MSWiA łata braki kadrowe. Kandydat na policjanta będzie mógł być mniej sprawny fizycznie

Resort spraw wewnętrznych i administracji szykuje zmiany w postępowaniach kwalifikacyjnych wobec kandydatów do służby w Policji. Wśród nowych regulacji znalazło się m.in. uproszczenie testu sprawności fizycznej, który ma się składać tylko z czterech prób sprawnościowych. „Żadnych wymogów do Policji nie obniżamy, natomiast dostosowujemy się do realiów życia” – poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia w sprawie postępowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Policji. „Wydanie rozporządzenia (…) wpłynie na uproszczenie postępowania kwalifikacyjnego do służby w Policji, jego dynamikę, a w konsekwencji może przyczynić się do wzrostu liczby osób przystępujących do przedmiotowego postępowania” – czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Projekt zakłada m.in. rozszerzenie katalogu organów zarządzających i prowadzących postępowanie kwalifikacyjne do służby w Policji. „Komendant-Rektor Akademii Policji w Szczytnie albo komendant szkoły policyjnej będą mieli możliwość zarządzania i prowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Akademii Policji w Szczytnie albo w szkole policyjnej” – wskazują autorzy projektu.

Jednak jedną z najważniejszych zmian, jest uproszczenie testu sprawności fizycznej. „Należy zauważyć, że w aktualnym stanie prawnym test sprawności fizycznej dla kandydatów składa się z ośmiu prób sprawnościowych przeprowadzanych w zamkniętym przedziale czasowym i w tej formie stosowany jest od 2007 roku” – czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

MSWiA w rozporządzeniu proponuje, aby wprowadzić cztery próby sprawnościowe, które „zostały określone w zakresie zdolności motorycznych, szczególnie przydatnych dla policjantów, tj. siła, wytrzymałość, zwinność i koordynacja ruchowa”. „Próbami tymi są: rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg, siady z leżenia na plecach w czasie 30 s, bieg ze zmianą kierunku oraz bieg z obiegnięciem stojaków w czasie 90 sekund” – wylicza resort. Jak dodano, „pozytywny wynik z testu sprawności fizycznej otrzymuje kandydat, który zaliczył wszystkie próby sprawnościowe i otrzymał co najmniej 32 punkty na 60 możliwych do uzyskania”.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MON-5 pa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *