Mundurowi zawieszają protest

Jak widać, policjanci i strażnicy graniczni są zadowoleni z finansowych zmian, które zaproponował im resort spraw wewnętrznych i administracji. To, jak wyglądać będzie po modyfikacjach ich pensja, policjanci mogli sprawdzić w specjalnych kalkulatorze, udostępnionym w ostatnich dniach na stronie formacji. W związku z tym “pozytywnym odbiorem zapowiadanych na przyszły rok podwyżek”, jak piszą związkowcy, podjęto decyzję o zawieszeniu akcji protestacyjnej. Nie oznacza to jednak końca dialogu z MSWiA.“Pozytywny odbiór zapowiadanych na przyszły rok podwyżek i otwartość na kontynuowanie dialogu w sprawie mechanizmów zachęcających funkcjonariuszy do dłuższej służby pozwoliły Zarządowi Głównemu NSZZ Policjantów na zawieszenie akcji protestacyjnej do czasu wdrożenia rozwiązań zagwarantowanych przez resort Spraw Wewnętrznych i Administracji. Podobną decyzję podjął w ubiegłym tygodniu NSZZ FSG” – poinformował NSZZ Policjantów.

Sprawa protestu była najważniejszym punktem poniedziałkowych obrad NSZZP. Co ważne, zostaje on zawieszony, nie zakończony. Zawieszony do czasu wdrożenia dotychczasowych uzgodnień. “Decyzja Zarządu Głównego otwiera drogę do rozmów na temat dalszego wzmacniania progresywnego wzrostu uposażeń oraz sposobów rekompensowania inflacji w dalszej perspektywie roku 2024” – czytamy w komunikacie.

A te dotychczasowe uzgodnienia, jak dowiedzieliśmy się po spotkaniu, jakie 5 grudnia odbyło się w MSWiA, to fakt, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu dodatkowych pieniędzy na nowe rozwiązania dla mundurowych, w tym świadczenie motywacyjne po 15 latach służby. “Jestem przekonany, że propozycje MSWiA są uczciwe i atrakcyjne dla funkcjonariuszy. Zależy nam na tym, aby zachęcić funkcjonariuszy do długiej służby i ograniczyć przejścia na emeryturę” – oceniał wiceminister Maciej Wąsik.

Specjalne świadczenie po 15. roku służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 pkt proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami motywacyjnymi po 25 latach służby i 28,5 latach służby.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: ZO NSZZ FSG przy NwOSG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *