Porozumienie osiągnięte i podpisane. Kamiński: służba musi być godziwie wynagradzana

“Osiągnęliśmy porozumienie” – podkreślił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Kamiński rozpoczynając konferencję, podczas której ogłoszono podpisanie porozumienia między MSWiA a związkami zawodowymi, dotyczące m.in. podwyżek dla mundurowych. Jak dodał, to jeden z elementów oczekiwanej ustawy modernizacyjnej, która obowiązywać ma od stycznia 2022 roku. 

Zgodnie z zapowiedzią Rafała Jankowskiego, szefa NSZZ Policjantów, związkowcy podpisali w piątek, 24 września porozumienie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po paru rundach negocjacji zgodzili się więc na propozycje złożone im przez resort, a dotyczące m.in. kwot podwyżek, których oczekiwali mundurowi.

Porozumienie vol. 2021

W dokumencie resort deklaruje więc, że wszyscy funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). Daje to kwotę 500 zł netto. Natomiast od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej. Zapewnione zostaną również awanse, a więc i podwyżki, w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach (dotyczy to grup od 2. do 5.). Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejść mają w życie od 1 stycznia 2022 roku, a osoby zaszeregowane w grupie 5. będą przenoszone do grupy 6. na przestrzeni czterech lat (co roku ma to być 25 proc. funkcjonariuszy). Resort deklaruje również zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego. Wcześniej wynegocjowano także odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 6 proc., natomiast w roku 2022 – 2,7 proc. Najpóźniej do 1 marca 2022 roku ma również wejść w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.

Zmian w życiu mundurowych ma być jednak więcej, ale tym, jak będą one wyglądać zajmie się specjalny zespół. Ma się on przeanalizować ustawy pragmatyczne oraz przepisy dotyczące systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego, a także analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

Protestu, “w najbliższym czasie”, nie będzie!

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/porozumienie-osiagniete-i-podpisane-kaminski-ta-sluzba-musi-byc-godziwie-wynagradzana?

Foto: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *