Nowe zasady w mundurowej rzeczywistości. Będzie zgoda prezydenta?

Sejm przyjął część poprawek Senatu do ustawy usprawniającą działanie służb w ochronie granicy. Oznacza to, że dokument zapewniający szerszy wachlarz środków przymusu bezpośredniego żołnierzom oraz funkcjonariuszom Policji i Straży Granicznej jest na „ostatniej prostej”. Aby nowe zasady weszły w życie, pod ustawą musi się już tylko pojawić podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

W piątek podczas głosowania w Sejmie, posłowie zaakceptowali większość poprawek, jakie do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia działań Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa, zaproponowali senatorowie.

Dotyczyły one m.in. tego, że decyzja o użyciu sił zbrojnych RP do pomocy Policji powinna być niezwłocznie przekazana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i Prezesowi Rady Ministrów. Posłowie przyjęli też senacką poprawkę, która zakłada, że żołnierz oraz funkcjonariusz Policji i Straży Granicznej ubiegając się o obrońcę z urzędu, nie muszą udowadniać, że nie są w stanie ponieść kosztów obrony, bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Podczas głosowania Sejm nie przyjął dwóch propozycji zman. Jedna z nich, czysto techniczna, miała „zapewnić ustawie spójność terminologiczną”. Natomiast drugą Senat chciał doprecyzować przepis ustawy o obronie Ojczyzny określający zasady stosowania przez Siły Zbrojne środków przymusu bezpośredniego, użycia broni i innego uzbrojenia. Senatorowie chcieli wykreslić z przepisów stwierdzenie „w sposób adekwatny do zagrożenia”. Jak tłumaczono, „przesłanka adekwatności, którą usuwa poprawka, budziła wątpliwości interpretacyjne. Różni się ona znaczeniowo od przesłanki proporcjonalności, o której mowa w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Ponadto, ustawa o obronie Ojczyzny jest wewnętrznie niespójna, ponieważ norma określająca zasady stosowania przez Siły Zbrojne środków przymusu bezpośredniego, użycia broni i innego uzbrojenia w czasie misji zagranicznych, w ogóle nie posługuje się przesłanką adekwatności”.

Teraz projekt zapewniający szerszy wachlarz środków przymusu bezpośredniego dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *