Waloryzacja 2023. Mundurowi nie odpuszczają, rząd milczy

Prace nad przyszłoroczną ustawą budżetową powinny być już na tyle zaawansowane, żeby resort finansów był w stanie realnie ocenić możliwości finansów publicznych na przyszły rok. Jedną z kości niezgody w relacjach rządu z mundurowymi, jest kwestia poziomu waloryzacji uposażeń. Choć funkcjonariusze mieli otrzymać zapewnienie, że ich uposażenia wzrosną więcej niż o zakładane dziś 7,8 proc., jak na razie nie dostali żadnej konkretnej propozycji. Jednocześnie podtrzymują postulat o zapisaniu w budżecie 20 proc. wzrostu uposażeń.

Batalia o wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji trwa, o czym informują m.in. policyjni związkowcy. Podobne sygnały płyną także z innych mundurowych środowisk, które z niecierpliwością oczekują na ruch ze strony rządu.

W kwestii, która policjantów absorbuje w tej chwili najbardziej i zapewne absorbować będzie do momentu osiągniecia konsensusu, czyli w sprawie waloryzacji wynagrodzeń (czytaj uposażeń), związki zawodowe powtórzyły swoje marcowe stanowisko, domagając się waloryzacji na poziomie 20%. Powołując się na stabilną kondycje Budżetu Państwa, opierającą się m.in. na zyskach NBP, zwiększonych dochodach z podatków VAT, PIT, CIT i akcyzy oraz wskaźnikach świadczących o dobrej kondycji firm, związki zawodowe wyraziły przekonanie, że wynagrodzenia w budżetówce mogą i powinny wzrosnąć również w tym roku.
FRAGMENT KOMUNIKATU NSZZ POLICJANTÓW

Nie ma się co oszukiwać, że wzrost wynagrodzeń i uposażeń w całej sferze budżetowej o 20 proc. to sporo (choć biorąc pod uwagę obecną inflację, wartość ta nie wydaje się już tak wygórowana) i realna szansa na osiągniecie tego poziomu jest raczej niewielka. Głównie z uwagi na efekt skali, a mówiąc wprost liczbę osób, których taka waloryzacja miałaby dotyczyć. Nie zmiana to jednak faktu, że w negocjacjach postulaty są zwykle wyższe niż ustalenia, na które ostatecznie obie strony są się w stanie zgodzić. Czy funkcjonariusze gotowi będą przystać na inną propozycję? Ta najpierw musiałaby paść ze strony rządu, a jak na razie do tego nie doszło. Jak jednak słyszymy nieoficjalnie, nie każda wartość powyżej tej deklarowanej dziś (7,8 proc.) będzie akceptowalna. Już połowie lipca jeden ze związkowców mówił rozmowie z InfoSecurity24.pl, że poziom kilkunastu procent byłby do zaakceptowania, jednak jeśli waloryzacja będzie “kosmetyczna” (a za taką mundurowi uznają obecną rządową propozycję), zapowiadał on, że trzeba będzie wszystkie kwestie, czyli m.in. sprawy dotyczące dodatku progresywnego i wysokości waloryzacji, “zebrać i uderzyć pięścią w stół”.Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/waloryzacja-2023-mundurowi-nie-odpuszczaja-rzad-milczy?

Foto: Ministerstwo Finansów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *