MSWiA obniży kryteria zdrowotne. Chodzi o ułatwienie powrotu do służby

Projekt obniżający kryteria zdrowotne dla byłych funkcjonariuszy, chcących ponownie zasilić szeregi formacji – o którym w lutym pisał InfoSecurity24.pl – oficjalnie ujrzał światło dzienne. Co do zasady, resort spraw wewnętrznych i administracji zamierza – w kwestii kryteriów zdrowotnych – byłych mundurowych powracających do Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej traktować tak, jakby dalej pełnili służbę – czyli stosować niższe wymogi niż dla przyjmowanych po raz pierwszy kandydatów. „Konieczność wprowadzenia zmian w wykazie jest podyktowana potrzebą ułatwienia powrotu do służby funkcjonariuszom zwolnionym ze służby” – czytamy w uzasadnieniu. Pomysł zmian dość kategorycznie skrytykowały związki zawodowe. 

W obecnie obowiązujących przepisach, w sposób jednolity uregulowano kwestie przeprowadzania badania kandydatów do służby – bez względu na to, czy dotyczy to byłego funkcjonariusza czy kandydata wstępującego w szeregi formacji po raz pierwszy.

W konsekwencji stosowanego obecnie rozwiązania kandydaci do służby będący byłymi funkcjonariuszami, posiadający wiedzę, umiejętności i doświadczenie, nabyte w przeszłości w toku wieloletniego pełnienia służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Ochrony Państwa oraz Biurze Ochrony Rządu, mogą nie spełnić w toku postępowań kwalifikacyjnych wymogów zdrowotnych określonych w wykazie w ramach grup kategorii zdolności do służby dotyczących kandydatów.
Fragment uzasadnienia projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa.

Jak podkreśla MSWiA, obecny stan prawny skutkuje de facto wyeliminowaniem z procedury przyjęcia do służby byłych funkcjonariuszy „wyłącznie z powodu braku spełnienia wymogów zdrowotnych dla kandydatów do służby.” Zdaniem resortu, stan zdrowia ex mundurowego powinien – co do zasady – spełniać kryteria stawiane „osobom wciąż pozostającym w danej służbie”. 

Zachowanie obecnie funkcjonujących rozwiązań jest – zdaniem resortu – niekorzystne z dwóch powodów. Po pierwsze ograniczać ma „skuteczność prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych dotyczących kandydatów do służby już posiadających oczekiwane kwalifikacje i doświadczenie”. Po drugie, „istotnie różnicuje sposób weryfikacji stanu zdrowia funkcjonariuszy i kandydatów do służby, którzy posiadając doświadczenie w danej służbie, muszą spełniać wyższe kryteria zdrowotne niż osoby pozostające w służbie”.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Parentingupstream/Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *