Co przyniesie nowy program modernizacyjny ? Wywiad z szefem MSWiA

Tym razem na portalu infosecurity24.pl wywiad odnośnie programu modernizacji służb.  Zapraszamy do krótkiego wstępu.

Jesteśmy w ogniu dyskusji wewnętrznej na temat nowego programu modernizacji. W centrum dyskusji jest kwestia, ile na modernizację sprzętu, a ile na modernizację wynagrodzeń” – ocenił podczas InfoSecurity24Day minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Jak dodał, resort musi „znaleźć złoty środek, bo oczywiście największym kapitałem są ludzie”.

W trakcie drugiego dnia InfoSecurity24Day, który odbywa się w ramach tegorocznej edycji Defence24Days, odbył się FireChat „Jak budować odporne Państwo?”, którego gościem był minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Podczas rozmowy szef MSWiA został m.in. zapytany o to, czy jako państwo wyciągnęliśmy wnioski – w kwestii budowania odporności – z pandemii COVID-19, czy wojny w Ukrainie. „Kryzysy mają to do siebie, że wymuszają wyciąganie z nich wniosków” – podkreślił Tomasz Siemoniak.

„Proszę zobaczyć, jak w różnych kwestiach przez ostatnie kilkadziesiąt lat, gdy gdzieś następował kryzys, państwo, społeczeństwo znajdowało rozwiązania. I te przykłady, które tutaj padły, pandemii COVID, (…) czy kryzys związany z nagłym napływem uchodźców z Ukrainy, pokazały, że elastyczność, zaangażowanie, solidarność, siła różnych instytucji pozwoliły przejść przez te kryzysy” – powiedział szef MSWiA.

Zauważył przy tym, że gotowość państwa powinna oznaczać elastyczność i dobrą konsolidację sił, taką jak służby wykazują przy ochronie polsko-białoruskiej granicy. „To współdziałanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jego służb z MON-em jest bezprecedensowe” – ocenił szef MSWiA.

„Mam unikatową okazję być po tych dwóch różnych stronach w ciągu ostatnich 15 lat – i w MON-ie i w MSWiA – i mogę powiedzieć, że takiej współpracy nigdy nie było. Jej przejawem jest obowiązująca od pierwszego stycznia ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, gdzie dwa resorty odpowiadają za sytuacje kryzysowe państwa” – zaznaczył.

Dopytywany o środki z europejskiego Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności, które zasilić mają Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej wskazał, że to, iż „możemy z funduszy europejskich finansować różne przedsięwzięcia ochrony ludności, to absolutnie rewolucja”. „W Unii Europejskiej przez długie lata kwestia pieniędzy na obronę i bezpieczeństwo była takim trochę tematem tabu” – powiedział Siemoniak.

źródło: infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/szef-mswia-o-nowym-programie-modernizacji-musimy-znalezc-zloty-srodek-bo-najwiekszym-kapitalem-sa-ludzie?

foto: YouTube – MSWiA

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

Z okazji Dnia Strażaka pragnę przekazać Całej Braci Strażackiej wyrazy szacunku i uznania.

Życzę Wam w imieniu MF ZZSM bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Dariusz Łazarczyk
Przewodniczący MF ZZSM

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.

W dniu 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą, która do dziś pozostaje jednym z najważniejszych symboli polskiej państwowości. Przyjęcie tego dokumentu przez Sejm Czteroletni jest wyrazem ambicji zbudowania silnego, nowoczesnego państwa.

Konstytucja 3 maja wprowadziła istotne zmiany ustrojowe, opierając system władzy na trójpodziale – na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Wzmocniła pozycję władzy centralnej, zniosła zasadę liberum veto oraz ograniczyła nadużycia wynikające z dotychczasowego systemu wolnej elekcji. Posłowie zostali uznani za przedstawicieli całego narodu.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja była wynikiem porozumienia pomiędzy zwolennikami silnej władzy królewskiej a reprezentantami nurtu republikańsko-reformatorskiego. Zjednoczyła różne wizje ustrojowe – monarchiczną koncepcję Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz idee polityczne propagowane przez Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego i Hugona Kołłątaja. Jej uchwalenie stanowiło nie tylko wyraz odpowiedzialności za los państwa, lecz także głęboko patriotyczny akt, który miał fundamentalne znaczenie dla kształtowania nowoczesnej tożsamości narodowej i zachowania suwerenności Rzeczypospolitej.

foto: Internet – “Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Obraz Jana Matejki