Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym roku budżet Policji może zostać zasilony dodatkowymi środkami. Tak wynika przynajmniej z informacji, jakie podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych przekazał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak na razie nie wiadomo dokładnie o jakiej kwocie mowa, jednak – jak mówił Wąsik – wniosek o przesunięcie środków z rezerwy celowej powinien niebawem trafić do komisji finansów publicznych. Już dziś wiemy jednak – o czym z kolei poinformowali związkowcy z NSZZ Policjantów – że wszyscy policjanci otrzymają nagrody z okazji Święta Policji. Na ten cel MSWiA dodatkowo przeznaczyć ma 120 mln złotych.
O tym, że budżet Policji jest niedoszacowany kierownictwo formacji mówi już od lat. Jednak najlepiej świadczą o tym ruchy finansowe w trakcie trwania roku budżetowego, których celem jest zwiększenie finansowania tej największej służby nadzorowanej przez MSWiA. W tym roku jej budżet “uzupełniono” już m.in. o kwotę 500 mln złotych, a dodatkowe pieniądze przewidziano też w nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej. To jednak nie wszystko. Jak się okazuje, Policja liczyć może na kolejną finansową pomoc. Mówił o tym, podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Zapowiedział, że środki pochodzić będą z rezerwy celowej przeznaczonej na “Przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz ochrona ludności”.
My w ramach potrzeby uzupełniamy budżet Policji. Pewno teraz do komisji finansów pójdzie wniosek o przekazanie z rezerwy “czwórki” (rezerwa celowa poz. 4 “Przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych oraz ochrona ludności” – przyp. red.) pewnych środków na uzupełnienie wydatków m.in. wynikających z granicy na wschodzie, ale nie tylko.
MACIEJ WĄSIK, WICESZEF MSWIA – POSIEDZENIE SEJMOWEJ KOMISJI ADMINISTRACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH, 12 LIPCA 2023 ROK
Źródłem dodatkowego finansowania dla Policji będzie zatem ta sama rezerwa, z której Policja otrzymała poprzednio pół miliarda złotych, a która przeznaczona miała zostać m.in. na finansowanie wciąż nieprzyjętej ustawy o ochronie ludności. Wtedy środki przekazane Policji wiceminister finansów Sebastian Skuza uzasadniał tym, że pierwotnie zaplanowano wejście w życie ustawy o ochronie ludności na 1 stycznia 2023 roku, a ponieważ “nie wszystkie działania przewidziane na rok bieżący będą mogły być zrealizowane, a co za tym idzie jest możliwe przeniesienie przeznaczenia środków”. Jak zapewnił, po przesunięciu połowy środków przewidzianych w ustawie na ten rok na potrzeby Policji, zapis procedowanego projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej zostaną odpowiednio dostosowane. Od kwietnia w kwestii ustawy zmieniło się niewiele. Dokument przyjęty został wprawdzie – o czym informował minister Wąsik – przez Stały Komitet Rady Ministrów, jednak do dziś nie zajął się nim rząd. Zwłoka z uchwaleniu przepisów zdaniem niektórych może stanowić dowód na to, że w tej kadencji przepisy te przyjęte już nie zostaną. Scenariusz ten uprawdopodabnia kolejne sięgnięcie do środków przewidzianych na wdrożenie nowego systemu ochrony ludności i przekazanie ich Policji. Nie wiemy dziś oczywiście o jakiej kwocie mowa, jednak kiedy poznamy jej wysokość odpowiedź na część stawianych dziś pytań może się okazać znacznie łatwiejsza.Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: MSWiA