Resort kalkuluje koszty modernizacji. Ile pieniędzy trafi na podwyżki w SW?

Nie jest tajemnicą, że podwyżki – w ramach ustawy modernizacyjnej – to jeden z tych elementów, na który liczą funkcjonariusze. Wiele wskazuje na to, że resort sprawiedliwości wyjdzie tym oczekiwaniom naprzeciw i zaplanuje środki na zwiększenie uposażeń w podległej sobie służbie. Z dokumentów, do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika, że tylko w 2026 roku na ten cel przeznaczone może zostać nawet ponad 300 mln złotych. Pytanie jednak, czy Ministerstwu Sprawiedliwości uda się przeforsować swoją wizję nowej więziennej modernizacji i czy ostatecznie znajdą się pieniądze na wszystkie zaplanowane wydatki?

O tym, że resort sprawiedliwości ma plan wprowadzenia podwyżki uposażeń w ramach nowej ustawy modernizacyjnej, związkowcy informowali już na początku kwietnia, po tym jak spotkali się z dyrektorem generalnym Służby Więziennej oraz dyrektorami biur Centralnego Zarządu SW. „W ramach projektu ustawy modernizacyjnej omówiono szereg kluczowych tematów, mających istotny wpływ na przyszłość naszej formacji” – mogliśmy przeczytać w komunikacie wydanym przez Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Jeden z owych kluczowych elementów nowego programu modernizacji, ma stanowić właśnie podwyżka uposażeń. „Planowana jest jedna podwyżka w 2026 roku, finansowana z ustawy modernizacyjnej” – poinformowali związkowcy. Jej wysokość ma „być spójna z ustaleniami międzyresortowymi, analogicznie do innych służb mundurowych”. Dodano też, że „nie wyklucza się jednak dodatkowych wzrostów płac ze środków budżetowych w kolejnych latach”. 

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: por. Agnieszka Dzimińska/sw.gov.pl

Spotkanie z dr. Arturem Bartoszewiczem – Kandydatem na Prezydenta RP

W dniu 8 kwietnia 2025 roku w siedzibie nadwiślańskiego Zarządu Oddziałowego odbyło się spotkanie z dr. Arturem Bartoszewiczem – Kandydatem na Prezydenta RP.

Poruszono wiodące problemy środowiska zawodowego formacji mundurowych. Nasz gość wyraził przekonanie, że państwo powinno czytelnie określić ścieżki rozwoju zawodowego funkcjonariuszy oraz zagwarantować godziwe uposażenie, tak aby mogli oni w pełni poświęcić się realizacji zadań, bez obaw o bezpieczeństwo socjalne swoich rodzin.

Jako jedną z podstaw działania państwa dr Bartoszewicz wskazał zapewnienie poszanowania godności służby Funkcjonariuszy i Żołnierzy. Kandydat zadeklarował pełne wsparcie dla służb mundurowych oraz gotowość do otwartej współpracy z naszym Zarządem.

Dziękujemy Panu Doktorowi za interesujące spotkanie i życzymy satysfakcjonującego werdyktu wyborców.

Źródło: zonadwislanski.pl

 

Karta Rodziny Mundurowej nie dla wszystkich? Znamy zapisy projektu ustawy

Nie tylko żołnierze i funkcjonariusze służb podległych MSWiA, ale też ich małżonkowie, rodzice i dzieci, w tym dzieci własne, małżonków, przysposobione czy przyjęte na wychowanie, będą mieli prawo do posiadania Karty Rodziny Mundurowej – wynika z projektu ustawy, do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl. Dokument określa też m.in. sposób przyznawania uprawnień oraz wprowadza znak identyfikujący „Tu honorujemy Kartę Rodziny Mundurowej”. Jednak nie wszyscy funkcjonariusze będą mogli skorzystać ze świadczenia. Jak na razie w dokumencie próżno szukać zapisów dotyczących Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej oraz funkcjonariuszy służb specjalnych.

O tym, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wspólnie z resortem obrony narodowej pracuje nad projektem ustawy w sprawie Karty Rodziny Mundurowej, wiadomo nie od dziś. Postulat wprowadzenia tego świadczenia znalazł się m.in. w porozumieniu, jakie MSWiA podpisało ze stroną społeczną na początku marca.

Według założeń Karta będzie wprowadzała uprawnienia polegające na przyznaniu „korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i ich rodzin”. W marcowym porozumieniu pomiędzy MSWiA a związkami zawodowymi zawarto zapis, że „minister dołoży wszelkich starań, aby przepisy zostały wdrożone od dnia 1 lipca 2025 roku”.

Redakcja InfoSecurity24.pl dotarła do wstępnej treści projektu ustawy o Karcie Rodziny Mundurowej, jaki MSWiA przygotowała wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej. Dokument określa m.in. zasady przyznawania Karty Rodziny Mundurowej i uprawnień z nią związanych, sposób realizacji i finansowania zadań oraz wprowadza znak identyfikujący „Tu honorujemy Kartę Rodziny Mundurowej” i ustanawia Dzień Rodziny Mundurowej, który będzie przypadał na 15 maja.

W myśl dokumentu – do jakiego dotarła redakcja – karta będzie wydawana w dwóch formach: tradycyjną w formie dokumentu z tworzywa sztucznego oraz elektroniczną w aplikacji mObywatel.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA