Policjanci przeciwni złagodzeniu kryteriów zdrowotnych dla wracających do służby

Nie milkną echa dotyczące obniżenia kryteriów zdrowotnych dla mundurowych, którzy chcieliby ponownie wstąpić w szeregi służb podległych MSWiA. Pomysł resortu negatywnie oceniły oba policyjne związki. Wcześniej negatywną opinię w tej sprawie wydali związkowcy z Państwowej Straży Pożarnej.

Resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu chorób i ułomności, wraz z kategoriami zdolności do służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służbie Ochrony Państwa. Według noweli – w stosunku do osób powracających do służby – MSWiA chciałoby stosować inne kryteria zdrowotne niż w odniesieniu do mundurowych zakładających mundur po raz pierwszy.

Do pomysłu resortu spraw wewnętrznych i administracji odniosły się dwa policyjne związki – NSZZ Policjantów oraz Rada Krajowa Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność”. Obie centrale negatywnie oceniły nowelizację rozporządzenia.

Zadania jakie zarówno ustawy, jak i oczekiwania społeczne nakładają na policjantów stoją w jaskrawej sprzeczności z propozycją obniżania kryteriów zdrowotnych i sprawnościowych, którym powinni odpowiadać kandydaci do Policji. Z tego też powodu Zarząd Główny NSZZ Policjantów nie może co do zasady zaakceptować całości projektu, który w takim kształcie interesowi służby może wyrządzić szkodę.
FRAGMENT PISMA RAFAŁA JANKOWSKIEGO, PRZEWODNICZĄCEGO NSZZ POLICJANTÓW, DO SZEFA MSWIA MARCINA KIERWIŃSKIEGO

Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZP w piśmie do szefa MSWiA, w propozycji resortu dostrzega pomysł, który w przeszłości związkowcy przedstawiali, a mianowicie „wykorzystanie potencjału wiedzy i umiejętności osób, które chcą wstąpić do Policji”. „Niektóre ułomności nie powinny być dyskryminujące do wstąpienia do służby, jednakże musi być spełniony warunek stworzenia zamkniętego katalogu stanowisk, na których takie osoby mogłyby pełnić służbę” – podkreślił Jankowski. Wskazał przy tym, że mogą to być na przykład analitycy kryminalni, specjaliści z dziedziny kryminalistyki oraz szeroko rozumiani logistycy i osoby zajmujące się szkoleniem.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: KWP w Katowicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *