Co z waloryzacją mundurowych uposażeń? Wąsik: Możemy sobie pozwolić na nieco mniej, niż jeszcze kilka lat temu

„Zwracam się z prośba o przedstawienie pisemnej informacji nt. wskaźnika waloryzacji, jakim od dnia 1 stycznia 2023 roku objęte zostaną uposażenia policjantów oraz emerytury i renty policyjne” – pisze do Mariusza Kamińskiego, szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Dodaje też – o czym informował już InfoSecurity24.pl – że oczekiwania środowiska w tym zakresie są duże. Czy rządowi uda się je spełnić?

Jak poinformował na początku czerwca w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy z NSZZ Policjantów, mundurowi liczą na dwucyfrowy wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji uposażeń. „Mamy nadzieję, że zbliżymy się do 20 proc.” – mówił. Już niedługo po tej rozmowie okazało się, że rząd w zaprezentowanych założeniach do przyszłorocznej ustawy budżetowej nie zbliżył się nawet do oczekiwań środowiska. W dokumentach, które mają być bazą do stworzenia budżetu państwa na 2023 rok, mowa bowiem nie o 20-sto, czy nawet kilkunastoprocentowej waloryzacji, a o takiej sięgającej 7,8 proc. Póki co mowa wprawdzie o założeniach, ale pokazują one zapewne kierunek w jakim resort finansów przy tworzeniu jednej z najważniejszych z punktu widzenia funkcjonowania państwa ustaw zamierza iść.

O waloryzację policyjnych uposażeń szefa MSWiA postanowił oficjalnie zapytać przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Jak czytamy, „obok realizacji zobowiązań wynikających z Porozumienia podpisanego w dniu 24 września 2021 r., przyszłoroczna waloryzacja uposażeń wzbudza największe zainteresowane wśród policjantów”. Jankowski dodaje, że „nie jest też tajemnicą, że oczekiwania w tym zakresie (o czym w rozmowie z redakcją mówił na początku miesiąca Sławomir Koniuszy – przyp. red.) zarówno ze strony policjantów, emerytów i rencistów policyjnych jak i Związku są duże, wobec czego wniosek należy uznać za pilny”.

Czy resortowi spraw wewnętrznych i administracji uda się przekonać mundurowych do konieczności zaakceptowania rządowych prognoz? Czy na pomysł reformy dodatków, jaki przygotowuje MSWiA, funkcjonariusze ostatecznie spojrzą przychylnym okiem? Wydaje się, że w najbliższym czasie rozmowy na linii funkcjonariusze-rząd (reprezentowany przez MSWiA) nie będą łatwe i od obu stron wymagać mogą pójścia na pewne ustępstwa. Pytanie jakie skutki przyniesie „kompromis”, to już zupełnie inna kwestia. InfoSecurity24.pl m.in. o kwestie waloryzacji mundurowych uposażeń zapytał wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika. Jak poinformował, jest on przekonany, że te kwestie resort jest „w stanie wytłumaczyć funkcjonariuszom”. Dodał też, że oczywiste jest, iż „dobrze wynagradzane służby pracują lepiej, niż te źle wynagradzane”.

„Możemy sobie pozwolić na nieco mniej, niż jeszcze kilka lat temu”

Dominik Mikołajczyk: Mundurowym obiecywano, na co umówiliście się jesienią zeszłego roku, że waloryzacja uposażeń – jeśli taką zakładać będą kolejne ustawy budżetowe – będzie dotyczyć także uposażeń funkcjonariuszy. Resort finansów zaproponował na przyszły rok 7,8-proc. waloryzację. Mundurowi oczekiwali dwucyfrowej wartości. Czy nie obawia się Pan, że taki poziom nie tylko nie zachęci funkcjonariuszy do pozostania w służbie, ale może nawet część z nich skutecznie zniechęcić do wstąpienia w szeregi podległych MSWiA formacji?

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA: Mamy sytuację gospodarczą, która wynika m.in. z wojny w Ukrainie i w związku z tym, możemy sobie pozwolić na nieco mniej, niż jeszcze kilka lat temu. Jestem przekonany, że w tej kwestii uda nam się wśród funkcjonariuszy znaleźć zrozumienie.

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/co-z-waloryzacja-mundurowych-uposazen-wasik-mozemy-sobie-pozwolic-na-nieco-mniej-niz-jeszcze-kilka-lat-temu?
Foto: NSZZP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *