Posłowie zajęli się dziś nowelizacją ustawy budżetowej na 2020 rok i wszystko wskazuje na to, że zostanie ona uchwalona ze zmianami dającymi służbom finansowy zastrzyk. Zyskać mają niemal wszystkie formacje. Łącznie mówimy nawet o 1,6 mld złotych więcej, niż to co miały one do wykorzystania zgodnie z zapisami tegorocznej ustawy budżetowej.
Nowelizacje budżetu – w tym zwiększanie finansowania służb mundurowych czy specjalnych w trakcie trwania roku budżetowego – nie są niczym nadzwyczajnym. Tegoroczna nowelizacja może jednak zaskakiwać choćby z uwagi na to, jak wyglądać ma budżet w przyszłym roku. Dla wielu bowiem trudne do zrozumienia jest “dokładanie” środków w bieżącym roku budżetowym i ich znaczne ograniczanie w kolejnym.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2020 do Sejmu wpłynął pod koniec sierpnia, a Komisja Finansów Publicznych pierwsze czytanie przeprowadziła 17 września. Drugie czytanie, wraz z przedstawieniem sprawozdania z prac komisji, obyło się dziś na sali plenarnej. Jak się jednak okazało, nowela budżetu – zanim w głosowaniu zajmą się nią posłowie – trafiła raz jeszcze pod obrady Komisji Finansów Publicznych. Stało się tak, ponieważ w trakcie drugiego czytania pojawiły się propozycje poprawek, a co za tym idzie – zgodnie z przepisami – rozpatrzyć musiała je odpowiednia komisja.
Z policji do służb specjalnych
Zgłoszone propozycje zmian dotyczą m.in. przesunięcia 10 mln złotych z pieniędzy jakie trafić miały do policji na rzecz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, z przeznaczeniem na wsparcie systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej. W innej poprawce PiS zaproponował też przesunięcie – także ze środków pierwotnie przewidzianych dla policji – 10 mln złotych do budżetu Agencji Wywiadu. Komisja zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, zatem łącznie dla policji przewidziano o 34,6 mln złotych mniej niż zakładano w pierwotnej wersji noweli ustawy budżetowej na 2020 rok, choć i tak formacja zyska na nowelizacji dodatkowe 1,3 mld złotych. Pierwotnie budżet policji na ten rok wynieść miał ponad 10,3 mld złotych. Zgodnie z propozycją nowelizacji kwota ta wzrosnąć ma do poziomu nieco ponad 11,6 mld złotych.
Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/sluzby-dostana-wiecej-pieniedzy
Foto: sejm.gov.pl