Z informacji, do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, wynika, że NSZZ Policjantów przedstawił ministrowi spraw wewnętrznych i administracji projekt porozumienia, którego podpisanie „daje podstawę do zawieszenia akcji protestacyjnej”. W dokumencie czytamy m.in. o wdrożeniu od 1 lipca 2025 roku świadczenia mieszkaniowego oraz o tym, że kolejna edycja programu modernizacji ma „wzmocnić struktury uposażeń”. Czy szef MSWiA przychyli się do propozycji związkowców?
Rozmowy na linii związkowcy-MSWiA trwają i jak na razie nie udało się dojść do porozumienia. Może się jednak okazać, że jest ono bliższej, niż się wydaje. Projekt dokumentu, który ma na celu uspokojenie nastrojów wewnątrz podległych resortowi formacji, przedstawiciele ministerstwa już jakiś czas temu przesłali związkowcom, ale ci postanowili – co zresztą zapowiadali – przygotowali własną wersję.
Redakcja InfoSecurity24.pl dotarła do treści dokumentu, jaki MSWiA przesłało związkowcom oraz uwag, jakie NSZZ Policjantów przekazało do resortu.
Związkowcy oczekują, że minister do 14 lutego 2025 r., opracuje i przedstawi stronie społecznej „projekt ustawy wprowadzający dla funkcjonariuszy świadczenie mieszkaniowe, na wzór rozwiązań obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP. Przepisy w tym zakresie zostaną wdrożone od dnia 1 lipca 2025 r.”. W pierwszej wersji porozumienia, autorstwa MSWiA, mowa jest o tym, że regulacje „zostaną wdrożone w 2025 r. niezwłocznie po zakończeniu procesu legislacyjnego i opublikowaniu ustawy”.
NSZZ Policjantów chce też, by do końca lutego szef resortu przygotował i przesłał stronie społecznej projekt przepisów „w sprawie Karty Rodziny Mundurowej (wspólny z Ministerstwem Obrony Narodowej), wprowadzający uprawnienia polegające na przyznaniu korzystniejszego od ogólnie obowiązującego dostępu do towarów, usług lub innych form działalności, w tym dostępu do służby zdrowia MSWiA dla funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych i ich rodzin”. Jak czytamy, ”przepisy w tym zakresie zostaną wdrożone od 1 lipca 2025 r.” MSWiA – podobnie jak w przypadku świadczenia mieszkaniowego – zakładało, że nowe regulacje będą implementowane „w 2025 r. niezwłocznie po zakończeniu procesu legislacyjnego i opublikowaniu ustawy”.
W projekcie porozumienia mowa też o nowej ustawie modernizacyjnej na lata 2026-2029. Związkowcy zakładają, że projekt gotowy będzie do 31 marca 2025 roku i do tej daty przekazany zostanie stronie społecznej. Co jednak istotne, NSZZP chce też, by w dokumencie zapisano, że celem tworzonej ustawy „będzie zapewnienie środków na modernizację formacji mundurowych w zakresie wyposażenia technicznego oraz wzmocnienia potencjału ludzkiego, w szczególności na inwestycje budowlane i remonty, zakup sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia oraz wzmocnienie struktury uposażeń”. W pierwotnej wersji projektu porozumienia, jaką przygotować miał resort, brak jest wprost odniesienia do uposażeń, mowa za to o „zapewnieniu modernizacji formacji (…) w zakresie potencjału ludzkiego” oraz o „wzmocnieniu kapitału ludzkiego”. Nowy program modernizacji ma zostać wdrożony od 1 stycznia 2026 roku.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: NSZZP