Nowelizacją mundurowej ustawy emerytalnej zajęły się wczoraj połączone sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej. Posłowie poparli w pierwszym czytaniu przygotowany przez MSWiA projekt, którego celem jest uregulowanie zasad doliczania pracy cywilnej do mundurowej i wojskowej emerytury. Zgodnie z planem, w środę odbyć ma się drugie czytanie, a w czwartek głosowanie na sali plenarnej. Jak mówili obecni na posiedzeniu mundurowi związkowcy, choć ustawa jest krokiem w dobrą stronę, pewne istotne postulaty wciąż pozostały “za burtą” proponowanych rozwiązań. Czy MSWiA przychyli się do poprawek, które zgodnie z zapowiedziami, pojawić mogą się jeszcze dziś?
We wtorek późnym popołudniem połączone sejmowe komisje administracji i spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej przyjrzały się nowelizacji tzw. ustawy zaopatrzeniowej, a dokładniej rzecz biorąc zmianom jakie ma ona wprowadzać w art. 15a. Chodzi o uregulowanie zasad doliczania pracy cywilnej do mundurowej i wojskowej emerytury. Na dokument, który ze sporym poślizgiem pojawił się w Sejmie, mundurowe środowisko czeka już od wielu lat, jednak kształt nowych regulacji jakie przygotowało MSWiA, nie do końca odpowiada oczekiwaniom funkcjonariuszy.
Zmienione przepisy objąć mają żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej. Nowela ma pozwolić mundurowym przyjętym do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r., – posiadającym co najmniej 25 lat służby – uwzględnić w wysłudze emerytalnej tzw. okresy pracy cywilnej. Zgodnie z rządową propozycją funkcjonariusze i żołnierze, których dotyczy zmiana, gdy zdecydują o przejściu na emeryturę, będą mieli dwie możliwości. Pierwsza zakłada doliczenie stażu cywilnego do wysługi lat i pobieranie tylko emerytury mundurowej, druga – to skorzystanie z dotychczasowych zasad, czyli pobieranie dwóch emerytur: tej mundurowej i pochodzącej z ZUS (za pracę cywilną po osiągnięciu wieku emerytalnego). Jak przewiduje projekt, “okresy przypadające po służbie będą mogły być doliczone na wniosek funkcjonariusza lub żołnierza do wysługi emerytalnej, jeżeli jego emerytura będzie wynosić mniej niż 75 proc. podstawy jej wymiaru”. Za każdy rok pracy z “cywila” doliczanych do wysługi emerytalnej przyjęto jednakowy mnożnik zwiększenia podstawy wymiaru świadczenia, tj. 1,3 procI choć zarówno MSWiA jak i funkcjonariusze zgodnie przyznają, że wprowadzenie zmian w obowiązujących dziś przepisach jest konieczne, jak to zwykle bywa w tego typu przypadkach – o czym InfoSecurity24.pl informował już wielokrotnie – diabeł tkwi w szczegółach.
Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/legislacja/istotne-postulaty-za-burta-nowelizacji-mundurowej-ustawy-emerytalnej?
Foto: MSWiA