Rozmowy na linii MSWiA-związkowcy trwają, ale propozycje, jakie resort położył na stole, jak na razie nie satysfakcjonują mundurowych. Jedną z osi sporu jest wysokość przyszłorocznej waloryzacji uposażeń. Jak na razie niewiele wskazuje jednak na to, by miała ona szanse zbliżyć się do oczekiwanego – przez funkcjonariuszy – poziomu. O tym, że 15 proc. podwyżka może być „trudna do zrealizowania”, mówi wprost wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański, odpowiadający w resorcie m.in. za finanse oraz dialog ze związkami zawodowymi.
Przyszłoroczna podwyżka w całej sferze budżetowej wynieść ma 5 proc. To znacznie mniej niż w tym roku, kiedy to urzędnicy oraz funkcjonariusze otrzymali pensje i uposażenia „zwaloryzowane” o 20 proc. Tegoroczne zwiększenie wynagrodzeń jest zresztą częstym argumentem, jakim posługuje się rząd, odpowiadając na zarzuty, że 5 proc. to zdecydowanie poniżej oczekiwań, nie tylko policjantów czy strażaków, ale całej budżetówki.
Projekt ustawy budżetowej nie pozostawia jednak złudzeń – „średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej” wyniesie 105 proc. Wprawdzie złożenie poprawki do budżetu – zakładającej 15 proc. wzrost wynagrodzeń w budżetówce – zapowiedzieli posłowie partii Razem, to biorąc pod uwagę dość jasne stanowisko strony rządowej, niewiele wskazuje na to, by mogła ona zyskać poparcie większości parlamentarnej.
Musimy zachęcić ludzi do pracy w sferze budżetowej. Dziś ta praca jest najmniej atrakcyjna, a wywołane tym stanem wakaty w szkołach, szpitalach, czy sądach sprawiają, że nasze państwo działa gorzej. Domagamy się poprawy sytuacji tych pracowników. Apelujemy do polityków o wypełnienie kampanijnych zobowiązań i poparcie naszej poprawki – 15 proc. podwyżki dla pracowników budżetówki.
Poseł Marcelina Zawisza, partia Razem
W MSWiA trwają prace specjalnego zespołu, który ma wypracować rozwiązania poprawiające atrakcyjność służby. Związkowcy, biorący w nich udział oczekiwali, że MSWiA wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom dotyczącym wysokości przyszłorocznej waloryzacji. Tak się jednak nie stało. Mundurowi dają czas MSWiA do końca listopada, a w przypadku braku porozumienia, zapowiadają wszczęcie sporu zbiorowego.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: MSWiA/X