Przepisy ułatwiające powrót do Policji i Straży Granicznej wkrótce staną się faktem. Ustawa, która zakłada m.in. wprowadzenie służby kontraktowej w obu formacjach oraz zmianę przepisów odnoszących się do byłych funkcjonariuszy chcących wrócić do służby, doczekała się podpisu prezydenta. By nowe regulacje weszły w życie muszą zostać jeszcze opublikowane w Dzienniku Ustaw, co zapewne stanie się lada dzień.
Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej staną się obowiązującym prawem. Dokument w błyskawicznym tempie – i przy ogólnej zgodzie wszystkich stron sceny politycznej – przeszedł przez Sejm i Senat, po czym trafił na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Jak się okazuje, głowa państwa właśnie ustawę podpisała.
Oznacza to, że regulacje przygotowane przez MSWiA czeka ostatni krok drogi legislacyjnej – publikacja w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem części zmian, które do porządku prawnym pojawiać się będą stopniowo – po upływie trzech miesięcy od daty ogłoszenia, a niektóre dopiero od 1 stycznia 2027 roku.
Służba kontraktowa w Policji i SG
Ustawa zakłada m.in. wprowadzenie służby kontraktowej w Policji i Straży Granicznej. Jeżeli chodzi o największą formację mundurową podległą MSWiA, to funkcjonariusze na „kontrakcie” będą tworzyć wyodrębnione oddziały prewencji Policji. „Dodatkowo w uzasadnionych potrzebami służby przypadkach, policjanci w służbie kontraktowej, przyjmowani będą również do innych rodzajów służb w Policji, z zastrzeżeniem, że przyjęcie będzie możliwe jedynie na stanowiska w korpusie szeregowych Policji” – podkreślali autorzy zmian.
Możliwości zatrudniania funkcjonariuszy „na kontrakcie” nie może się doczekać kierownictwo Straży Granicznej. „Liczymy na to, że faktycznie pozwoli to w krótkim czasie uzupełnić brakujący potencjał, który jest wykorzystywany bezpośrednio w ochronie granicy państwowej. Mówię tutaj o służbie kontraktowej” – tłumaczył niedawno w Sejmie zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Michalski. Podkreślał przy tym, że formacja planuje w roku 2025 przyjąć do służby kontraktowej 500 funkcjonariuszy. Jak dodał, „jeżeli chodzi o dalszą perspektywę, to chcemy mniej więcej zbudować ten potencjał do 2000 funkcjonariuszy.
Kontrakty będą zawierane na okres od 3 do 5 lat z możliwością przedłużenia. Zawarcie umowy z tą samą osobą będzie mogło nastąpić najwyżej dwukrotnie.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: Policja