Co MSWiA ma do zaproponowania mundurowym? List Macieja Wąsika do funkcjonariuszy Straży Granicznej

W służbach mundurowych trwa protest. Jego formy i skala zależą od tego, czy mundurowi dogadają się z rządem m.in. w kwestii wysokości przyszłorocznej waloryzacji. Tymczasem resort spraw wewnętrznych w wydanym 24 października komunikacie przedstawia propozycje, jakie położył na negocjacyjnym stole. Jak czytamy, są one obecnie “tematem rozmów z poszczególnymi związkami zawodowymi”.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma przygotowywać “szereg rozwiązań mających na celu poprawę warunków służby funkcjonariuszy formacji podległych resortowi oraz zachęcenie doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie”. Co dokładnie przedstawiciele MSWiA mają na myśli?
Resort, odnosząc się do kwestii przyszłorocznej waloryzacji uposażeń, przypomina że choć wejdzie ona w życie od 1 marca (czemu funkcjonariusze się sprzeciwiają), w ciągu 10 miesięcy 2023 roku (od marca do grudnia) mundurowi otrzymają sumarycznie taką samą kwotę, jaką dostaliby, gdyby waloryzacja wystartowała w styczniu. Nieco więcej informacji MSWiA przekazało w piśmie skierowanym do NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Waloryzacja kwoty bazowej uposażeń funkcjonariuszy z kwoty 1 614,69 zł do 1 740,64 zł została wprowadzona od 1 marca 2023 roku. Oznacza to, że za okres 10 miesięcy faktyczna podwyżka uposażeń wyniesie 9,36 proc. Tym samym dla funkcjonariuszy pozostających w służbie będzie ona wyższa od wzrostu zakładanego w państwowej sferze budżetowej, który wyniesie 7,8 proc.
FRAGMENT PISMA MSWIA DO NSZZ FSG 

Ministerstwo uszczegółowiło także kwestie dotyczące zmian w dodatku stażowym. Propozycja zakłada, że po 15 latach służby należność z tytułu wysługi lat będzie wzrastała co roku o dodatkowy 1 proc., a “w przypadku stażu powyżej 32 lat kwota ta będzie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej”. Świadczenie to ma być – jak to ujęto – “powszechne i niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego”.
Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/co-mswia-proponuje-mundurowym?
Czytaj też: https://www.gov.pl/web/mswia/pozytywne-zmiany-dla-funkcjonariuszy-sluzb-mundurowych-podleglych-mswia?
Foto: MSWiA 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *