Kilka dni temu premier, podpisując porozumienie z „Solidarnością”, finalizujące toczone od miesięcy rozmowy, poinformował o tym, że jeszcze w tym roku do zatrudnionych w szeroko pojętej sferze finansów publicznych trafią dodatkowe pieniądze. Ile otrzymać może każdy z pracowników budżetówki?
O dodatkowych środkach dla budżetówki poinformowano 7 czerwca, a już dwa dni później rząd przyjął nowelizację tegorocznego budżetu. Co więcej, ta zdążyła już – wraz z ustawą okołobudżetową – trafić do Sejmu, gdzie obu dokumentom nadano nawet numer druku. Oznacza to, że – jeśli ekspresowe wręcz tempo prac zostanie utrzymane – przepisy, teoretycznie, mogą zostać przyjęte przez Sejm nawet jeszcze w tym tygodniu, podczas posiedzenia trwającego od 13 do 16 czerwca.
Jakich kwot mogą się zatem spodziewać m.in. funkcjonariusze? Zgodnie z opublikowanymi w ubiegły piątek szczegółami porozumienia rząd – „Solidarność” mowa o kwocie ok. 1125 złotych. „Środki na nagrody specjalne w 2023 roku zostaną zwiększone o około 906,25 mln złotych. Indywidualnie to uzupełnienie wyniesie około 1125 zł. Z puli nagród wyłączone są państwowe stanowiska kierownicze oraz sędziowie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości” – czytamy w dokumencie podpisanym przez Piotra Dudę, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.
Jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Bartłomiej Mickiewicz, szef Sekretariatu Służb Publicznych NSZZ „Solidarność” i przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa, środki na dodatkowe świadczenia dla mundurowych liczone mają być zgodnie z zasadą 3,2 proc. z 5/12 funduszu wynagrodzenia. Podkreśla, że będą to zatem kwoty tożsame z tymi, jakie trafią do pracowników całej sfery budżetowej, a więc powinny wynieść średnio na etat około 1125 zł. Mickiewicz dodaje jednak, że „ostateczny sposób rozdziału musi być uzgodniony ze stroną społeczną” i takie rozmowy prędzej czy później będą musiały się odbyć.
Projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2023 uwzględnia przekazanie dodatkowych środków na wynagrodzenia z możliwością ich przeznaczenia dla pracowników państwowej sfery budżetowej na jednorazowe wypłaty wynagrodzeń w 2023 r. Dodatkowe środki będą również skierowane dla nauczycieli. Rozwiązanie to ma na celu zmniejszenie negatywnego trendu związanego z poziomem inflacji i poprawę sytuacji pracowników państwowej sfery budżetowej oraz nauczycieli. Przyznanie jednorazowych świadczeń będzie możliwe również z tytułu realizacji projektów finansowanych w ramach programów unijnych, tj. programów realizowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lub 3 ustawy o finansach publicznych. Źródłem ich sfinansowania będą mogły być środki uruchomione z rezerw celowych, tj. budżetu państwa poz. 8 i budżetu środków europejskich poz. 99.
FRAGMENT UZASADNIENIA PROJEKTU NOWELIZACJI USTAWY BUDŻETOWEJ NA 2023 ROK