Psi emeryci z KAS i PSP mają pieniądze na michę. Kiedy Państwo zadba wreszcie o to w pozostałych służbach?

Pies, który przez lata pomaga strażakom, ratownikom czy policjantom, gdy kończy swoją pracę zwykle trafia pod opiekę swojego opiekuna. To tylko jednak dobry zwyczaj, bo żadne przepisy nie regulują zasad przygarniania zwierząt, które kończą służbę. Nie każdego funkcjonariusza stać na utrzymanie zwykle schorowanego towarzysza, dlatego związki zawodowe apelują o emeryturę dla czworonogów w cywilu – pisze dla prawo.pl Robert Horbaczewski.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznaje, że w służbach resortu spraw wewnętrznych i administracji, czyli w Policji, Służbie Ochrony Państwa i Straży Granicznej brakuje obecnie regulacji prawnych zapewniających wsparcie finansowe dla opiekuna psa wycofanego ze służby.

W służbach mundurowych służy ponad 1500 psów. Najwięcej, około 900, w policji. To głównie psy patrolowo-tropiące, ale też specjalistyczne – do lokalizacji zwłok, lokalizacji śladów zapachowych, narkotyków, materiałów wybuchowych, typowe psy bojowe wykorzystywane np. przy zabezpieczeniach imprez masowych lub akcjach antyterrorystycznych.

Czworonogi wykorzystują w swojej pracy również Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Krajowa Administracja Skarbowa, Służba Więzienna i Służba Ochrony Kolei. W tej ostatniej służy już około 100 czworonogów, ale jak podkreśla Marcin Żywiołek, rzecznik prasowy SOK, planowane jest dokupienie kolejnych. – To są psy, które pełnią służbę patrolowo-obronną, kiedy jest potrzeba użycia środków przymusu bezpośredniego – mówi Marcin Żywiołek.

Psy służbowe pełnią swoją funkcję średnio od 8 do 9 lat. Czasami dłużej, jeśli są w dobrej kondycji fizycznej, krócej – jeśli podupadły na zdrowiu lub doznały kontuzji. Co roku przydatność do służby sprawdzana jest na drobiazgowych testach. Jeśli taki pies obleje egzamin, jest wycofywany ze służby.

I tu, jak zwracają uwagę opiekunowie czworonogów, pojawia się problem. Brakuje bowiem rozwiązań systemowych zapewniających wsparcie dla psa trafiającego do cywila. Opiekę nad nim zazwyczaj przyjmuje, już w prywatnym zakresie, dotychczasowy przewodnik psa.

Cały artykuł, źródło: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/praca-w-policji-pies-policyjny-dostanie-emeryture/7f1wwvy

Foto: A. Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *