Projekt zmian w art. 15a doczekał się publikacji

Na ten moment funkcjonariusze czekali bardzo długo. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, czyli plan modyfikacji w art. 15a. Problem w tym, że propozycja nie do końca spełnia oczekiwań mundurowych, którzy liczą na to, że do wprowadzenia korekt w przygotowanym przez MSWiA dokumencie uda im się przekonać posłów i senatorów już na etapie prac parlamentarnych.

Jak podkreślał jeszcze w maju, w rozmowie z InfoSecurity24.pl, Maciej Wąsik, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, projekt zmian w art. 15a powstał na prośbę związków zawodowych, które dążyły do rozwiązania emerytalnego problemu służb i uregulowania kwestii zaliczania do emerytury lat pracy “z cywila”. Związkowcy oczekiwali jednak, że przepis ten, czyli art. 15a, zostanie wykreślony. Tak się jednak nie stało, a wiceminister podkreślał, że propozycja MSWiA jest racjonalna i, co ważne, mieścić się ma w ramach budżetu, jakim dysponuje resort.

Wyboista droga

O zmiany w mundurowej ustawie emerytalnej, które uregulowałyby kwestie zaliczania do emerytury lat pracy “z cywila” zabiegają od lat przedstawiciele niemal wszystkich mundurowych środowisk. Chodzi o zasady doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Związkowcy chcą, aby dla funkcjonariuszy przyjętych w tym okresie zasady były takie same, jak dla funkcjonariuszy przyjętych przed 1 stycznia 1999 roku.

Na projekt mundurowi czekali aż do końca września 2020 roku i jak się szybko okazało przedstawione przez MSWiA propozycje nie do końca spełniły oczekiwania środowiska. Jeszcze na etapie konsultacji wewnątrzresortowych szereg uwag zgłosili związkowcy reprezentujący formacje podległe MSWiA, a wtórowali im m.in. funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy zabiegają – z poparciem nadzorującego SW wiceministra sprawiedliwości – wnioskując o to, by projekt dotyczył także ich formacji. Zastrzeżenia, jakie zgłaszali, jeśli miałby zostać zaakceptowane, wpłynęłyby jednak na dość znaczącą zmianę pierwotnych założeń poczynionych przez MSWiA.

Ostatecznie, resort zdecydował się wprowadzenie poprawki, zgodnie z którą grupa funkcjonariuszy – w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę – będzie miała do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest doliczenie przez tych funkcjonariuszy do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Drugą możliwością jest niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS – za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat. Jak okazało się w czerwcu, to jedyny element, który mundurowym w dokumencie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji się podoba. Wiadomo również, że na etapie uzgodnień resortowych rozwiązaniami objęci zostaną również mundurowi ze Służby Więziennej.

projekt-zmian-w-art-15a-doczekal-sie-publikacji_InfoSecurity24

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/projekt-zmian-w-art-15a-doczekal-sie-publikacji

Foto: A. Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *