Definicja mobbingu i przeciwdziałanie wpisane w ustawę o Policji?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali nowelizację projektu ustawy o policji, która “zakłada rozszerzenie czynów, których popełnienie stanowi przewinienie dyscyplinarne o stosowanie mobbingu”. Wnioskodawcą jest poseł Tomasz Szymański.

Z uwagi na przypadki mobbingu w Policji sprawa przepisów była poruszana już na sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych w zeszłym roku. Zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej podał wtedy, że analiza spraw od 2014 roku do 2020 roku pokazuje, że “przez te wszystkie lata zgłoszeń dotyczących podejrzenia o mobbing było 175, a dotyczyły 218 osób.” Jest to średnio 29 tego typu spraw rocznie. Obecni na komisji posłowie opozycji nie dali wiary tym liczbom uznając, że w służbie, która liczy przeszło 120 tys. osób i z uwagi na relacje, które usłyszeli podczas komisji – m.in. słowa Katarzyny Kozłowskiej z fundacji “Say Stop”, która była policjantką – takich zachowań jest więcej.

Polska Policja wprowadziła Wewnętrzne Procedury Antymobbingowe dla policjantów pełniących służbę. Co prawda w orzecznictwie i doktrynie prawa pracy oraz prawa administracyjnego powszechnie przyjmuje się, że stosunki służbowe służb mundurowych nie są stosunkami pracy w rozumieniu prawa pracy (są stosunkami prawnymi o charakterze administracyjno-prawnym), to w zapisach Procedury czytamy że „pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami Kodeksu pracy dotyczącymi mobbingu”. Zgodnie z Procedurą, pracodawca przeciwdziała mobbingowi przez:
  • promowanie pożądanych, zgodnych z zasadami współżycia społecznego, postaw i zachowań w relacjach międzyludzkich;
  • upowszechnianie wiedzy na temat zjawiska mobbingu, metod zapobiegania jego występowaniu oraz konsekwencji jego wystąpienia;
  • zapewnienie osobom dostępu do szkoleń w celu zapobiegania mobbingowi oraz ochrony przed mobbingiem.
Ponadto polskich policjantów zobligowano do pisemnego poświadczenia, że będą przestrzegali tych zasad oraz że zapoznali się z procedurą. Pamiętajmy także, że w ostatnich latach zmieniono przepisy o Policji, m.in. poprzez uzupełnienie przesłanek do wszczęcia postępowań dyscyplinarnych o naruszenie dóbr osobistych innego policjanta. Czy to wyczerpuje sprawę? Zdaniem posłów opozycji: nie.Projekt ustawy o zmianie ustawy o policji zakłada rozszerzenie czynów, których popełnienie stanowi przewinienie dyscyplinarne o stosowanie mobbingu. Celem tych propozycji jest wprowadzenie pojęcia “mobbingu” do ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji oraz stworzenie jednolitych procedur postępowania przełożonych w sytuacji zgłoszenia przez pokrzywdzonego tego rodzaju działań lub zachowań. Zgodnie z projektowanymi przepisami przez mobbing należy rozumieć działania lub zachowania dotyczące funkcjonariusza Policji albo skierowane przeciwko funkcjonariuszowi Policji, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu, zastraszaniu lub stosowaniu przemocy psychicznej z wykorzystaniem stosunku zależności lub podległości służbowej, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników, chociażby działania lub zachowania te znajdowały podstawy w zakresie funkcjonowania hierarchicznej struktury organizacyjnej w Policji.Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/policja/definicja-mobbingu-i-przeciwdzialanie-wpisane-w-ustawe-o-policji?

Zobacz też: https://www.facebook.com/FundacjaSayStop

Foto: #SayStop

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *