Co przyniesie nowy program modernizacyjny ? Wywiad z szefem MSWiA

Tym razem na portalu infosecurity24.pl wywiad odnośnie programu modernizacji służb.  Zapraszamy do krótkiego wstępu.

Jesteśmy w ogniu dyskusji wewnętrznej na temat nowego programu modernizacji. W centrum dyskusji jest kwestia, ile na modernizację sprzętu, a ile na modernizację wynagrodzeń” – ocenił podczas InfoSecurity24Day minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Jak dodał, resort musi „znaleźć złoty środek, bo oczywiście największym kapitałem są ludzie”.

W trakcie drugiego dnia InfoSecurity24Day, który odbywa się w ramach tegorocznej edycji Defence24Days, odbył się FireChat „Jak budować odporne Państwo?”, którego gościem był minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Podczas rozmowy szef MSWiA został m.in. zapytany o to, czy jako państwo wyciągnęliśmy wnioski – w kwestii budowania odporności – z pandemii COVID-19, czy wojny w Ukrainie. „Kryzysy mają to do siebie, że wymuszają wyciąganie z nich wniosków” – podkreślił Tomasz Siemoniak.

„Proszę zobaczyć, jak w różnych kwestiach przez ostatnie kilkadziesiąt lat, gdy gdzieś następował kryzys, państwo, społeczeństwo znajdowało rozwiązania. I te przykłady, które tutaj padły, pandemii COVID, (…) czy kryzys związany z nagłym napływem uchodźców z Ukrainy, pokazały, że elastyczność, zaangażowanie, solidarność, siła różnych instytucji pozwoliły przejść przez te kryzysy” – powiedział szef MSWiA.

Zauważył przy tym, że gotowość państwa powinna oznaczać elastyczność i dobrą konsolidację sił, taką jak służby wykazują przy ochronie polsko-białoruskiej granicy. „To współdziałanie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, jego służb z MON-em jest bezprecedensowe” – ocenił szef MSWiA.

„Mam unikatową okazję być po tych dwóch różnych stronach w ciągu ostatnich 15 lat – i w MON-ie i w MSWiA – i mogę powiedzieć, że takiej współpracy nigdy nie było. Jej przejawem jest obowiązująca od pierwszego stycznia ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, gdzie dwa resorty odpowiadają za sytuacje kryzysowe państwa” – zaznaczył.

Dopytywany o środki z europejskiego Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności, które zasilić mają Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej wskazał, że to, iż „możemy z funduszy europejskich finansować różne przedsięwzięcia ochrony ludności, to absolutnie rewolucja”. „W Unii Europejskiej przez długie lata kwestia pieniędzy na obronę i bezpieczeństwo była takim trochę tematem tabu” – powiedział Siemoniak.

źródło: infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/szef-mswia-o-nowym-programie-modernizacji-musimy-znalezc-zloty-srodek-bo-najwiekszym-kapitalem-sa-ludzie?

foto: YouTube – MSWiA

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

Z okazji Dnia Strażaka pragnę przekazać Całej Braci Strażackiej wyrazy szacunku i uznania.

Życzę Wam w imieniu MF ZZSM bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Dariusz Łazarczyk
Przewodniczący MF ZZSM

234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.

W dniu 3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą, która do dziś pozostaje jednym z najważniejszych symboli polskiej państwowości. Przyjęcie tego dokumentu przez Sejm Czteroletni jest wyrazem ambicji zbudowania silnego, nowoczesnego państwa.

Konstytucja 3 maja wprowadziła istotne zmiany ustrojowe, opierając system władzy na trójpodziale – na władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Wzmocniła pozycję władzy centralnej, zniosła zasadę liberum veto oraz ograniczyła nadużycia wynikające z dotychczasowego systemu wolnej elekcji. Posłowie zostali uznani za przedstawicieli całego narodu.

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja była wynikiem porozumienia pomiędzy zwolennikami silnej władzy królewskiej a reprezentantami nurtu republikańsko-reformatorskiego. Zjednoczyła różne wizje ustrojowe – monarchiczną koncepcję Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz idee polityczne propagowane przez Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego i Hugona Kołłątaja. Jej uchwalenie stanowiło nie tylko wyraz odpowiedzialności za los państwa, lecz także głęboko patriotyczny akt, który miał fundamentalne znaczenie dla kształtowania nowoczesnej tożsamości narodowej i zachowania suwerenności Rzeczypospolitej.

foto: Internet – “Konstytucja 3 maja 1791 roku”. Obraz Jana Matejki

Na biurku premiera petycja o 200 000 dodatkowych emerytur (cywilnych) dla mundurowych sprzed 1999 r.

Na portalu infor.pl ukazał się ciekawy artykuł autorstwa Tomasza Króla ( prawnik – prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny ) o dodatkowych emeryturach dla mundurowych. Zachęcamy do przeczytania całego artykułu, link na końcu strony.

Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).

Trudno się dziwić emerytom, że od lat domagają się zwrotu składek przez ZUS w formie:

1) wypłaty drugiej emerytury cywilnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i/lub

2) przeniesienia składek z ZUS do „mundurowych” zakładów emerytalnych i/lub podwyższenia (godziwego) emerytur mundurowych i/lub

3) zwolnienia z pracy cywilnej po przejściu na emeryturę z obowiązku odprowadzania składek ZUS.

petycja w formacie PDF na stronie infor.pl

Kogo dotyczy problem braku podwójnych emerytur (mundurowej i cywilnej z FUS)?

Poszkodowani są żołnierze zawodowi i funkcjonariusze w służbie przed 1999 r. z prawem do emerytury (ale i renty), podejmujący pracę po zdjęciu munduru. Ich praca nie była zwolniona ze składek emerytalnych i rentowych, które wpływały do ZUS, ale bez realnej szansy na skorzystanie z nich przez byłych mundurowych.
Jaki jest mechanizm prawny poszkodowania 200 000 emerytów mundurowych?

Pokrzywdzenie 200 000 emerytów wynika z określenia maksymalnej wysokości mundurowej (np. wojskowej) emerytury. Niezależnie ile składek do ZUS odprowadzi były mundurowy (o ile zaczął służbę przed 1999 r.), to jego emerytura nie może być wyższa niż limit 75%.

źródło: infor.pl

Czytaj całość: https://www.infor.pl/prawo/sluzby-mundurowe/6925466,na-biurku-premiera-petycja-o-200-000-dodatkowych-emerytur-cywilnych-dla-mundurowych-sprzed-1999-r.html?

foto: gov.pl

Nowe przywileje dla mundurowych. Wystartowały rządowe prace nad mieszkaniówką

Na portalu infosecurity24.pl ukazał się kolejny obszerny artykuł przybliżający mundurowych w MSWiA do nowego świadczenia mieszkaniowego.

Funkcjonariuszom służb podległych MSWiA będą przysługiwać nieopodatkowane świadczenia mieszkaniowe w wysokości od 900 do 1800 zł miesięcznie – wynika z projektu nowelizacji tzw. ustawy mieszkaniowej, który został opublikowany w wykazie prac rządu. Funkcjonariusze otrzymają także zwrot kosztów dojazdu do pracy.

Zaproponowane przepisy znalazły się w projekcie nowelizacji niektórych ustaw w związku z określeniem zasad zakwaterowania funkcjonariuszy Policji, SG, PSP, ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, SOP oraz poprawy niektórych warunków pełnienia służby. Informacje o projekcie opublikowano w środę w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Zgodnie z propozycją, m.in. funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa będą przysługiwać świadczenia mieszkaniowe; będą one wypłacane od 1 lipca – co miesiąc; wysokość świadczenia będzie zależała od lokalizacji i wyniesie od 900 do 1800 zł miesięcznie. Świadczenia nie będą opodatkowane.

Zgodnie z propozycją dotychczasowe uprawnienia mieszkaniowe, czyli prawo do lokalu albo równoważnik za brak lokalu, równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego i pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego, zastąpione zostaną nowym rozwiązaniem w postaci prawa do zakwaterowania, na wzór rozwiązań obowiązujących w MON.

Funkcjonariuszom wymienionych wyżej służb, mianowanym na okres służby przygotowawczej i na stałe – od dnia mianowania na pierwsze stanowisko służbowe do dnia zwolnienia ze służby – przysługuje prawo do zakwaterowania w miejscowości, w której pełni służbę albo na jego uzasadnioną prośbę w innej miejscowości.

Prawo to można zrealizować w formie przydziału lokalu mieszkalnego, kwatery tymczasowej, przydziału miejsca w internacie lub kwaterze internatowej, a także poprzez przyznanie świadczenia mieszkaniowego. To funkcjonariusz ma mieć możliwość wybrania odpowiadającej mu formy.

W przypadku, gdy oboje małżonkowie są funkcjonariuszami, każdy z nich wybiera formę realizacji prawa do zakwaterowania w postaci przydziału lokalu mieszkalnego albo kwatery tymczasowej dla jednego małżonka, z uwzględnieniem dzieci i wypłaty świadczenia mieszkaniowego dla drugiego małżonka.

Wysokość świadczenia mieszkaniowego, zgodnie z propozycja resortu, ma być ustalana kwotowo jako iloczyn stawki podstawowej oraz mnożnika lokalizacyjnego ustalonego dla miejsca pełnienia służby przez policjanta. Świadczenia mieszkaniowe będą zwolnione z podatku.

Propozycja ta jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy w zakresie poprawy zabezpieczenia ich potrzeb mieszkaniowych, wzorowanych na rozwiązaniach obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusz musi złożyć wniosek o przyznanie lokalu mieszkalnego w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej. W sytuacji braku lokali mieszkalnych funkcjonariusz wpisywany jest na listę oczekujących oraz przyznawany mu jest równoważnik za brak kwatery. Nie ma możliwości wyboru sposobu realizacji prawa do lokalu mieszkalnego, a w przypadku niezaakceptowania lokalu mieszkalnego spełniającego normy – traci to prawo.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 roku. Ustawa, z wyjątkiem niektórych artykułów, ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z mocą od 1 lipca 2025 r.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA

Kierownictwo PSP w generalskim komplecie. Czterech strażaków z awansem na stopień nadbrygadiera

Już niebawem wszyscy członkowie kierownictwa Państwowej Straży Pożarnej będą pełnić służbę w stopniu nadbrygadiera. Jak wynika z informacji, do jakich dotarł InfoSecurity24.pl, prezydent Andrzej Duda awansował na pierwszy stopień generalski czterech oficerów PSP. Wśród nich znalazło się dwóch zastępców komendanta głównego, rektor-komendant Akademii Pożarniczej oraz podkarpacki komendant wojewódzki. Do wręczenia nominacji ma dojść 4 maja, podczas Centralnych Obchodów Dnia Strażaka.

Jak ustaliła redakcja InfoSecurity24.pl, prezydent Andrzej Duda awansował na stopień nadbrygadiera czterech oficerów Państwowej Straży Pożarnej. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzymali dwaj zastępcy komendanta głównego PSP – st. bryg. Paweł Frysztak oraz st. bryg. Grzegorz Szyszko, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. Tomasz Klimczak oraz podkarpacki komendant wojewódzki st. bryg. Tomasz Baran. 

MF ZZSM  składa wszystkim awansowanym serdeczne gratulacje i życzy sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: KG PSP

Nominacje generalskie w Straży Granicznej. Dwóch komendantów z pierwszą gwiazdą [NEWS INFOSECURITY24]

Z okazji zbliżającego się w maju święta Straży Granicznej prezydent Andrzej Duda zdecydował się wręczyć nominacje generalskie. Z informacji, do jakich dotarł InfoSecurity24.pl awanse w formacji otrzyma dwóch funkcjonariuszy. Pierwszą gwiazdkę generalską dostanie komendant Nadodrzańskiego OSG płk SG Monika Musielak oraz komendant Nadwiślańskiego OSG płk SG Dariusz Lutyński.

Tradycyjnie Święto Straży Granicznej przypada na 16 maja. Jednak, jak ustaliła redakcja InfoSecurity24.pl już na początku maja prezydent Andrzej Duda wręczy dwie nominacje generalskie. Pierwszą generalską gwiazdkę otrzyma komendant Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Monika Musielak oraz komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Dariusz Lutyński.

Płk SG Monika Musielak służbę w Straży Granicznej pełni od ponad 20 lat. Od przyjęcia do służby zajmowała kolejne stanowiska służbowe w Wydziale Operacyjno-Śledczym Lubuskiego, a następnie w Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej. W 2023 roku objęła stanowisko zastępcy komendanta.

Na komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej została powołana w połowie kwietnia 2024 roku. Na tym stanowisku zastąpiła gen. bryg. SG Tomasza Michalskiego, który w 2024 roku awansował na stanowisko zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej.

Z kolei płk SG Dariusz Lutyński służbę w Straży Granicznej rozpoczął w 1996 roku, wstępując do służby w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej. W 1999 roku został przeniesiony do służby w Komendzie Głównej Straży Granicznej w istniejącym wtedy Zarządzie Ochrony Granicy Państwowej. W trakcie swojej służby sprawował funkcję m.in. zastępcy komendanta Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W 2017 roku został powołany na stanowisko zastępcy komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej w Warszawie.

Funkcję tę sprawował do stycznia 2024 roku, gdy powierzono mu pełnienie obowiązków na stanowisku Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego. Powołany na to stanowisko został w kwietniu 2024 roku. W fotelu szefa Nadwiślańskiego OSG zastąpił obecnego komendanta głównego SG gen. dyw. SG Roberta Bagana.

MF ZZSM składa nominowanym serdeczne gratulacje i życzy sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

źródło: infosecurity24.pl

Czytaj całość: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/straz-graniczna/nominacje-generalskie-w-strazy-granicznej-dwoch-komendantow-z-pierwsza-gwiazda

Foto KG SG

Resort kalkuluje koszty modernizacji. Ile pieniędzy trafi na podwyżki w SW?

Nie jest tajemnicą, że podwyżki – w ramach ustawy modernizacyjnej – to jeden z tych elementów, na który liczą funkcjonariusze. Wiele wskazuje na to, że resort sprawiedliwości wyjdzie tym oczekiwaniom naprzeciw i zaplanuje środki na zwiększenie uposażeń w podległej sobie służbie. Z dokumentów, do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl, wynika, że tylko w 2026 roku na ten cel przeznaczone może zostać nawet ponad 300 mln złotych. Pytanie jednak, czy Ministerstwu Sprawiedliwości uda się przeforsować swoją wizję nowej więziennej modernizacji i czy ostatecznie znajdą się pieniądze na wszystkie zaplanowane wydatki?

O tym, że resort sprawiedliwości ma plan wprowadzenia podwyżki uposażeń w ramach nowej ustawy modernizacyjnej, związkowcy informowali już na początku kwietnia, po tym jak spotkali się z dyrektorem generalnym Służby Więziennej oraz dyrektorami biur Centralnego Zarządu SW. „W ramach projektu ustawy modernizacyjnej omówiono szereg kluczowych tematów, mających istotny wpływ na przyszłość naszej formacji” – mogliśmy przeczytać w komunikacie wydanym przez Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Jeden z owych kluczowych elementów nowego programu modernizacji, ma stanowić właśnie podwyżka uposażeń. „Planowana jest jedna podwyżka w 2026 roku, finansowana z ustawy modernizacyjnej” – poinformowali związkowcy. Jej wysokość ma „być spójna z ustaleniami międzyresortowymi, analogicznie do innych służb mundurowych”. Dodano też, że „nie wyklucza się jednak dodatkowych wzrostów płac ze środków budżetowych w kolejnych latach”. 

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: por. Agnieszka Dzimińska/sw.gov.pl

Spotkanie z dr. Arturem Bartoszewiczem – Kandydatem na Prezydenta RP

W dniu 8 kwietnia 2025 roku w siedzibie nadwiślańskiego Zarządu Oddziałowego odbyło się spotkanie z dr. Arturem Bartoszewiczem – Kandydatem na Prezydenta RP.

Poruszono wiodące problemy środowiska zawodowego formacji mundurowych. Nasz gość wyraził przekonanie, że państwo powinno czytelnie określić ścieżki rozwoju zawodowego funkcjonariuszy oraz zagwarantować godziwe uposażenie, tak aby mogli oni w pełni poświęcić się realizacji zadań, bez obaw o bezpieczeństwo socjalne swoich rodzin.

Jako jedną z podstaw działania państwa dr Bartoszewicz wskazał zapewnienie poszanowania godności służby Funkcjonariuszy i Żołnierzy. Kandydat zadeklarował pełne wsparcie dla służb mundurowych oraz gotowość do otwartej współpracy z naszym Zarządem.

Dziękujemy Panu Doktorowi za interesujące spotkanie i życzymy satysfakcjonującego werdyktu wyborców.

Źródło: zonadwislanski.pl