Na portalu infor.pl ukazał się ciekawy artykuł autorstwa Tomasza Króla ( prawnik – prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny ) o dodatkowych emeryturach dla mundurowych. Zachęcamy do przeczytania całego artykułu, link na końcu strony.
Jaki problem ma rozwiązać Donald Tusk? Za okres pracy po skończeniu służby składki mundurowych są przymusowo pobierane przez ZUS (jak od każdego pracownika cywilnego) i …. wieczyście przepadają w ZUS. Przepadają w tym znaczeniu, że pracujący emeryt nigdy nie otrzyma świadczeń emerytalnych od tych składek. Jedynie emerytom, których limit emerytury nie przekracza wskaźnika 75%, składki w ZUS mogą zwiększyć emeryturę mundurową. Zasady „wieczysty przepadek składek ZUS powyżej limitu 75%” dotyczy tylko tych emerytów, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. (ściślej przed 2 stycznia 1999 r.). Szacuje się liczbę emerytów poszkodowanych na około 200 000. Dlatego ich przedstawiciele skierowali do premiera petycję (data dokumentu 2 kwietnia 2025 r.).
Trudno się dziwić emerytom, że od lat domagają się zwrotu składek przez ZUS w formie:
1) wypłaty drugiej emerytury cywilnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i/lub
2) przeniesienia składek z ZUS do „mundurowych” zakładów emerytalnych i/lub podwyższenia (godziwego) emerytur mundurowych i/lub
3) zwolnienia z pracy cywilnej po przejściu na emeryturę z obowiązku odprowadzania składek ZUS.
petycja w formacie PDF na stronie infor.pl
…
Kogo dotyczy problem braku podwójnych emerytur (mundurowej i cywilnej z FUS)?
Poszkodowani są żołnierze zawodowi i funkcjonariusze w służbie przed 1999 r. z prawem do emerytury (ale i renty), podejmujący pracę po zdjęciu munduru. Ich praca nie była zwolniona ze składek emerytalnych i rentowych, które wpływały do ZUS, ale bez realnej szansy na skorzystanie z nich przez byłych mundurowych.
Jaki jest mechanizm prawny poszkodowania 200 000 emerytów mundurowych?
Pokrzywdzenie 200 000 emerytów wynika z określenia maksymalnej wysokości mundurowej (np. wojskowej) emerytury. Niezależnie ile składek do ZUS odprowadzi były mundurowy (o ile zaczął służbę przed 1999 r.), to jego emerytura nie może być wyższa niż limit 75%.
źródło: infor.pl
foto: gov.pl