Tomczyk poinformował, że pomysł złożenia takiego projektu ustawy pojawił się na spotkaniu z szefem PO Donaldem Tuskiem w Bytomiu. Jak dodał, jeden z uczestników tego spotkania mówił, że jest byłym żołnierzem zawodowym, ale potem pracował i odprowadzał składki do ZUS. Dziś jednak nie może skorzystać z dodatkowej emerytury. “W imię sprawiedliwości społecznej chcemy powiedzieć jasno, że dzisiaj składamy projekt ustawy, który tę sprawę rozstrzygnie” – zaznaczył poseł KO. Jak dodał, sprawa dotyczy kilkuset tysięcy osób. Zapewnił, że “każdy, kto był żołnierzem zawodowym i jednocześnie odprowadzał składki do ZUS będzie mógł skorzystać z dodatkowej emerytury”.
Według Grabarczyka projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS został już złożony do laski marszałkowskiej. Jak poinformował, projekt przewiduj “wyeliminowanie dyskryminacji byłych wojskowych i funkcjonariuszy, którzy przeszli na mundurową emeryturę, ale cały czas pracują i płacą składki”. “Budują oni kapitał, ale nie mogą z niego skorzystać. To niesprawiedliwe. Dlatego przygotowaliśmy rozwiązanie, że w przypadku zbiegu emerytur z dwóch źródeł pozwoli wyeliminować ten konflikt. Byli żołnierze i funkcjonariusze będą mogli skorzystać ze zgromadzonego kapitału” – mówił Grabarczyk. “Liczymy, że pani marszałek Elżbieta Witek szybko nada numer druku, byśmy mogli uchwalić ustawę jeszcze w tej kadencji” – zaznaczył.
Czesław Mroczek dodał, że PO nie pozostawi tej sprawy nawet wtedy, gdyby w tej kadencji nie udało się tej ustawy uchwalić. Poinformował też, że KO przygotowuje wszechstronną analizę działań rządu PiS w zakresie obronności. Będzie ona “przedstawiać prawdziwy stan rzeczy w tym obszarze”. Mroczek ocenił, że rok funkcjonowania ustawy o obronności państwa to “zmarnowany czas i pieniądze”.
Złożony przez klub KO projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS zakłada, że emeryci, którzy po przejściu na emeryturę “mundurową” dalej pracowali “w cywilu” i odprowadzali składki, będą mieli prawo do wyższych emerytur – w praktyce chodzi o umożliwienie otrzymywania dwóch świadczeń: z systemu mundurowego oraz systemu powszechnego.