenie otrzymywać będzie też organizacja społeczna, której powierzono zwierzę wycofane ze służby. Ponadto opiekunom zostaną zapewnione środki na zabiegi profilaktyczne i leczenie zwierząt. Regulacja doprecyzowuje też m.in. to, kiedy zwierzęta są wycofywane ze służby. Wśród nich są przypadki obligatoryjne – m.in. stan zdrowia, trwała utrata sprawności użytkowej zwierzęcia, brak postępu w szkoleniu – a także fakultatywne, czyli ukończenie 9. roku życia przez psa i 15. roku życia przez konia, przy czym w przypadku koni z Sił Zbrojnych wiek określony został na 18 lat.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/senacka-komisja-na-tak-status-zwierzat-w-sluzbie-blisko-waznej-zmiany?

Foto: Zakątek Weteranów

Będzie kolejny program modernizacji służb mundurowych – TVP3

Będzie kolejny, nowy program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – potwierdził na sejmowej komisji wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Poinformował też, że na program w latach 2017-2020 wydano 9 mld 143 mln zł i tym samym wykonano 99,3 proc. planu.

Na sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpatrywano dwie informacje MSWiA o realizacji „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020” – zarówno w całości, jak i za 2020 rok.

Czytaj więcej, źródło: https://regiony.tvp.pl/54947725/bedzie-kolejny-program-modernizacji-sluzb-mundurowych?

Foto: Policja

Projekt zmian w art. 15a doczekał się publikacji

Na ten moment funkcjonariusze czekali bardzo długo. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, czyli plan modyfikacji w art. 15a. Problem w tym, że propozycja nie do końca spełnia oczekiwań mundurowych, którzy liczą na to, że do wprowadzenia korekt w przygotowanym przez MSWiA dokumencie uda im się przekonać posłów i senatorów już na etapie prac parlamentarnych.

Jak podkreślał jeszcze w maju, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, projekt zmian w art. 15a powstał na prośbę związków zawodowych, które dążyły do rozwiązania emerytalnego problemu służb i uregulowania kwestii zaliczania do emerytury lat pracy “z cywila”. Związkowcy oczekiwali jednak, że przepis ten, czyli art. 15a, zostanie wykreślony. Tak się jednak nie stało, a wiceminister podkreślał, że propozycja MSWiA jest racjonalna i, co ważne, mieścić się ma w ramach budżetu, jakim dysponuje resort.

Wyboista droga

O zmiany w mundurowej ustawie emerytalnej, które uregulowałyby kwestie zaliczania do emerytury lat pracy “z cywila” zabiegają od lat przedstawiciele niemal wszystkich mundurowych środowisk. Chodzi o zasady doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Związkowcy chcą, aby dla funkcjonariuszy przyjętych w tym okresie zasady były takie same, jak dla funkcjonariuszy przyjętych przed 1 stycznia 1999 roku.

Na projekt mundurowi czekali aż do końca września 2020 roku i jak się szybko okazało przedstawione przez MSWiA propozycje nie do końca spełniły oczekiwania środowiska. Jeszcze na etapie konsultacji wewnątrzresortowych szereg uwag zgłosili związkowcy reprezentujący formacje podległe MSWiA, a wtórowali im m.in. funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy zabiegają – z poparciem nadzorującego SW wiceministra sprawiedliwości – wnioskując o to, by projekt dotyczył także ich formacji. Zastrzeżenia, jakie zgłaszali, jeśli miałby zostać zaakceptowane, wpłynęłyby jednak na dość znaczącą zmianę pierwotnych założeń poczynionych przez MSWiA.

Ostatecznie, resort zdecydował się wprowadzenie poprawki, zgodnie z którą grupa funkcjonariuszy – w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę – będzie miała do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest doliczenie przez tych funkcjonariuszy do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Drugą możliwością jest niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS – za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat. Jak okazało się w czerwcu, to jedyny element, który mundurowym w dokumencie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji się podoba. Wiadomo również, że na etapie uzgodnień resortowych rozwiązaniami objęci zostaną również mundurowi ze Służby Więziennej.

projekt-zmian-w-art-15a-doczekal-sie-publikacji_InfoSecurity24

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/projekt-zmian-w-art-15a-doczekal-sie-publikacji

Foto: A. Ostrowski

Emerytury dla mundurowych zwierząt już w Senacie

Ustawa wprowadzająca m.in. emerytury dla zwierząt pełniących służbę w formacjach mundurowych trafiła właśnie do Senatu. Rozwiązania zostały niedawno niemal jednogłośnie przyjęte przez Sejm. Czy jest szansa na to, że sejmowy scenariusz powtórzy się w Senacie?

Dokument został przekazany do Senatu 28 czerwca i tego samego dnia skierowano go do Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Przepisy przyjęte przez Sejm regulują sytuację zwierząt od momentu ich doboru, poprzez czas realizacji zadań w poszczególnych formacjach i po wycofaniu ze służby. Początkowo projekt obejmował zwierzęta w służbach mundurowych podległych MSWiA, jednak podczas kolejnych legislacyjnych etapów wprowadzono do niej regulacje dotyczące zwierząt w Służbie Więziennej i siłach zbrojnych (na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwie Obrony Narodowej), a następnie, za sprawą poselskich poprawek, psów Straży Marszałkowskiej.

Ustawa, którą teraz zajmą się senatorowie, zakłada m.in., że zwierzę po wycofaniu ze służby pozostanie “na stanie” formacji, a pierwszeństwo do przejęcia nad nim opieki będzie miał jego dotychczasowy opiekun. W sytuacji, gdy nikt nie wyrazi woli zaopiekowania się zwierzęciem “na emeryturze”, opieka nad nim sprawowana będzie w ramach jednostki danej formacji. Będzie mogło też być przekazane pod opiekę właściwej organizacji społecznej.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/emerytury-dla-mundurowych-zwierzat-juz-w-senacie?

Foto: ZO NSZZ FSG przy NwOSG

Żołnierze zwolnieni z egzaminu z WF. Decyzja MON. Czekamy na MSWiA

Zgodnie z najnowszą decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 2021 roku, żołnierze z powodu występującej pandemii koronawirusa zostają zwolnieni z egzaminu z WF-u. Obostrzenia wprowadzone przez Rząd RP mogłyby stanąć na przeszkodzie w przygotowywaniu się do egzaminów.

W związku w występującą pandemią koronawirusa Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję o zaprzestaniu przeprowadzania egzaminów z wychowania fizycznego żołnierzom zawodowym w roku 2021.

§ 1. 1. W związku z ograniczeniami, nakazami i zakazami wynikającymi z wystąpienia stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, zwalniam z przyczyn zdrowotnych ze sprawdzianu sprawności fizycznej w 2021 r. żołnierzy zawodowych.

§ 1. 2. Zwolnieniem ze sprawdzianu sprawności fizycznej w 2021 r. obejmuje się wszystkich żołnierzy zawodowych, którzy podlegają sprawdzianowi sprawności fizycznej.

Decyzja nr 90/MON Ministra Obrony Narodowej, paragraf 1, punkty 1-2

Decyzja została również opublikowaw Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej. Weszła ona z dniem jej ogłoszenia tj. 5 lipca.

Foto: MON-5 pa

Będzie finansowa rekompensata za niższe stanowiska w SW

Zastępcy dowódców zmian w oddziałach zewnętrznych pełniących funkcję aresztów śledczych otrzymają, w ramach rekompensaty, wyższe dodatki służbowe – wynika z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl. Taką decyzję, na wniosek więziennej „Solidarności”, podjął szef formacji, gen. Jacek Kitliński.

„W nawiązaniu do pisma nr KS.32.2021.AK z dnia 1 czerwca 2021 roku, w którym zwróciliście się Państwo z wnioskiem w zakresie podwyższenia dodatków służbowych funkcjonariuszom pełniącym służbę na stanowisku zastępcy dowódcy zmiany w oddziałach zewnętrznych pełniących funkcję aresztów śledczych, informuję, że przedmiotowy wniosek popieram” – czytamy w piśmie jakie szef Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński skierował do szefa przewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”. To odpowiedź, na złożony niedawno przez związkowców wniosek, w którym postulowali wprowadzenie rekompensat dla zastępców dowódców zmian pełniących służbę w oddziałach zewnętrznych. Jak się okazuje, kierownictwo SW przychyliło się do pomysłu związkowców.

Mając na uwadze charakter wykonywanych obowiązków służbowych przez zastępców dowódców zmian w oddziałach zewnętrznych pełniących funkcję aresztów śledczych, polegającymi m.in. na realizowaniu przyjęć osób do odbycia kary, osób tymczasowo aresztowanych czy ukaranych, dokonywaniu zwolnień czy też organizowaniu konwojów do placówek medycznych, które to działania są wykonywane po godzinach pracy administracji, podzielam Państwa stanowisko w przedmiotowej sprawie.

fragment pisma gen. Jacka Kitlińskiego do przewodniczącego Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” Andrzeja Kołodziejskiego
Foto: SW