Czym żyły służby w 2020 roku? [TOP 10] – InfoSecurity24.pl

Mijającego roku nie da się podsumować jednym słowem, działo się bowiem tak wiele, że czasem trudno było nadążyć za tym, co ważne. Mundurowe podwyżki, superustawa, projekt zmian w art. 15a, pandemia i jej wpływ na funkcjonowanie mundurowych formacji, to tylko niektóre z wielu tematów budzących emocje przez te minione 12 miesięcy. Jakie jeszcze tematy były w tym roku “gorące”? Zapraszamy do lektury TOP 10 tekstów InfoSecurity24.pl w 2020 roku.

1. Podwyżki i realizacja porozumienia

Mundurowi tegoroczne podwyżki otrzymali nieco później niż wielu zakładało, a MSWiA dopiero na początku stycznia poinformowało o tym, jak będzie wyglądać ich struktura. Zgodnie z tym co przewidywał InfoSecurity24.pl jeszcze w 2019 roku, większe pieniądze dla mundurowych wynikały z dwóch czynników. Jednym był, pierwszy od 11 lat, wzrost kwoty bazowej z 1523,29 złotych do 1614,69 złotych zapisany w ustawie budżetowej na 2020 rok. Reszta kwoty to wzrost mnożników wielokrotności kwoty bazowej w poszczególnych formacjach. Łącznie dało to 500 złotych brutto.

2. Superustawa ujrzała światło dzienne 

Na ten dokument mundurowe środowisko czekało od wielu miesięcy. MSWiA projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych przedstawiło na początku marca. Pod tą enigmatyczną nazwą krył się szereg zmian, w tym dwustopniowe dodatki mające skłonić mundurowych posiadających uprawnienia emerytalne do pozostania w służbie czy uregulowanie kwestii wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Ostatecznie ustawa została uchwalona w nieco innym kształcie niż zaproponowano to pierwotnie, a jej rozwiązania weszły w życie później niż zakładano. Jednak już samo pojawienie się propozycji rozgrzało mundurową debatę do czerwoności.

3. Rok bez funduszy nagród

“W roku 2021, co do zasady, proponuje się nie tworzenie oddzielnego, wynikającego z poszczególnych przepisów branżowych funduszu nagród” – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, która pod koniec sierpnia skierowana została do konsultacji publicznych. Przepisy zostały przyjęte przez Sejm i Senat, i opublikowane w Dzienniku Ustaw 29 grudnia. Nowe zasady nie oznaczają wprawdzie wprost, że mundurowi w 2021 roku w ogóle nie mogą liczyć na nagrody, jednak te przyznawane będą “w ramach posiadanych (przez formacje – przyp. red.) środków na uposażenia”.

4. Propozycje zmian w art. 15a nabrały kształtu

Mundurowi doczekali się projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Wiceminister Maciej Wąsik przekazał dokument do konsultacji związkowcom, jednak, jak się okazało, wszystkie mundurowe formacje zgłosiły dość pokaźną porcję uwag, które ciężko nazwać “kosmetycznymi”. Nadal nie wiadomo, czy ich zastrzeżenia zostaną wzięte pod uwagę, bowiem do dziś projekt nie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/czym-zyly-sluzby-w-2020-roku-top-10?

Foto: Policja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *