Posłowie połączonych komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej zajęli się we wtorek rozpatrzeniem poprawek Senatu, wprowadzonych w projekcie zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy i funkcjonariuszy. I choć – nie ma co ukrywać – wszyscy, razem z politykami uczestniczącymi w posiedzeniu, przygotowani byli raczej na to, że zgody na senackie korekty nie będzie, to czekało ich małe zaskoczenie. Część zaproponowanych zmian została bowiem zaakceptowana. Aczkolwiek, nie chodzi o te, na których najbardziej zależało mundurowym.
Posłowie zajęli się we wtorek, 10 maja rozpatrzeniem uchwały Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Choć spotkanie połączonych komisji sejmowych nie trwało długo, głosowanie nad 11 senackimi poprawkami zajęło im bowiem niecałe 20 minut, to przyniosło małe zaskoczenie. Cztery z nich zyskały bowiem akceptację polityków, chociaż reprezentujący resort spraw wewnętrznych i administracji wiceminister Maciej Wąsik sugerował odrzucenie wszystkich.
Politycy głosowali w trzech blokach, zmiany zaproponowane przez Senat można było bowiem pogrupować. Pierwszy z bloków dotyczył umożliwienia doliczenia mundurowym emerytom do wysługi emerytalnej okresów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przypadających po zwolnieniu ze służby. Ten pomysł poparcia nie zyskał. Drugi blok zakładał by możliwość doliczenia “pracy z cywila” do wysługi lat nie dotyczyła jedynie funkcjonariuszy, którzy w dniu zwolnienia mają za sobą 25 lat służby, ale też tych, którzy osiągnęli 55. rok życia (na tym punkcie właśnie m.in. zależało mundurowym związkowcom). I w tym przypadku większość posłów zgody nie wyraziła. Warto podkreślić jednak, że wiceminister Maciej Wąsik, omawiając tę poprawkę, przyznał że jest ona bardzo korzystna dla funkcjonariuszy, ale – jak twierdzi – zbyt kosztowna dla budżetu.Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/poslowie-zaskakuja-i-rekomenduja-przyjecie-senackiej-poprawki-do-mundurowej-ustawy-emerytalnej?
Foto: MSWiA