Portal infosecurity24.pl przedstawia kolejny artykuł dot. mieszkaniówek dla mundurowych na podstawie projektu zawartego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Projekt ustawy, która wprowadza m.in. nowe świadczenie mieszkaniowe do służb podległych MSWiA, ujrzał światło dzienne. Po tygodniach rozmów i wewnątrzresortowych konsultacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprezentowało dokument, który w mundurowej rzeczywistości wprowadzić ma małą rewolucję. Zmienić mają się bowiem nie tylko zasady samej mieszkaniówki, ale też np. kwoty za dojazd do miejscowości, w której funkcjonariusz pełni służbę. Projekt przygotowany w MSWiA trafił już do uzgodnień międzyresortowych. Jeśli wszystko pójdzie więc po myśli resortu, może się okazać, że nowymi przepisami, już niebawem, ma szansę zająć się rząd.
Wprowadzenie świadczenia mieszkaniowego dla służb podległych MSWiA, zapowiedział na początku lutego premier Donald Tusk. Mundurowi od lat oczekiwali rozwiązań stworzonych na wzór tych, jakie funkcjonują w wojsku. I choć te zaoferowane przez rząd nie są identyczne, i tak wprowadzają niemałą rewolucję w podejściu do kwestii mieszkaniowych w służbach MSWiA. Projekt zmian, został we wtorek, 20 maja opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji, a co za tym idzie, rozpoczął swoją legislacyjną drogę.
Przypomnijmy, nowe przepisy dotyczyć będą policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, ale też Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.
Dodatek mieszkaniowy ma być nieopodatkowany i wynosić od 900 do 1800 złotych. Jego wysokość uzależniona będzie od mnożnika lokalizacyjnego, jaki określony zostanie – w rozporządzeniu MSWiA – dla danego powiatu, w którym znajduje się jednostka organizacyjna lub w którym funkcjonariusz pełni służbę. I to właśnie owe mnożniki są jak na razie jedyną niewiadomą, bowiem prace nad ich ostatecznym kształtem wciąż trwają. Jak informują związkowcy, efekt tych prac ma zostać przedstawiony stronie społecznej do końca maja. Wiadomo jednak, że na najwyższy dodatek liczyć mogą m.in. funkcjonariusze pełniący służbę w Warszawie.
Co ważne – o czym InfoSecurity24.pl informował już wcześniej – resort przewidział też rozwiązania dla mundurowych, którzy skorzystali już z pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego na „starych zasadach”. By stać się beneficjentami nowych rozwiązań, będą oni musieli oddać jednorazowo lub w 60 ratach (w przypadku SOP należność może zostać rozłożona na 120 rat) 50 proc. otrzymanej wcześniej kwoty. W przypadku gdy oboje małżonkowie są funkcjonariuszami, prawo do świadczenia przysługiwać będzie każdemu z nich.
źródło: infosecurity24.pl
Czytaj cały artykuł : https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/mieszkaniowka-wychodzi-z-cienia-nawet-1800-zlotych-od-1-lipca