Spotkanie prezydiów ZW NSZZ FSG Policjantów i ZO NSZZ FSG przy NwOSG

W dniach 24-25 kwietnia br. w Bałtowie miało miejsce spotkanie prezydiów Zarządów Wojewódzkich NSZZ Policjantów z Mazowsza, Opola, Lublina i Kielc oraz ZO NSZZ FSG przy NwOSG.

Podczas spotkania podsumowano wieloletnią współpracę, omówiono efekty działań protestacyjnych oraz postanowiono o wspólnych przedsięwzięciach na przyszłość.

Wiceprzewodniczący ZO NSZZ FSG przy NwOSG  Marek Zasim i Paweł Matuszewski zostali odznaczeni Medalami za Zasługi dla Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego. Medale wręczył Przewodniczący Kolega Dariusz Brzezicki.

Foto: K. Nowosielska

Opozycja chce wprowadzić zmiany w mundurowych emeryturach

 

Składamy projekt ustawy umożliwiający emerytom mundurowym, którzy dalej pracowali, skorzystanie z dodatkowej emerytury – poinformowali w środę posłowie KO Cezary Tomczyk, Cezary Grabarczyk i Czesław Mroczek. Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS został już złożony w Sejmie.

Tomczyk poinformował, że pomysł złożenia takiego projektu ustawy pojawił się na spotkaniu z szefem PO Donaldem Tuskiem w Bytomiu. Jak dodał, jeden z uczestników tego spotkania mówił, że jest byłym żołnierzem zawodowym, ale potem pracował i odprowadzał składki do ZUS. Dziś jednak nie może skorzystać z dodatkowej emerytury. “W imię sprawiedliwości społecznej chcemy powiedzieć jasno, że dzisiaj składamy projekt ustawy, który tę sprawę rozstrzygnie” – zaznaczył poseł KO. Jak dodał, sprawa dotyczy kilkuset tysięcy osób. Zapewnił, że “każdy, kto był żołnierzem zawodowym i jednocześnie odprowadzał składki do ZUS będzie mógł skorzystać z dodatkowej emerytury”.

Według Grabarczyka projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS został już złożony do laski marszałkowskiej. Jak poinformował, projekt przewiduj “wyeliminowanie dyskryminacji byłych wojskowych i funkcjonariuszy, którzy przeszli na mundurową emeryturę, ale cały czas pracują i płacą składki”. “Budują oni kapitał, ale nie mogą z niego skorzystać. To niesprawiedliwe. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązanie, że w przypadku zbiegu emerytur z dwóch źródeł pozwoli wyeliminować ten konflikt. Byli żołnierze i funkcjonariusze będą mogli skorzystać ze zgromadzonego kapitału” – mówił Grabarczyk. “Liczymy, że pani marszałek Elżbieta Witek szybko nada numer druku, byśmy mogli uchwalić ustawę jeszcze w tej kadencji” – zaznaczył.

Czesław Mroczek dodał, że PO nie pozostawi tej sprawy nawet wtedy, gdyby w tej kadencji nie udało się tej ustawy uchwalić. Poinformował też, że KO przygotowuje wszechstronną analizę działań rządu PiS w zakresie obronności. Będzie ona “przedstawiać prawdziwy stan rzeczy w tym obszarze”. Mroczek ocenił, że rok funkcjonowania ustawy o obronności państwa to “zmarnowany czas i pieniądze”.

Złożony przez klub KO projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS zakłada, że emeryci, którzy po przejściu na emeryturę “mundurową” dalej pracowali “w cywilu” i odprowadzali składki, będą mieli prawo do wyższych emerytur – w praktyce chodzi o umożliwienie otrzymywania dwóch świadczeń: z systemu mundurowego oraz systemu powszechnego.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: Kancelaria Sejmu RP

Wyższe świadczenia dla emerytów mundurowych, którzy pracowali dalej „w cywilu”?

Umożliwienie emerytom mundurowym, którzy pracowali dalej „w cywilu” i odprowadzali składki na ubezpieczenie społeczne, otrzymywania dwóch świadczeń: mundurowego i z ZUS – zakłada projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, złożony przez klub KO.

Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w poniedziałek w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada on, że emeryci, którzy po przejściu na emeryturę „mundurową” dalej pracowali „w cywilu” i odprowadzali składki, będą mieli prawo do wyższych emerytur – w praktyce chodzi o umożliwienie otrzymywania dwóch świadczeń: z systemu mundurowego oraz systemu powszechnego.

Funkcjonariusze służb mundurowych przechodzący na emeryturę po 25 latach (ci, którzy rozpoczęli służbę w 2013 roku – przyp. red.) służby powinni być nadal aktywnymi pracownikami na rynku pracy. Odprowadzając składki na ubezpieczenia społeczne od otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu pracy zawodowej stają się ubezpieczonymi w systemie ubezpieczeń społecznych. Jednak zgodnie z dotychczasowymi przepisami emeryt mundurowy nie ma prawa do świadczenia emerytalnego wyliczonego na podstawie odprowadzonych do ZUS składek. Dotychczasowe regulacje opierały się na zasadzie wypłaty tylko jednego świadczenia. Jednak zmiany demograficzne oraz specyfika służby funkcjonariuszy i żołnierzy wymusza dostosowanie do nowych wyzwań” – głosi uzasadnienie projektu.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: SG

TK Ubezpieczenia. Życie, dom, samochód, podróże i inne

Potrzebujesz ubezpieczenia samochodu, domu , podróży , medycznego, a może na życie ?
Lepiej nie mogłeś trafić.

W ofercie posiadamy ponad 20 zakładów ubezpieczeń. Przedstawimy najlepsze i najkorzystniejsze oferty uwzględniające Twoje potrzeby. Mamy prawie 15-letnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej. Ciągle się dla Ciebie rozwijamy i nawiązujemy współprace z kolejnymi towarzystwami.

Skontaktuj się z Nami i przekonaj się sam.

Zapewnimy profesjonalną i kompleksową obsługę w miłej atmosferze.

Dla Funkcjonariuszy posiadamy dodatkowe zniżki.

Zapraszamy do kontaktu mailowo bądź telefonicznie:
Tomasz 507 339 000 biuro@kotlimowski.pl
Kinga 535 910 362 ubezpieczenia@kotlimowski.pl