Ulga dla klasy średniej nie dla wszystkich mundurowych. Woś: nie spełnia swojego zasadniczego celu

Z informacji jakie przekazało niedawno MSWiA wynika, że w resorcie trwają prace nad przygotowaniem rozwiązań dzięki którym mundurowe uposażenia – przynajmniej te do 12 800 złotych brutto miesięcznie – nie padną “ofiarą” rozwiązań podatkowych wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. Niewiele wiadomo jakie trwałe korekty resort spraw wewnętrznych i administracji ma zamiar zaproponować, ale dość konkretny pomysł jak sprawę rozwiązać ma wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Woś. Wyjaśnia to w piśmie do ministra finansów, które otrzymali też m.in. szef i wiceszef MSWiA. Czy jego pomysły zostaną wcielone w życie?

Jak Polski Ład wpłynie na mundurowe uposażenia? – to dziś jedno z częściej zadawanych pytań w szeregach funkcjonariuszy. Zapewnienia, jakie płyną ze strony rządu, uspokajają nieco nastroje, jednak środowisko oczekuje konkretnych rozwiązań, bo jak wskazują opinie ekspertów, te zaproponowane “na gorąco” odsuwają jedynie problem w czasie. Resort spraw wewnętrznych nie zaprezentował, póki co, swojego pomysłu na to, jak kwestię niższych uposażeń – dla tych mundurowych, których comiesięczne pobory nie przekraczają kwoty 12 800 złotych – miałby wyglądać, ale propozycje rozwiązania zaprezentowało Ministerstwo Sprawiedliwości, a dokładniej rzecz biorąc jego wiceszef, na co dzień nadzorujący Służbę Więzienną, Michał Woś.Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/legislacja/ulga-dla-klasy-sredniej-nie-dla-wszystkich-mundurowych-wos-nie-spelnia-swojego-zasadniczego-celu?

Foto: Policja

Mobbing i dyskryminacja w służbach mundurowych – konferencja Fundacji #SayStop

Konferencja Fundacji #SayStop promująca wydawnictwo “Mobbing i dyskryminacja w służbach mundurowych, jak pomóc sobie i innym krok po kroku” już za nami.

Odbyła się w dniach 26-27 stycznia br. w Białobrzegach nad zalewem Zegrzyńskim.

Były interesujące prelekcje, ciekawe prezentacje oraz gorące dyskusje. Wielu ekspertów miało swoje wystąpienia on-line. Konferencja przyciągnęła wiele zainteresowanych osób na salę oraz przed ekrany komputerów. Ciekawym projektem jest propozycja zmian do ustawy o Policji wprowadzająca pojęcie mobbingu. Uczestnicy wyjechali z niedosytem dyskusji i głowami pełnymi projektów i planów na najbliższy czas.

W konferencji wzięli udział Katarzyna Nowosielska i Robert Lis reprezentując Zarząd Oddziałowy NSZZ FSG przy NwOSG, który był partnerem wydarzenia.

Poradnik w formie elektronicznej już niebawem na naszej stronie oraz fundacji #SayStop, a w wersji papierowej czeka w biurze Zarządu Oddziałowego i w Zarządach Terenowych.

Poniżej lista prelegentów wraz z tematami ich wykładów w kolejności wystąpienia na konferencji.

kmdr Bożena SZUBIŃSKA „Równe traktowanie i integracja kobiet w służbach mundurowych”
Kasia ZBOŚ „Mobbing i dyskryminacja – aspekty prawne”
Katarzyna JĘDARASIAK-ROGÓŻ „Nadużycia okiem terapeuty”
Karolina KĘDZIORA Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego „Wsparcie prawne dla osób doświadczających molestowania seksualnego”
prof. Aleksandra GASZTOLD „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo, czyli nasza wspólna przyszłość”
gen. Jarosław STRÓŻYK „Służba kobiet w SZ USA”
płk Piotr GĄSTAŁ „Korzyści polityki równościowej w wojskach specjalnych”
Bogdan BĄK „Inicjatywa ustawodawcza Fundacji SAYSTOP”
ppłk Andrzej BZYMEK „Wpływ mobbingu na morale w wojsku”
Prowadzący: Paweł RESZKA – Polityka

Foto: RL/#SayStop

Mundurowe podwyżki o krok bliżej

Sejm odrzucił w czwartek senackie poprawki do tegorocznej ustawy budżetowej, kończąc tym samym parlamentarny proces legislacyjny. Teraz, by dokument wszedł w życie, musi się pod nim znaleźć jeszcze prezydencki podpis. To jednak wydaje się formalnością. Uchwalenie budżetu oznacza też, że wykonano kolejny, co więcej jeden z ostatnich, niezbędnych kroków by można było wypłacić funkcjonariuszom obiecane podwyżki. Czy zgodnie z zapowiedziami stanie się to już w lutym?

Sejmowe głosowanie nad senackimi poprawkami nie zakończyło się zaskoczeniem i – zgodnie z rekomendacją Komisji Finansów Publicznych – posłowie odrzucili wszystkie zmiany zgłoszone przez senatorów. I choć nie jest to dobra wiadomość m.in. dla Agencji Wywiadu czy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ( poprawki senackie zakładały bowiem zwiększenie ich budżetów ), to generalnie mundurowi mają powody do zadowolenia. Wszystko dlatego, że wejście w życie ustawy budżetowej na ten rok jest niezbędne, by móc powiększyć mundurowe uposażenia o wynegocjowane jeszcze w ubiegłym roku podwyżki.
Uposażenia funkcjonariuszy mają – zgodnie z podpisanym jeszcze jesienią ubiegłego roku porozumieniem – wzrosnąć średnio o 500 złotych netto na etat. Kwota ta jest składową dwóch elementów: środków przewidzianych w ustawie modernizacyjnej oraz waloryzacji wynikającej z tegorocznego budżetu.Czytaj więcej, żródło: https://infosecurity24.pl/legislacja/mundurowe-podwyzki-o-krok-blizej?

Foto: Sejm RP

Polski Ład nadal uderza w mundurowe kieszenie?

Wyrównania pomniejszonych styczniowych uposażeń, zgodnie z zapowiedziami szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, powinny trafić już do wszystkich funkcjonariuszy, jednak może się okazać, że problem nie został do końca rozwiązany. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Polski Ład nadal uderza bowiem w mundurowe uposażenia. MSWiA zapewnia, że wspólnie z KPRM i resortem finansów pracuje nad wprowadzeniem odpowiednich zmian w przepisach. Pytanie kiedy odpowiednie korekty zostaną wprowadzone do obowiązujących przepisów?

Wypłata styczniowych uposażeń wprowadziła w mundurowym środowisku niemałe zamieszanie. Spora grupa funkcjonariuszy po otrzymaniu pomniejszonych (jak sami mówili o od kilku do nawet kilkuset złotych) pensji, zaczęła poważenie zastanawiać się nad tym, jak Polski Ład wpłynie docelowo na ich zarobki. Przyznać trzeba, że MSWiA “pożar” ugasiło dość szybko – najpierw zapewniając, że żaden funkcjonariuszy zarabiający do 12 800 złotych brutto miesięcznie nie straci na nowych podatkowych rozwiązaniach, a niedługo później oddając funkcjonariuszom pieniądze pobrane w wyniku, jak sami podkreślali, błędu. To jednak, systemowego problemu najwyraźniej nie rozwiązuje.Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/polski-lad-nadal-uderza-w-mundurowe-kieszenie?

Policjanci z Kraśnika kontra złe moce

1. Zarys

Październik 2020. Policjanci pojechali na nocną interwencję. W jej wyniku zatrzymali osobę, która nie chciała podporządkować się ich poleceniom i dopuściła się zniewagi funkcjonariuszy. Czynności zakłócił napastnik, który także znieważał policjantów, a dodatkowo posunął się do agresji fizycznej wobec nich. Ostatecznie został obezwładniony i wraz z pierwszym zatrzymanym trafił na komendę. Kilka miesięcy później zaczął się proces, w którym napastnika reprezentuje adwokat nienawidzący Policji, a wtóruje mu ksiądz spod ciemnej gwiazdy, który rozpętał medialną nagonkę na policjantów. Sprawa ciągnie się do dziś.

2. Interwencja

W nocy z 9 na 10 października 2020 roku policjanci z KPP w Kraśniku, Bartek i Damian, prowadzili patrol. Od dyżurnego otrzymali zgłoszenie, że na stacji sieci Orlen, usytuowanej przy ulicy Urzędowskiej, doszło do bójki licznej grupy osób. Po przybyciu na miejsce nie zastali żadnych walczących. Rozpytanie obsługi stacji nie wykazało, aby na obiekcie działo się coś niepokojącego. W pewnym momencie dostrzegli jakąś aktywność za budynkiem. Była tam grupa około dziesięciu osób raczących się alkoholem. Między innymi z uwagi na obostrzenia pandemiczne, grupę wezwano do oddalenia się z rejonu stacji. Osoby te, pomimo widocznego stanu upojenia, wykazywały postawę współpracującą. Wyjątek stanowił jeden mężczyzna, usposobiony konfrontacyjnie. Miał bardzo wiele do powiedzenia i ubliżał policjantom, którzy podjęli decyzję o zatrzymaniu go. Był to Tomasz K. Gdy funkcjonariusze prowadzili go do pojazdu, na miejscu zdarzenia pojawił się Marcin S., pseudonim Blady – rosły troglodyta, często goszczący w policyjnych aktach.

Marcin S. najpierw zaoferował policjantom 200 złotych za uwolnienie Tomasza K., a potem zaczął się do nich odnosić coraz wulgarniej, aż wreszcie usiłował fizycznie uniemożliwić umieszczenie Tomasza K. w radiowozie. Zaszła konieczność zatrzymania także i jego. Marcin S, zaczął stawiać opór, Bartek chciał go obezwładnić, doszło do szarpaniny, przewrócili się. Napastnik leżał na policjancie, a w tym czasie drugi z funkcjonariuszy, Damian, pilnował pierwszego zatrzymanego. W czasie szamotaniny Blady usiłował wyrwać Bartkowi pistolet z kabury. Widząc to, Damian ułożył Tomasza K. na ziemi i udzielił wsparcia koledze. Po kilku ciosach pałką służbową w tak zwane umięśnione części ciała, czyli mówiąc kolokwialnie, w nogi i w dupę, Marcin S. wreszcie podporządkował się poleceniom funkcjonariuszy, po czym zakuty w kajdanki wraz z Tomaszem K. wylądował w „trzeciej klasie”, czyli w przedziale radiowozu, przeznaczonym do transportu osób zatrzymanych.

Po przybyciu patroli przysłanych w ramach wsparcia sytuacja została w pełni opanowana, a w drodze powrotnej do komendy, samochód z zatrzymanymi podjechał do szpitala, gdzie zbadał ich lekarz. Zbadał on także Damiana, który w trakcie szarpaniny z Marcinem S. został przez niego uderzony w głowę nadgarstkiem, na którym była już zapięta część kajdanek. Doszło do rozcięcia skóry i krwiaka. Damian został opatrzony, dostał L4 i skierowanie na tomograf.

3. Proces

Na procesie Marcin S. korzysta z pomocy Michała Skwarzyńskiego, adwokata, który znany jest z tego, że nienawidzi Policji i jej funkcjonariuszy. Adwokat chwyta się wszelkich sposobów, aby proces przewlekać. Jego klient, troglodyta S. plącze się w zeznaniach, pomawiając policjantów o najwymyślniejsze nadużycia. Nierzadko dochodzi do sytuacji, że pytany przez Sąd o rozbieżności między stanem udokumentowanym a swoimi opowieściami, klient Skwarzyńskiego zerka bezradnie na swojego pełnomocnika, nie wiedząc, co odpowiedzieć.

4. Ksiądz

 Ta osoba nazywa się Artur Mezglewski. Ma dużo skrótów przed nazwiskiem i hasło w Wikipedii. Jest katolickim księdzem, pracownikiem naukowym Akademii Sztuki Wojennej i przewodniczącym lubelskiego stowarzyszenia „Prawo na drodze”, które nominalnie walczy o przestrzeganie przepisów drogowych. Stowarzyszenie ma swoją stronę internetową, prowadzoną przez Mezglewskiego.

Mezglewski jest kolesiem Skwarzyńskeigo i tak jak on, nie kryje się z nienawiścią do Policji. Na swojej stronie regularnie publikuje tendencyjne materiały utrzymane w demaskatorskim tonie, służące jedynie ukazaniu policjantów, jako rzezimieszków, stawiających prywatę nad interes publiczny. Policjanci z Kraśnika zawiadamiali kilkakrotnie prokuraturę, że Mezglewski pospołu ze Skarzyńskim łamią prawo, ale jak dotąd nienawistnik w sutannie i jego kompan pozostają bezkarni.

We wrześniu 2021 roku Mezglewski opublikował paszkwil o interwencji na kraśnickim Orlenie. Bez krępacji ujawnił w nim pełne dane osobowe Bartka i Damiana. Jednak wykazał wielką dbałość o psychiczny komfort i prywatność Marcina S., dla niepoznaki nazywając go panem Michałem. W bajce Mezglewskiego Blady jest wykreowany na Bogu ducha winnego poczciwca, który przez stację przy Urzędowskiej po prostu przechodził z tragarzami i nie wiedzieć czemu, został brutalnie zaatakowany i skatowany przez policyjnych siepaczy. Tytuł publikacji – „Policjanci utrzymują się z nawiązek” – sugeruje, że funkcjonariusze z Kraśnika notorycznie fabrykują fałszywe dowody obciążające przyzwoitych obywateli, aby w postepowaniach sądowych wyłudzać od nich nawiązki z tytułu rzekomo doznanych krzywd, których w rzeczywistości nie było.

Link do paszkwilu Mezglewskiego

5. Obecnie

Sprawa ciągnie się do dziś. Obecnie toczą się dwa procesy. W pierwszym Blady atakuje policjantów, kreując się na ofiarę. Drugi wytoczyli sami policjanci, broniąc swojego dobrego imienia. W najnowszej odsłonie zainteresowała się nią telewizja Polsat. Temat pojawi się w audycji „Państwo w państwie”, emisja w niedzielę, 30 stycznia 2022 roku. Skwarzyński już wcześniej odgrażał się, że „naśle na policjantów telewizję”. Nasłał.

______

Bydgoszcz, 25.01.2022

Źródło: https://www.salon24.pl/u/szmarowski/1200408,policjanci-z-krasnika-kontra-zle-moce?

Wiceminister Maciej Wąsik spotkał się z przewodniczącymi związków zawodowych służb mundurowych MSWiA

Dodatki motywacyjne, stażowe, funkcyjne i służbowe funkcjonariuszy, kwestie świadczeń mieszkaniowych oraz szczegóły dotyczące powołania zespołu, składającego się z przedstawicieli resortu i strony społecznej były głównymi tematami wtorkowego (18 stycznia br.) spotkania wiceministra Macieja Wąsika z przewodniczącymi związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA.

Zespół do spraw analizy rozwiązań zawartych w ustawach pragmatycznych, w tym dotyczących systemu uposażeń będzie organem pomocniczym ministra spraw wewnętrznych i administracji. W jego skład wejdą przedstawiciele resortu i związków zawodowych. Zespół zajmie się m.in. analizą ustaw pragmatycznych oraz systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego. Podczas spotkania uzgodniono, że będzie dwóch współprzewodniczących zespołu. Ze strony rządowej będzie to Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA, natomiast ze strony społecznej – Krzysztof Oleksak, przewodniczący Związku Zawodowego Strażaków „Florian”. Powołanie zespołu jest realizacją zapisów porozumieniu zawartego ze stroną związkową 24 września 2021 r.

Już podczas wtorkowego spotkania jednym z głównych tematów rozmów były właśnie kwestie związane z dodatkami motywacyjnymi, stażowymi, funkcyjnymi i służbowymi funkcjonariuszy służb mundurowych podległych MSWiA. Zarówno strona rządowa, jak i związkowa zgodziły się, że zasadniczym celem jest wspólne wypracowywanie takich rozwiązań, które będą zachęcały doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie.

Dyskutowano również o ujednoliceniu świadczeń mieszkaniowych w poszczególnych służbach podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji.

Wiceszef MSWiA poinformował stronę związkową o stanie prac nad zmianą w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Aktualnie projektem będzie zajmowała się Rada Ministrów. Resort planuje, że ustawa jeszcze w lutym trafi do Sejmu i w marcu wejdzie w życie. Zmiana artykułu 15a dotyczy zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Nowe przepisy są realizacją wcześniejszych uzgodnień ze stroną związkową.

Wiceminister Maciej Wąsik podkreślił również, że rozporządzenia dotyczące podwyżki uposażeń oraz przeszeregowania w grupach są w wymaganych uzgodnieniach. Podwyżki zostaną wypłacone funkcjonariuszom w lutym, z wyrównaniem od 1 stycznia br.

Kolejne spotkanie ze związkami zawodowymi odbędzie się w lutym.

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/wiceminister-maciej-wasik-spotkal-sie-z-przewodniczacymi-zwiazkow-zawodowych-sluzb-mundurowych-mswia?

Foto: MSWiA

W MSWiA startują rozmowy m.in. o dodatkach do uposażeń

Na pierwsze spotkanie zespołu, który zająć ma się m.in. modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz tzw. dodatku stażowego, chwilę trzeba było poczekać. Porozumienie, w którym zobowiązanie do powołania gremium zawarto, podpisano bowiem w drugiej połowie września ubiegłego roku, a więc pierwsze posiedzenie odbyło się dopiero blisko 4 miesiące później. Rozpoczęcie prac nie rozwiązuje rzecz jasna jeszcze żadnych problemów, a spraw do omówienia jest całkiem sporo. Czy mundurowym i przedstawicielom MSWiA uda się osiągnąć konsensus?

Jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski, dziś rozmawiano m.in. “o wzroście uposażeń związanym ze stażem służby, o dodatkach, czasie służby funkcjonariuszy, ale też o sprawach mieszkaniowych i jeszcze o kilku innych kwestiach, które teraz będą przedmiotem prac bilateralnych”. Jako przykład podał on rozporządzenie o czasie służby policjantów. Jak jednak zaznaczył Jankowski, na szczegóły tego, nad jakimi konkretnie rozwiązaniami będzie pracować gremium “przyjdzie jeszcze czas”.Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/w-mswia-startuja-rozmowy-min-o-dodatkach-do-uposazen

Foto: MSWiA

Członek związku zawodowego z ulgą PIT – Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce zachęcać do członkostwa w związkach zawodowych. Polski Ład wprowadzi do projektu ustawy zapis, który ma dać podstawy do nowej ulgi podatkowej.

Proponowane zmiany w ustawie o podatku PIT zakładają, że podatnik (np. pracownik) będzie mógł odliczyć od dochodu opłacone przez niego składki członkowskie z tytułu przynależności do związku zawodowego.

Czytaj więcej, źródło: https://kadry.infor.pl/kadry/zbiorowe_prawo_pracy/zwiazki_zawodowe/5336827,Czlonek-zwiazku-zawodowego-z-ulga-PIT-Polski-Lad.html?

Foto: Adam Ostrowski

Od 8 stycznia zmieniły się zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

  • Od dziś obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zmian zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.
  • Wysokość zaliczki za styczeń, u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r.
  • Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, dostanie wyrównanie.

Na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, od 8 stycznia 2022 r. zmianie uległy zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, pobieranych przez płatników w styczniu 2022 r.

Zaliczki na podatek dochodowy, pobierane przez płatników po 8 stycznia 2022 r., powinny być obliczane w sposób opisany w rozporządzeniu. Wysokość zaliczki za styczeń u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej, niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach działających do 31 grudnia 2021 r.

Pobranie zaliczki na podatek dochodowy  w wyższej wysokości, skutkować będzie po stronie płatnika obowiązkiem niezwłocznego zwrotu podatnikowi zaistniałej różnicy.

Tym samym, pracownicy będą otrzymać stosowne korekty od płatników, jeżeli wypłacone wynagrodzenia nie uwzględniały metodyki pobierania zaliczek na podatek dochodowy, opisanej w rozporządzeniu.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (plik PDF; 232 KB).

Na stronie podatki.gov.pl będą sukcesywnie umieszczane informacje na temat pobierania zaliczek według nowych zasad.

Wszystko o nowych zasadach rozliczania zaliczek w artykule: Nowe zasady rozliczania zaliczek – Polski Ład.

Źródło: https://www.gov.pl/web/finanse/od-8-stycznia-zmienily-sie-zasady-rozliczania-zaliczek-na-podatek-dochodowy-pobieranych-przez-platnikow-w-styczniu-2022-r?

Rząd zapowiada kolejne zmiany w “Polskim Ładzie”. Chodzi o emerytów

Wdrożymy rozwiązanie, dzięki któremu w efekcie Polskiego Ładu dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni – zapowiedział w piątek minister finansów, Tadeusz Kościński. Jak dodał, “reforma będzie dla nich neutralna”.

Wdrożymy rozwiązanie, dzięki któremu w efekcie Polskiego Ładu dla osób z emeryturą do 12 800 zł brutto obciążenie podatkiem i składką się nie zmieni – zapowiedział w piątek minister finansów, Tadeusz Kościński. Jak dodał, “reforma będzie dla nich neutralna”.

Czytaj więcej, źródło: https://www.rp.pl/praca-emerytury-i-renty/art19262941-rzad-zapowiada-kolejne-zmiany-w-polskim-ladzie-chodzi-o-emerytow?

Grafika: PiS