Nowe przywileje dla mundurowych. Wystartowały rządowe prace nad mieszkaniówką

Na portalu infosecurity24.pl ukazał się kolejny obszerny artykuł przybliżający mundurowych w MSWiA do nowego świadczenia mieszkaniowego.

Funkcjonariuszom służb podległych MSWiA będą przysługiwać nieopodatkowane świadczenia mieszkaniowe w wysokości od 900 do 1800 zł miesięcznie – wynika z projektu nowelizacji tzw. ustawy mieszkaniowej, który został opublikowany w wykazie prac rządu. Funkcjonariusze otrzymają także zwrot kosztów dojazdu do pracy.

Zaproponowane przepisy znalazły się w projekcie nowelizacji niektórych ustaw w związku z określeniem zasad zakwaterowania funkcjonariuszy Policji, SG, PSP, ABW, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, SOP oraz poprawy niektórych warunków pełnienia służby. Informacje o projekcie opublikowano w środę w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Zgodnie z propozycją, m.in. funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa będą przysługiwać świadczenia mieszkaniowe; będą one wypłacane od 1 lipca – co miesiąc; wysokość świadczenia będzie zależała od lokalizacji i wyniesie od 900 do 1800 zł miesięcznie. Świadczenia nie będą opodatkowane.

Zgodnie z propozycją dotychczasowe uprawnienia mieszkaniowe, czyli prawo do lokalu albo równoważnik za brak lokalu, równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego i pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego, zastąpione zostaną nowym rozwiązaniem w postaci prawa do zakwaterowania, na wzór rozwiązań obowiązujących w MON.

Funkcjonariuszom wymienionych wyżej służb, mianowanym na okres służby przygotowawczej i na stałe – od dnia mianowania na pierwsze stanowisko służbowe do dnia zwolnienia ze służby – przysługuje prawo do zakwaterowania w miejscowości, w której pełni służbę albo na jego uzasadnioną prośbę w innej miejscowości.

Prawo to można zrealizować w formie przydziału lokalu mieszkalnego, kwatery tymczasowej, przydziału miejsca w internacie lub kwaterze internatowej, a także poprzez przyznanie świadczenia mieszkaniowego. To funkcjonariusz ma mieć możliwość wybrania odpowiadającej mu formy.

W przypadku, gdy oboje małżonkowie są funkcjonariuszami, każdy z nich wybiera formę realizacji prawa do zakwaterowania w postaci przydziału lokalu mieszkalnego albo kwatery tymczasowej dla jednego małżonka, z uwzględnieniem dzieci i wypłaty świadczenia mieszkaniowego dla drugiego małżonka.

Wysokość świadczenia mieszkaniowego, zgodnie z propozycja resortu, ma być ustalana kwotowo jako iloczyn stawki podstawowej oraz mnożnika lokalizacyjnego ustalonego dla miejsca pełnienia służby przez policjanta. Świadczenia mieszkaniowe będą zwolnione z podatku.

Propozycja ta jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom funkcjonariuszy w zakresie poprawy zabezpieczenia ich potrzeb mieszkaniowych, wzorowanych na rozwiązaniach obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami funkcjonariusz musi złożyć wniosek o przyznanie lokalu mieszkalnego w miejscowości pełnienia służby lub miejscowości pobliskiej. W sytuacji braku lokali mieszkalnych funkcjonariusz wpisywany jest na listę oczekujących oraz przyznawany mu jest równoważnik za brak kwatery. Nie ma możliwości wyboru sposobu realizacji prawa do lokalu mieszkalnego, a w przypadku niezaakceptowania lokalu mieszkalnego spełniającego normy – traci to prawo.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 roku. Ustawa, z wyjątkiem niektórych artykułów, ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z mocą od 1 lipca 2025 r.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: MSWiA