Mundurowi z niższymi uposażeniami? Resort finansów: niektóre grupy zapłacą wyższe zaliczki na podatek

Od 1 lipca część podatników może zapłacić wyższe zaliczki na podatek dochodowy. Chodzi np. o zarabiających do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie, którzy nie złożyli PIT-2 – podało Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie. Jak dodano, sytuacja może dotyczyć także funkcjonariuszy służb mundurowych.

“Likwidacja z dniem 01.07.2022 r. niektórych rozwiązań, które weszły w życie od 01.01.2022 r. i w trakcie 2022 r. oraz rozłożenie na etapy nowelizacji »Niskie Podatki« sprawia, że choć całościowo obciążenia podatkowe spadają, to przejściowo niektóre grupy zapłacą wyższe zaliczki na podatek” – podało Ministerstwo Finansów w opublikowanym w poniedziałek komunikacie.Fot. Ministerstwo Finansów

Według informacji udostępnionej przez resort finansów, wzrost zaliczek na podatek, czyli spadek miesięcznego wynagrodzenia netto, mogą odczuć osoby zatrudnione na umowę o pracę, które nie złożyły PIT-2. Powodem jest uchylenie przepisu ustawy, nakazującego rozliczać zaliczki wg zasad z 2021 r. Podobnie będzie w przypadku etatowców, których zarobki wynoszą 10,3-12,8 tys. zł brutto miesięcznie, nawet jeśli złożyli PIT-2. Oni także odczują wzrost zaliczek na podatek wskutek odmrożenia zaliczek na PIT – podaje resort finansów.
W tej sytuacji znajdą się m.in. funkcjonariusze służb mundurowych, którzy zarabiają do 12,8 tys. zł brutto miesięcznie i nie złożyli PIT-2 (spadek miesięcznego wynagrodzenia netto wynikać ma z uchylenia przepisu utrzymującego zaliczki na PIT na poziomie z 2021 r.) oraz ci mundurowi, którzy ten formularz złożyli, ale zarabiają miedzy 8,9 tys. zł a 12,8 tys. zł miesięcznie.

Podobnie jak u etatowców wzrost zaliczek dla tej grupy osób ma charakter przejściowy, gdyż zysk pojawia się u nich w dalszej części roku w wyniku podwyższenia progu podatkowego (z 85 528 zł do 120 000 zł), co w zaliczkach miesięcznych odczują jednak dopiero w ostatnich miesiącach roku. Gdyby nie zmiana, to osoby te również płaciłyby znacznie wyższe zaliczki po przekroczeniu progu (85 528 zł).
FRAGMENT KOMUNIKATU MINISTERSTWA FINANSÓW

Resort wskazał, że mimo wyższych zaliczek na podatek zleceniobiorcy skorzystają na tych rozwiązaniach przy rozliczeniu rocznym. Poza tym przypomniał, że zleceniobiorca może wystąpić do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o ograniczenie poboru zaliczek na podatek przez płatnika. “Zaliczka występuje u niego bowiem z uwagi na brak możliwości stosowania kwoty zmniejszającej podatek w ciągu roku, podczas gdy podatek często nie jest w ogóle należny (np. przy zarobkach 3 200 zł brutto miesięcznie za rok podatek wyniesie 0 zł)” – wskazano.
Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/bezpieczenstwo-wewnetrzne/mundurowi-z-nizszymi-uposazeniami-resort-finansow-niektore-grupy-zaplaca-wyzsze-zaliczki-na-podatek?
Foto: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *